Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Studentský vůdce Marcel Hájek
Studentský vůdce Marcel Hájek
Autor: Tomáš Novák/Euro

Bez svazáků by se revoluce nepovedla, tvrdí studentský vůdce Marcel Hájek

 Boříková 13. listopadu, 16:05  -  Hana Boříková
Studentský vůdce Marcel Hájek
Studentský vůdce Marcel Hájek
Autor: Tomáš Novák/Euro
13. listopadu, 16:05

Rodiče začali zahazovat stranické knížky, když jejich děti mlátili policajti, vzpomíná Marcel Hájek.

„Z člověka se stane homo politicus, bez politiky nemůže úplně žít,“ říká Marcel Hájek, který zakládal v Plzni Občanské fórum a později ODS. Jako jeden z mála listopadových studentských vůdců na politiku nezanevřel, nikdy ji ale nechtěl dělat na vrcholové úrovni. Věnoval se hlavně medicíně, která jej dovedla do Botswany a na vojenské mise do Iráku nebo Afghánistánu, kde se naučil operovat choroby a zranění, s nimiž se u nás nepotkáte. Na dobu, kdy na lékařské fakultě organizoval studentskou stávku, dodnes vzpomíná jako na školu života.

Už na medicíně jste měl problémy s režimem. Nebál jste se, že vás vyhodí?

První manifest, který jsem podepsal, byl manifest Hnutí za občanskou svobodu. Chartu 77 jsem nakonec nepodepsal. Hodně jsem se stýkal s chartisty a Rudolf Battěk a Václav Malý nám to rozmluvili. Řekli nám, že nás potřebují ve škole, ne v kotelně nebo ve výkopu, tam měli svých dost.

Takže vy jste už byl na 17. listopad nachystaný...

Nebyl. Věděl jsem, že to prasknout musí, SSSR se bortil, Litva vystrkovala rohy, východní Němci utíkali přes naši ambasádu, v Polsku vládla Solidarnosc. Bylo zřejmé, že tu komunisti nezůstanou, a jediné, co nám hrozilo, bylo vyloučení ze školy. To by se asi stalo, kdyby nepřišla revoluce. Sedmého listopadu jsem byl v Polsku na setkání Solidarity, kam se sjeli i naši chartisti, po návratu jsem byl zase převezen na StB, a to byl můj poslední výslech. Bylo jasné, že tentokrát už poletím, revoluce mě vlastně zachránila. Ale že to přijde tak brzo, jsem si nepředstavoval. 17. listopad byl pátek a nečekali jsme, že se pochod organizovaný SSM může zvrhnout takto proti režimu. V Plzni se nekonalo nic, tady byli jako obvykle všichni podělaní…

Vyhazov v páťáku by také nebyla úplná legrace, přesto jste se hned zapojil do stávky.

Když jsme šli do stávky, měli jsme nabídky od Britské studentské unie, že by studentští vůdci mohli případně dostudovat v Británii.