SPD čelí návrhu na rozpuštění. Bývalý člen hnutí si stěžuje na porušování stanov - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SPD čelí návrhu na rozpuštění. Bývalý člen hnutí si stěžuje na porušování stanov

, čtk,
SPD čelí návrhu na rozpuštění. Bývalý člen hnutí si stěžuje na porušování stanov
Zdroj: čtk

Nejvyšší správní soud přijal návrh na pozastavení nebo rozpuštění činnosti hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD). Podal ho bývalý brněnský člen strany Kamil Papežík, podle něhož někteří členové podle něj porušili stanovy a jednací řád hnutí. Soud se bude věcí zabývat, termín zatím není stanoven. Návrh na zrušení strany či hnutí podává ale podle zákona o sdružování v politických stranách a hnutích vláda nebo prezident, nikoli jednotlivec.

„Probíhají procesní úkony jako v každé jiné věci. Projedná se to, jakmile se sejde volební senát. Zatím není stanovený termín,“ řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Výsledek jednání soudu nechtěla předjímat.

Papežík byl členem brněnské organizace SPD, která letos kvůli sporům zanikla. Nová organizace ještě neexistuje, přesto hnutí v Brně kandiduje.

Podle Papežíka má hnutí ve stanovách a jednacím řádu určeno, jak se mají konat volební konference, kde se také volily orgány. „Předsedové v několika krajích tady tyto předpisy ukotvené ve stanovách a v jednacích řádech porušili tím, že zabránili mnoha členům v účasti na volebních konferencích. Zákon říká, že když nejsou demokraticky ustanovené orgány, může být činnost hnutí pozastavena,“ uvedl Papežík.


„Takhle jsem si užíval.“ Šéf bezpečnostního výboru Koten sloužil před rokem 1989 u pohraničníků

Foto z facebookového profilu Radka Kotena z 3. 12. 2016 s popiskem


Absence demokraticky ustanovených orgánů ve straně či hnutí je důvodem, kdy lze pozastavit činnost nebo politický subjekt rozpustit i před volbami. Jinak totiž podle zákona nelze činnost strany nebo hnutí pozastavit nebo hnutí rozpustit po dni vyhlášení voleb až do desátého dne po posledním volebním dni. Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín komunálních a senátních voleb 23. května, Papežíkův podnět, na který už dřív upozornil deník Mladá fronta Dnes, byl podán v srpnu. Obojí volby se uskuteční 5. a 6. října.

Zákon také stanoví, že návrh na pozastavení činnosti hnutí nebo strany nebo jejich rozpuštění může podat vláda, pokud tak neučiní do 30 dnů od doručení podnětu, může návrh podat prezident.

Přečtěte si také:

SPD je větší hrozba než extremisté, uvádí návrh zprávy vnitra. Je to skandál, reaguje hnutí

Už je líp. Zaměstnanci ANO si v průměru vydělají 63 tisíc měsíčně

Političtí mecenáši. Mezi sponzory stran a hnutí jsou zajímavá jména

 Motorkářský karusel. Středočeský kraj schválil na sklonku loňského roku desetimilionovou dotaci pro harlejáře. Ovšem dotaci získala firma, kterou spoluvlastní radní Bezděk z ANO. A ten přitom loni poslal hnutí půlmilionový dar