Prezidentské volby v USA: Pete Buttigieg - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

,

Pete Buttigieg se může stát překvapením amerických prezidentských voleb. Původně neznámý a nenápadný kandidát se postupem času vyprofiloval v jednoho z favoritů na zisk nominace Demokratické strany. Starosta města South Bend ze státu Indiana se může stát prvním prezidentem USA, který se veřejně hlásí k homosexuální orientaci.

Buttigieg je v poli demokratických kandidátů nejmladším uchazečem o prezidentský úřad. V době inaugurace by mu bylo 39 let a v případě úspěchu by se stal nejmladším prezidentem USA v historii. Právě mládí je jeho velkou zbraní. Buttigieg je považován za politika, který rozumí mladým lidem, často se prezentuje jako mluvčí generace mileniálů. Od roku 2018 žije v homosexuálním manželství.

Stejně jako u většiny ostatních kandidátů je jednou z jeho motivací dostat Donalda Trumpa z Bílého domu. Původně se prezentoval spíše levicovými názory, postupem času se ale posunul více doprostřed a zřejmě bude bojovat o voliče Joea Bidena.

Stane se Pete Buttigieg nejmladším prezidentem v historii USA?

V průzkumech začínal Buttigieg takřka úplně na chvostu, postupem času ale neustále roste a v posledních měřeních už je jen těsně za třetí Elizabeth Warrenovou. Klíčové pro něj bude oslovit Afroameričany, kteří jej zatím příliš nepodporují.

Pomáhá mu v tom i jeho schopnost oslovit dárce. Ve druhém čtvrtletí 2019 vybral od sponzorů 24,8 milionu dolarů, ve třetím pak 19,1 milionu dolarů a v tomto ohledu předstihl i favorita Bidena.

Pete Buttigieg
Datum narození: 19. ledna 1982
Studoval na prestižních univerzitách Harvard a Oxford.
2009 – 2017: služba v armádě USA
Od roku 2012 starosta města South Bend.
Mluví sedmi jazyky.
Žije s manželem.

Přečtěte si profily dalších kandidátů:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny