Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Autor: čtk

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada, včetně starosty Mazura. Nahradí ho Zajíčková

17. září, 16:50 - čtk
 Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Autor: čtk
17. září, 16:50

Zastupitelé Prahy 5 dnes odvolali dosavadního starostu Daniela Mazura (Piráti) a novou starostkou zvolili Renátu Zajíčkovou (za ODS). Piráty v radě městské části vystřídali zástupci TOP 09 a STAN, většina členů rady zůstala stejná jako dosud. Původní koalici tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, ostatní strany v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty, kteří podle nich nezvládali vedení radnice.

Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo to, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

Novou koalici tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5, ve 43členném zastupitelstvu bude mít pohodlnou většinu 35 hlasů. Piráti uvedli, že skutečným důvodem k jejich nuceného odchodu do opozice je fakt, že se ve vedení radnice snažili analyzovat problémy při zadávání zakázek a nastavit postupy tak, aby se potíže neopakovaly. Mazur řekl, že audit, který zadal, odhalil dvojnásobné předražení zakázky na dětské hřiště. Podle Pirátů nejde o ojedinělý případ.

Zástupci jejich dosavadních koaličních partnerů uvedli, že skutečným důvodem je fakt, že Piráti nebyli ve vedení města aktivní, neposkytovali informace a dopustili se pochybení, kvůli kterým městské části hrozily postihy. Návrh odvolání starosty podal předseda klubu SNOP 05 Jiří Vejmelka. Piráti a SNOP 5 v loňských volbách kandidovali společně, poté se však rozhádali a rozdělili na dva kluby.

Praha 5
Pátá městská část má zhruba 85 tisíc obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.

Místostarosty byli dnes zvoleni dosavadní radní Lukáš Herold (ODS) a Tomáš Homola (STAN). Zástupkyní s