Srbský premiér: NATO zabíjelo naše děti. Nikdy do něj nevstoupíme - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Srbský premiér: NATO zabíjelo naše děti. Nikdy do něj nevstoupíme

, čtk,
Srbský premiér: NATO zabíjelo naše děti. Nikdy do něj nevstoupíme
Zdroj: Profimedia.cz

Srbsko nikdy nebude členem Severoatlantické aliance ani jiného vojenského bloku. Prohlásil to srbský premiér Aleksandar Vučić při vzpomínkové akci k uctění památky obětí náletu NATO před 18 lety na železniční most v Srbsku, při němž zahynuly téměř tři desítky lidí.

„Naší volbou je, že budeme se všemi spolupracovat, že budeme mít s NATO seriózní vztahy,“ prohlásil Vučić podle televize B92 na shromáždění u mostu u Grdelické soutěsky, na němž se tragédie odehrála. Vzápětí hned ale dodal: „Nikdy nebudeme součástí této aliance, která zabíjela naše děti, ani žádné jiné aliance. Chtěli zničit a ponížit malé Srbsko a zabít jeho děti.“

Nálet na grdelický most z 24. března 1999 byl součástí leteckých úderů aliance, které trvaly 78 dní. Jejich cílem bylo přinutit Bělehrad k zastavení zásahu policie a armády v Kosovu proti ozbrojené vzpouře albánských separatistů, který se zvrhl v krvavou etnickou čistku provázenou zločiny.


Českem projede vojenský konvoj. Čtěte:

Další konvoj v Česku. Američtí a britští vojáci se o víkendu přesunou z Německa do Polska

 Průjezd amerického konvoje


Most byl terčem dvou po sobě následujících náletů ve chvíli, kdy po něm projížděl osobní vlak. O život tehdy přišlo 28 civilistů. Srbské oficiální údaje uvádějí, že operace NATO si vyžádala více než 2000 mrtvých. Západní média ale poukazují na to, že podle „nezávislých zdrojů“ zahynulo kolem 800 lidí a většinou šlo o policisty nebo vojáky.

V roce 2000 hlavní žalobkyně Mezinárodní trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odmítla obvinění NATO v souvislosti s nálety v Srbsku z válečných zločinů. Nicméně organizace hájící lidská práva Amnesty International a Human Rights Watch alianci v témže roce obvinily z porušení norem válečného práva.


O NATO čtěte více:

Šéf NATO: Nízké výdaje na obranu ohrožují pevnost aliance

Trump: Německo dluží NATO a USA ohromné množství peněz

První kontakt s NATO od anexe Krymu. Rusové volali generálu Pavlovi

 Bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel


Ohodnoťte tento článek
Diskuze