Starší blackhawky pro českou armádu? Nabídka má podporu Washingtonu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Starší blackhawky pro českou armádu? Nabídka má podporu Washingtonu

,
Starší blackhawky pro českou armádu? Nabídka má podporu Washingtonu
Zdroj: Defense.gov via Wikimedia Commons CC-BY 3.0

Americká firma Pinnacle Solutions stále věří v úspěch v zakázce českého ministerstva obrany. Protože Praha požaduje, aby nákup dvanácti víceúčelových vrtulníků proběhl na mezivládní úrovni, Pinnacle Solutions si v minulých dnech zajistila podporu americké vlády.

Jak zjistil týdeník Euro, setkání mezi zástupci vlády USA a lidmi z firmy Pinnacle Solutions, včetně jejího šéfa a válečného veterána Michaela Duranta, proběhlo ve čtvrtek 5. ledna. Během schůzky úředníci Durantovi potvrdili, že jeho nabídky na prodej modernizovaných vrtulníků Black Hawk UH-60A do Evropy oficiálně podpoří.

Jde o poměrně zásadní posun, protože třeba české ministerstvo obrany dosud odmítalo s Durantem kvůli chybějící podpoře ze strany americké vlády jednat. Pořizovací cena repasovaných blackhawků je přitom nejvýhodnější ze všech nabídek, které nyní Praha posuzuje.

„Mike Durant považuje výsledky setkání se zástupci americké vlády za velký úspěch, jenž zakončil sérii jednání z průběhu minulého roku, a potvrzuje, že nabídka modernizovaných strojů Black Hawk UH-60A je propracovaný návrh kompletní dodávky,“ těší Janu Hierschovou z Pinnacle Solutions.


Armáda modernizuje i dělostřelectvo, čtěte: USA chtějí Česku prodat starší děla. Armáda to zvažuje

Americká houfnice M109 Paladin


České ministerstvo zatím nechce na novinku reagovat. „Žádnou podobnou nabídku nebo informaci jsme neobdrželi, takže ji nemůžeme nijak komentovat,“ vzkázal mluvčí resortu Petr Medek. A obšírněji nechce kvůli probíhajícímu výběrovému řízení mluvit ani Tonie Weik, tisková atašé amerického velvyslanectví v Praze.

Jak již týdeník Euro informoval, favoritem zakázky na dvanáct víceúčelových vrtulníků se nyní jeví stroje H145M z německé divize Airbus Helicopters. S cenou 476 milionů korun za kus vychází nejlevněji. Dlužno dodat, že v cenovém srovnání zatím ministerstvu obrany chybí nabídka Pinnacle Solutions.


Armáda chystá prodej sedmi bitevních vrtulníků Mi-24/35:

Armáda prodá sedm helikoptér, utržit chce 175 milionů

 Helikoptéra MI-24 české armády na setkání tygřích letek NATO


Dále čtěte:

Český bitevní vrtulník má nejlepší kamufláž v NATO

České vrtulníky skončily v Libyi. Přes zákaz OSN