Trump otevřeně chválí autoritářské vůdce, varují americká média - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump otevřeně chválí autoritářské vůdce, varují americká média

, čtk,
Trump otevřeně chválí autoritářské vůdce, varují americká média
Zdroj: čtk

Americká média se dnes zamýšlejí nad „diktátorskými“ sklony prezidenta Donalda Trumpa, které spatřují v jeho obdivných poznámkách na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. List The Washington Post napsal, že prezident „otevřeně chválí totalitní vůdce po celém světě“. Server Politico svou analýzu nazval „Donald sní o diktátorech“.

Pozornost amerických médií po summitu v Singapuru vyvolala slova šéfa Bílého domu o tom, že Kim je silný vůdce, kterého lidé milují, talentovaný muž a skvělý vyjednavač. Trump se zalíbením hovořil o možnosti zastávat prezidentský úřad celoživotně a poznamenal, že by chtěl, aby mu lidé pozorně naslouchali, stejně jako poslouchají Kima. Tento výrok později označil za sarkasmus, který média nepochopila.

„Ať jde o žerty nebo ne, žádný prezident USA si nedovolil takový obdiv vůči diktátorům a jejich absolutní moci. Zdá se, že Trumpův zájem o tento jev roste se stále těsnějšími styky se světovými autoritářskými vůdci včetně Kima, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina,“ napsal v komentáři The Washington Post.

Prezident na summitu v Singapuru pochválil severokorejská média za jejich vstřícnost vůči Kim Čong-unovi. Je prý dokonce větší, než je vstřícnost televize Fox News vůči Trumpovi. Šéf Bílého domu označuje média za největší nepřátele státu a své mediální kritiky hrozí ztrestat, připomíná washingtonský list.


Přečtěte si komentář Daniela Deyla: Trump versus Silicon Valley versus média

Kuřácký koutek Daniela Deyla


„Prezident Trump rozhodně mluví pravdu v jednom: Líbí se mu, jak fungují diktátoři,“ konstatoval zpravodajský server Politico. „Pokud s ním nesouhlasíte, cítíte se uraženi nebo žádáte vysvětlení, jste buď idiot, nebo nejste patriot,“ napsal.

Za největší nebezpečí označuje komentář možnost, že Trumpův přístup bude postupně považován za normální. „Staré postupy jsou dávnou minulostí. Jsou jeho slova, že stojí nad zákonem, novinkou, když je pronesl už před týdnem, před měsícem, před rokem?“ ptá se autor. „Do svého štábu zařazuje podomky a příbuzné, které štve proti sobě a sleduje, jak se rvou o jeho přízeň. Je to nekonečný seriál Bílého domu.“

Podle politologa Steva Levitského by Američané měli zpozornět. „Trump si jednoznačně odškrtává všechny položky z výbavy autoritářského vůdce,“ varoval Levitsky.

Čtěte také:

Žert, nebo schválení anexe? Trump prý přiznal Krym Rusku

Trumpova tajná zbraň. Ví o vás i to, co možná sami ani netušíte

Komentář: Teorie spiknutí potvrzena. Trump jako oběť politické korektnosti

Trump uznal vměšování Rusů do amerických voleb


Ohodnoťte tento článek
Diskuze