V dole ČSM na Karvinsku explodoval metan - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V dole na Karvinsku explodoval metan. Výbuch má 13 obětí

, čtk,
V dole na Karvinsku explodoval metan. Výbuch má 13 obětí
Zdroj: ČTK

Výbuch metanu v dole ČSM na Karvinsku ve čtvrtek nepřežilo 13 horníků, z toho 12 Poláků a Čech. Dva zranění zůstávají v nemocnici, přičemž jeden je v kritickém stavu. Polsko v souvislosti s neštěstím vyhlásilo na neděli státní smutek. Místo tragédie dnes navštívili i premiéři obou zemí, Mateusz Morawiecki a Andrej Babiš.

Babiš mimo jiné uvedl, že by bylo spravedlivé odškodnit rodiny všech zemřelých stejně. Pokud by kompenzace nemohlo vyplatilo OKD, jehož součástí důl je, bude se podle Babiše angažovat stát, který těžební společnost vlastní prostřednictvím státního podniku Prisko.

Příčiny výbuchu zatím nejsou známy, vyšetřování povede Obvodní báňský úřad v Ostravě. Podle Českého báňského úřadu je však evidentní, že v dole musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná. Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka ale žádné z tamních čidel nehlásilo zvýšené koncentrace metanu.

V době neštěstí, které je druhé nejhorší na území České republiky od roku 1990, pracovalo v podzemí 23 horníků, většina byla zaměstnána zprostředkovatelskou agenturou. Deset horníků bylo zraněno, z toho tři byli hospitalizováni. Jednoho dnes propustila karvinská nemocnice do domácího ošetřování, dva zůstávají na klinice popálenin Fakultní nemocnice Ostrava, jeden z nich má podle mluvčí nemocnice Nadi Chattové popáleniny na polovině těla.

Z 13 mrtvých horníků je na povrchu zatím tělo jednoho z nich, ostatní zůstávají v podzemí. Velitel záchranářů řekl, že záchranáři se k nim ve čtvrtek sice dostali, takže je jasné, že nikdo nepřežil, ale byly tam tak nebezpečné podmínky, že nebylo možné je vyprostit. Kdy to půjde, zatím není jasné. Po výbuchu museli záchranáři uzavřít v dole několik kilometrů dlouhý úsek, aby zamezili šíření ohně a mohli ho uhasit. Na chlazení prostoru budou používat dusík, což potrvá několik týdnů, teprve poté bude možné vyprostit těla a dopravit je na povrch, řekl záchranář.

Českým záchranářům pomáhají polští kolegové, s technikou budou podle Morawieckého na místě, dokud bude třeba. Zásah podle něj komplikuje horko v podzemí, je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru ještě více. Podle bývalého náměstka polského ministra hospodářství chybí vedení OKD „sociální instinkt“. Uvedl, že ho překvapila nízká úroveň informací o neštěstí v dole ČSM.

Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, kde budou zřejmě do neděle, než se podaří zasažený prostor zatarasit. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.

S rodinami zemřelých horníků, kterým bylo od 25 do 53 let, je společnost OKD v kontaktu a podle Babiše má navrhnout, jak bude pozůstalým kompenzovat ztráty. Podle něj by totiž mělo být odškodnění u polských horníků stejné jako u českého. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že u českých horníků odškodnění vyplývá z kolektivní smlouvy, podle níž by měl každý člen nejbližší rodiny, tedy vdova a případně nezletilé děti, dostat odškodné ve výši 240.000 korun. Polské horníky by měla odškodnit agentura, která je zaměstnala.

K rodinám pozůstalých směřovala řada kondolencí. Vyjádřila je OKD, premiéři i prezident Miloš Zeman, který zaslal i kondolenční telegram polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Soustrast vyjádřili i předsedové Evropské komise Jean-Claude Juncker a Evropské rady Donald Tusk. Čeští poslanci uctili oběti v úvodu dnešní Sněmovny minutou ticha. Hornická obec Stonava na Karvinsku vyvěsila smuteční vlajku a starosta vyzval obyvatele, aby nadcházející Vánoce trávili spíše tichým rozjímáním, bez petard a ohňostrojů. Před důlní závod dnes přišli také dva bývalí horníci a zapálili za mrtvé 13 svíček.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze