V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada, včetně starosty Mazura. Nahradí ho Zajíčková - Euro.cz

Přihlášení

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada, včetně starosty Mazura. Nahradí ho Zajíčková

, čtk,
V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada, včetně starosty Mazura. Nahradí ho Zajíčková
Zdroj: čtk

Zastupitelé Prahy 5 dnes odvolali dosavadního starostu Daniela Mazura (Piráti) a novou starostkou zvolili Renátu Zajíčkovou (za ODS). Piráty v radě městské části vystřídali zástupci TOP 09 a STAN, většina členů rady zůstala stejná jako dosud. Původní koalici tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, ostatní strany v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty, kteří podle nich nezvládali vedení radnice.

Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo to, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

Novou koalici tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5, ve 43členném zastupitelstvu bude mít pohodlnou většinu 35 hlasů. Piráti uvedli, že skutečným důvodem k jejich nuceného odchodu do opozice je fakt, že se ve vedení radnice snažili analyzovat problémy při zadávání zakázek a nastavit postupy tak, aby se potíže neopakovaly. Mazur řekl, že audit, který zadal, odhalil dvojnásobné předražení zakázky na dětské hřiště. Podle Pirátů nejde o ojedinělý případ.

Zástupci jejich dosavadních koaličních partnerů uvedli, že skutečným důvodem je fakt, že Piráti nebyli ve vedení města aktivní, neposkytovali informace a dopustili se pochybení, kvůli kterým městské části hrozily postihy. Návrh odvolání starosty podal předseda klubu SNOP 05 Jiří Vejmelka. Piráti a SNOP 5 v loňských volbách kandidovali společně, poté se však rozhádali a rozdělili na dva kluby.

Praha 5
Pátá městská část má zhruba 85 tisíc obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.

Místostarosty byli dnes zvoleni dosavadní radní Lukáš Herold (ODS) a Tomáš Homola (STAN). Zástupkyní starostky bude Naděžda Priečinská (TOP 09) a funkci si ponechá dosavadní místostarosta Martin Slabý (ANO). Novým uvolněným radním je Viktor Čahoj (TOP 09) a neuvolněným David Dušek (STAN). Ve funkcích zůstali dosavadní členové rady Zdeněk Doležal (ODS) a Petr Lachnit (ANO).

V nové koalici je 15 uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří budou pobírat plat. Jde o starostku, čtyři místostarosty, tři ze čtyř radních a sedm předsedů výborů. Dosud bylo uvolněných zastupitelů 13.

Loňské volby v Praze 5 vyhráli Piráti a SNOP 5 s 11 mandáty (pět za Piráty, šest za SNOP 5), druhá skončila ODS s devíti křesly, třetí TOP 09 se sedmi křesly a čtvrté ANO, které získalo rovněž sedm zastupitelů. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo šest mandátů, KDU-ČSL a nezávislí obsadili tři mandáty. Zastupitelstvo má 43 členů.

Čtěte také:

Dvojhlas Spojených sil pro Prahu: Mýto bude, nebo ne

Kauza Koněv: Rusko obvinilo české politiky z války proti symbolům vítězství nad fašismem

Tři tisíce korun na obyvatele. Praha rozdělí v příštím roce mezi městské části 4,4 miliardy