Prezidentské volby v USA: Elizabeth Warrenová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

,

Černým koněm primárek Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA se může stát Elizabeth Warrenová, která patří k progresivnímu křídlu strany. Politologové se shodují, že k přeskočení favorizovaných Joea Bidena a Bernieho Sanderse bude potřebovat získat přízeň černošských voličů.

Když v únoru 2019 Warrenová oznamovala kandidaturu do Bílého domu, uvedla, že chce bojovat za udržení a pokračování amerického snu, a zároveň vyhlásila tažení proti zmanipulovanému politickému systému.

Warrenová je jednou z představitelek stále levicovějšího směřování Demokratické strany. Od Bernieho Sanderse převzala některá témata, která byla ještě v roce 2016 považována za příliš radikální, dnes však získávají stále větší podporu. Dnes podporuje zdravotní pojištění pro každého. Její plán zdravotnictví by během příštích deseti let stál 52 bilionů dolarů.

Sedmdesátiletá senátorka se prezentuje jako zastánkyně menšin. Navrhuje například vyhradit sedm miliard dolarů ze státních peněz na podporu začínajících podnikatelů z podreprezentovaných komunit. Také díky tomu se jí v průzkumech mezi voliči daří držet místo v první trojce.

Stane se Elizabeth Warrenová první prezidentkou USA?

Podle politologů musí Warrenová oslovit hlavně Afroameričany, což se jí poslední dobou daří. „Je to jediná kandidátka, která pravidelně opouští místnost s větší podporou, než s jakou přišla,“ řekl webu Axios Cliff Albright z organizace Black Voters Matter.

Kvůli snaze zalíbit a zavděčit se menšinám se Warrenová často stává terčem posměchu. Po zisku podpory od skupiny BlackWomxnFor například na twitter napsala, že černé trans a cis ženy, ženy nevyhovující genderu a nebinární lidé jsou páteří americké demokracie. U některých voličů tím evokovala scénu z parodického filmu Volte mě!, ve kterém kandidát do Kongresu postupně za páteř národa označí vojáky a veterány, farmáře, školy, specialisty na instalace audiosystému do aut a Filipínce obsluhující horské dráhy.

Warrenová byla kritizována i poté, co vyšlo najevo, že si vymyslela svůj indiánský původ. V osmdesátých letech se nechala zaregistrovat do advokátní komory jako americká indiánka. Po sílící kritice podstoupila test DNA, ze kterého vyšlo najevo, že má méně domorodé krve než průměrný Američan. Současný prezident Donald Trump ji nazval „falešnou Pocahontas“.

Elizabeth Warrenová
Datum narození: 22. června 1949
Vystudovala speciální pedagogiku na univerzitě v Houstonu, později přednášela na Harvardu.
Od roku 2013 je senátorkou za Massachusetts.
Je podruhé vdaná a má dvě děti.

Přečtěte si profily dalších kandidátů:Joe Biden: favorit a pokračovatel ObamyBernie Sanders: věčně druhý?Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárceTulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v IrákuAmy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny