Menu Zavřít

EU doufá, že Británie změní názor na brexit. Srdce i dveře jsou otevřeny, zní z Bruselu

16. 1. 2018
Autor: Profimedia.cz

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes ujistil, že Británie by mohla setrvat v Evropské unii, pokud by ještě změnila názor na brexit. Na ostrovech se nyní znovu diskutuje o možnosti nového referenda. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci na Tuskova slova prohlásil, že je naprosto jasné, že Británie z EU odejde, jak odhlasovala britská veřejnost.

„Nejtvrdší práce je stále před námi a času je málo… Pokud se britská vláda přidrží svého rozhodnutí odejít, brexit se v březnu 2019 stane skutečností se všemi negativními důsledky. Ledaže dojde ke změně názoru u našich britských přátel,“ řekl Tusk a citoval výrok britského vyjednávače pro brexit Davida Davise, že „pokud demokracie nedokáže změnit názor, přestává být demokracií“.

„Na kontinentu jsme názor nezměnili - naše srdce jsou vám stále otevřena,“ ujistil Tusk. „Dveře zůstávají otevřené - a doufám, že to v Londýně uslyší,“ dodal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Tusk před europoslanci hovořil o výsledcích prosincového summitu, kde šéfové států a vlád 27 členských států (bez Británie) přijali rozhodnutí posunout jednání o brexitu do druhé fáze, tedy k rozhovorům o přechodném období a o budoucích vztazích mezi EU a Londýnem po brexitu.

V dnešní rozpravě poslanců opět zazněla upozornění, například od šéfa evropských lidovců Manfreda Webera či šéfa liberálů Guye Verhofstadta, že Evropský parlament neschválí automaticky vše, na čem se vyjednávači dohodnou. EP hodlá trvat na právech Evropanů usazených v Británii a nepřistoupí na to, aby se Británie po brexitu ocitla ve výhodnějším postavení vůči EU než v jejím rámci. „Dohoda nemůže být (pro Británii) až tak výhodná, aby nepodnítila další členské státy k vystoupení,“ poznamenal šéf frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), britský konzervativec Syed Kamall. „Británii bude lépe bez jakékoli dohody! A EU na to doplatí,“ naopak varoval David Coburn, šéf skotské odbočky Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), obviňující unijní vyjednávače, že se snaží zničit roli Londýna jako finančního centra.


Blair: Čas Británie zvrátit rozhodnutí odejít z EU se krátí

 Čas Británie zvrátit rozhodnutí odejít z EU se krátí, ilustrační foto


„Brexit se ukazuje být daleko dražší a komplikovanější, než nám tvrdili v kampani před referendem,“ postěžoval si naopak labourista Richard Corbett

V debatě zazněly i posměšky ohledně oznámení, že britské pasy se po brexitu od unijní červené vrátí k modré barvě, jako za starých časů. Podle Webera ale tento „první hmatatelný výsledek“ brexitu představuje podfuk, protože EU barvu pasů nenařizuje, čili Britové si klidně mohli dopřát modrou - jako Chorvatsko.

Tusk i dříve naznačoval, že britské rozhodnutí o odchodu z EU by Britové mohli ještě změnit. Tato možnost se však podle tisku dříve nejevila jako pravděpodobná vzhledem k tomu, že hlavní britské strany přislíbily respektovat rozhodnutí voličů z předloňského referenda, které těsnou většinou o odchodu z EU rozhodlo.

BRAND24

Bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nicméně nedávno v televizním rozhovoru překvapivě nadnesl možnost konání nového referenda. Pokud by se druhé referendum konalo, těsná většina lidí by se podle průzkumu vyslovila pro setrvání Británie v EU.

Přečtěte si také:

Brexit na konci začátku

Komentář: Czexit není pro mladý

Summit EU: jednání o brexitu pokročí


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).