Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Nevěří, že současné vedení změní politiku strany - Euro.cz

Přihlášení

Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Nevěří, že současné vedení změní politiku strany

, čtk,
Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Nevěří, že současné vedení změní politiku strany
Zdroj: čtk

Jiří Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo politiku strany. Uvedl, že členem sociální demokracie zůstává, neutíká z boje, a pokud budou mít členové ČSSD zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka Zimolova rezignace překvapila, ale respektuje ji.

Podle Zimoly představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy. Naznačil, že mezi takové členy ČSSD řadí europoslance Miroslava Pocheho, kterého se strana neúspěšně snažila prosadit na ministra zahraničí.

„Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.

Zimolovi vadila kritika, kterou sklízel od některých spolustraníků. „Nejen na posledním ústředním výkonném výboru České strany sociálně demokratické, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů,“ řekl.

Odmítl, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD. „Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii,“ řekl. Nyní také neuvažuje o tom, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany.


Přečtěte si esej: Když voliči promluví

Ilustrace k eseji Když voliči promluví


V ČSSD nyní hodlá působit z pozice předsedy jihočeské krajské organizace a případně řadového člena. Chce jezdit po republice a mluvit s řadovými členy ČSSD o problémech, které považují za nejpalčivější

„Abychom byli volitelní pro nejrůznější voličské skupiny, tak musíme se chovat jinak. My jsme si v několika posledních letech našeho postupného pádu až skoro k hranici volitelnosti vyzkoušeli, že některé recepty prostě nefungují,“ řekl Zimola. Chce dál usilovat o změnu strany, která by se podle něj měla vrátit ke svému tradičnímu programu a oslovit své tradiční voliče.

Zimola dodal, že zhruba hodinu před oznámením své rezignace médiím o svém kroku informoval předsedu strany Jana Hamáčka. Po rozmluvě s Hamáčkem své rozhodnutí sdělil i prezidentu Miloši Zemanovi. Novinářům ale řekl, že Zemanův postoj v jeho rozhodování nehrál žádnou roli a že se s prezidentem několik měsíců neviděl. Zimola byl považován za představitele křídla ČSSD, které má k Zemanovi blízko.

Zachoval se jako chlap, říká Hašek

„Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ uvedl Hamáček.

Bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek, který se Zimolou patřil k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany, jeho krok ocenil. „Jiří Zimola se zachoval jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Věřím, že se cela členská základna bude mít šanci seznámit s důvody jeho rezignace i dalšími kroky,“ uvedl Hašek.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka označil Zimolův krok za nesprávný a nešťastný. Očekával, že první místopředseda svůj mandát dokončí a pomůže zlepšit postavení ČSSD. „Vybral si rezignaci uprostřed funkčního období. Je to jeho volba, kterou si musí obhájit sám. Já ji povazuji za nesprávný a nešťastný krok,“ uvedl Chvojka.

Dále čtěte:

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, o Zimolovi se nakonec nehlasovalo

Průzkum: ANO by získalo třetinu hlasů. Druhá ODS výrazně ztrácí, TOP 09 na dvou procentech

První velká Babišova porážka a dalších deset změn, které přinesly tyto volby

Hamáčkovi věříme. Poslanci ČSSD podpořili i účast strany ve vládě

Diskuze