Evropa zakázala lety Boeingů 737 MAX - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Evropa zakázala lety Boeingů 737 MAX

, čtk,
Evropa zakázala lety Boeingů 737 MAX
Zdroj: ČTK

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dnes pozastavila provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Opatření vstoupí v platnost ve 20 hodin SEČ, uvedla agentura. Reagovala tak na bezpečnostní obavy v souvislosti s nedělní havárií stroje Boeing 737 MAX 8 v Etiopii.

Kvůli pádu letounu, na jehož palubě zahynulo všech 157 lidí, se řada leteckých společností i jednotlivých zemí rozhodla z preventivních důvodů zatím vyřadit letadla tohoto typu z provozu. Kromě etiopských aerolinek Ethiopian Airlines, kterým havarované letadlo patřilo, se k tomuto kroku dnes odhodlali například v Německu, Francii, Polsku či Rakousku.

Česká letecká společnost Smartwings krátce po oznámení úřadu EASA uvedla, že pozastavuje provoz všech svých sedmi Boeingů 737 MAX 8. Firma v této souvislosti očekává rušení a zpožďování svých letů.

Agentura EASA dnes zároveň pozastavila komerční lety modelů MAX 8 a MAX 9 provozované společnostmi třetích států na území Evropské unie. Ve svém prohlášení mimo jiné podotkla, že příčiny nehody se stále vyšetřují, takže je příliš brzy vyvozovat nějaké závěry.

Obavy kolem Boeingu 737 MAX 8 začaly narůstat po nedělní havárii letounu společnosti Ethiopian Airlines, který se zřítil cestou z etiopské metropole Addis Abeby do keňského hlavního města Nairobi. Loni v říjnu se tentýž model zřítil krátce po startu v Jakartě; zemřelo všech 189 lidí na palubě. Podle expertů zatím nelze dávat obě havárie do souvislosti, i když vykazují podobné znaky, a je nutné počkat na výsledky vyšetřování.