Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

Rozhádaní nacionalisté. Francouzskou Národní frontu opouští jejich místopředseda

21. září 2017, 13:18 - čtk
21. září 2017, 13:18

Florian Philippot, považovaný dlouhá léta za pravou ruku šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové, dnes oznámil, že hodlá opustit toto krajně pravicové uskupení. Philippotův odchod může podle pozorovatelů vyvolat rozkol v řadách Národní fronty a přinejmenším svědčí o napětí v tomto uskupení po porážce v květnových prezidentských volbách. Le Penová ale věří, že se strana s Philippotovým odchodem lehce vyrovná.

Pětatřicetielý Philippot, který stojí za dlouhodobou strategií zbavení Národní fronty nálepky neonacistů, v televizní stanici France 2 uvedl, že nehodlá být „zesměšňován“. „Ano, samozřejmě, opouštím Národní frontu,“ řekl muž, který měl v hnutí na starosti strategii a komunikaci, než jej Le Penová ve středu večer zbavila této role a ponechala mu pouze funkci místopředsedy bez konkrétního pověření.

„Řekli mi, že budu místopředsedou pro nic… Poslyšte, nemám chuť být pro smích, nikdy jsem neměl chuť nic nedělat, a tak samozřejmě opouštím Národní frontu,“ vysvětlil.

„Fronta se (po Philippotově odchodu) zotaví bez obtíží,“ reagovala podle agentury AFP Le Penová, která prý „není potěšena“ jeho odchodem, ale „respektuje“ jeho rozhodnutí. Zároveň Philippotovi předpověděla nevalné politické vyhlídky do budoucna. „Všichni ti, kteří se touto cestou vydali a vedli osamělou pouť, zmizeli v nenávratnu,“ prohlásila.


Přečtěte si komentář k teroristickému útoku proti muslimům:

Darren byl jen první


Rozchod s Le Penovou nastal proto, že Philippot odmítal odstoupit z funkce předsedy svého sdružení Vlastenci (Les Patriotes), přestože mu šéfka Národní fronty dala ultimátum, aby si vybral.

Odchod Philippota, který je zastáncem kontroverzního opuštění eura, by mohl vyvolat další zmatky na krajní pravici. Stranu již začali opouštět jeho stoupenci, včetně europoslankyně Sophie Montelové.

„Národní fronta konečně zažije uklidnění od sektářského extremismu, arogantního a marnivého, který se snažil dát náhubek naší svobodě debatovat,“ reagoval na Philippotovo prohlášení Louis Aliot, místopředseda strany a životní partner Marine Le Penové.

Philippot, více zaměřený na ochranu zájmů dělníků a chudých vrstev obyvatelstva, byl ve střetu s řadou konzervativních členů Národní fronty, kteří naopak zastávají liberálnější ekonomické postoje a více kladou důraz na boj proti imigraci a islámskému extremismu.

Le Penová nedávno slíbila velké proměny strany, která by dostala nový název a upravila stanovy na sjezdu, plánovaném v příštím roce v březnu. Podle Philippota ale tento záměr v sobě skrývá „strašný návrat k starým démonům“.

Pozicí Le Penové otřásla prohra ve druhém kole prezidentských voleb s nynějším prezidentem Emmanuelem Macronem letos v květnu. Stále se ale považuje za nejpříhodnější prezidentskou kandidátku nacionalistů i pro příští hlasování v roce 2022.

Národní fronta v prvním kole parlamentních voleb v červnu obdržela pouhých 13 procent hlasů, což bylo hluboko za očekáváním vzhledem k tomu, že v druhém kole prezidentských voleb dostala Le Penová přece jen více než třetinu hlasů. Podle současných průzkumů se nedaří nacionalistům představovat hlavní opozici proti vládě prezidenta Macrona. Třetina Francouzů za ni považuje spíše levicové radikály z hnutí Nepodrobená Francie neúspěšného prezidentského kandidáta Jeana-Luka Mélenchona. Podporu v tomto ohledu má Národní fronta jen 14 procent dotázaných.

Přečtěte si více o potížích Národní fronty i o povaze její vůdkyně:

Le Penová zneužila peníze europarlamentu, viní ji justice

Televizní duel Le Penové s Macronem. Silná slova, útoky a obviněníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
WD Black SN750: nové highendové NVMe moduly od Western Digital s chladičem EKWB
PCI Express 5.0 je skoro hotový, první hardware už letos. V PC si počkáme do roku 2020
Argument proti politické korektnosti (video s CZ titulky)
Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Cnews FM: Windows 7 za rok čeká posmrtný život [podcast]
Hry pro příležitostné hráče