Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Vrtěti Trumpem: Miliardář Thiel má data k íránskému jadernému programu

09. května, 16:01  -  frn
09. května, 16:01

Firma Palantir, kterou vlastní miliardář ze Silicon Valley Peter Thiel, analyzuje data o íránském jaderném programu a dodává je Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Thiel platí v americké technologické branži za kontroverzní postavu, jako jeden z mála podporoval Donalda Trumpa před jeho zvolením.

Podnikatel Peter Thiel, jenž založil firmu PayPal a patřil k prvním investorům firmy Facebook, stál také u zrodu společnosti Palantir Technologies, jež analyzuje digitální data. Jedním z jejich zákazníků je také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která kontroluje dodržování dohody s Íránem z roku 2015.

Teherán se zavázal, že nebude vyvíjet vlastní jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump tuto dohodu vypověděl s tím, že je neúčinná a nezabrání tomu, aby Írán získal jaderný arzenál. České ministerstvo zahraničí již oznámilo, že dohodu stále podporuje.

Agentura Bloomberg upozornila na to, že právě firma Palantir hraje klíčovou roli v kontrole jaderných ambicí teheránského režimu. Má sofistikovaný software, který umožňuje sledovat využití obohaceného uranu v Íránu. „Máme jedinečný a bezkonkurenční ověřovací režim, který nebyl před dohodou,“ hájil dohodu uzavřenou za éry Baracka Obamy jaderný fyzik Ernest Moniz, který ji pomáhal dojednat jako tehdejší americký ministr energetiky. Trumpův poslední krok podle něj zmaří možnost, jak mít Teherán pod kontrolou.

Peníze od CIA

Firma Palantir v posledních letech na vývoj platformy Mosaic, kterou využívají inspektoři MAAE, dala 50 milionů dolarů (650 milionů korun). Software převádí databáze utajovaných informací do map a vizualizací. Ty mají inspektorům pomoci sledovat vazby mezi klíčovými aktéry íránského nukleárního programu. Na financování platformy se podílí také americká tajná služba CIA.

Část dokumentů zveřejnil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se jaderných ambicí i raketového programu Teheránu obává. I když se nejedná podle odborníků na jadernou bezpečnost o nové skutečnosti, mohl tento „únik informací“ podpořit Trumpovo rozhodnutí dohodu s Teheránem vypovědět a uvalit na zemi ekonomické sankce.


Co o sobě nepsat na Facebook:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku


Aktivity Palantiru jsou ve Spojených státech kriticky sledovány, protože soukromá firma má přístup k informacím, kterými nedisponují mnohé vlády. Televize CNN upozornila i na propojení na společnost Cambridge Analytica, jež zneužívala soukromá data uživatelů sociální sítě Facebook.

Večeře s Trumpem? Bez komentáře

Thiel má osobní vazby na amerického prezidenta. S Trumpem večeřel v Bílém domě 4. dubna společně s manažerem firmy Oracle, izraelským rodákem Safrou Catzem, napsala agentura Bloomberg. Bílý dům odmítl komentovat, jaké téma se během večeře projednávalo. Agentura MAAE tvrdí, že program firmy Palantir funguje v rámci platné legislativy, ale nechtěla uvést podrobnosti.

Andreas Persbo, šéf londýnské firmy Vertic, která vládám radí při ověřování informací, varoval před tím, že analýza velkých objemů dat může vést k chybným výsledkům v případě, že jsou vstupní kritéria špatně nastavená. „Skončíte tím, že budete přesvědčovat sami sebe, že pouhé stíny jsou reálné.“

O co přesně jde ve vypovězení jaderné dohody s Íránem? Podívejte se na video:

Firma Palantir Technologies propojuje pro americké agentury různé databáze. Dodává také data americkým úřadům o migrantech i nelegálních přistěhovalcích.

Společnost vzbudila pozornost tím, že její zaměstnanci mají informovat vedení firmy v případě, že budou kontaktováni novináři. Výměnou za naprostou mlčenlivost a loajalitu od nich odkoupí firemní podíly ve výši půl milionu dolarů.

Společnost Palantir byla na konci roku 2015 oceňována na dvacet miliard dolarů, od té doby ale její valuace spadla až na polovinu, upozornil web televize CNBC. Akcie nejsou veřejně obchodovatelné.

Jak přišel Írán k reaktoru
Jako začátek jaderného programu v Íránu se uvádí rok 1967, kdy Spojené státy Teheránu dodaly výzkumný reaktor včetně jaderného paliva. V 70. letech vyhlásil šáh Réza Páhlaví ambiciózní jaderný program, včetně výstavby jaderné elektrárny v Búšheru.
Po islámské revoluci v roce 1979 byl projekt pozastaven. Po roce 1995 mělo elektrárnu dokončit Rusko. V provozu je jeden reaktor od roku 2011. V zemi se má nacházet až 5 tisíc centrifug, které mohou obohacovat uran. MAAE tvrdí, že země od roku 2015 dohodu dodržuje. Dohoda se netýká íránského raketového programu. Zdroj: Der Standard/Bloomberg

Dále čtěte:

Hrdina, či komiksový padouch? Miliardář Thiel ničí bulvár

Víme o trvajícím úsilí Íránu získat jadernou bombu, zní ze ZápaduSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Nejprodávanější automobilové značky na světě: Vede Toyota,…
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Technologie
První kolo WiFi4EU ukončeno. Víme, které české obce dostanou dotace na internet
Nvidia brzo vydá grafiku GeForce RTX 2060, bude mít GPU s 1920 stream procesory
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Hry pro příležitostné hráče