Rána pro Ratha. Odposlechy v jeho kauze platí, rozhodl Nejvyšší soud - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rána pro Ratha. Odposlechy v jeho kauze platí, rozhodl Nejvyšší soud

, čtk, red,

Vrchní soud v Praze při svém loňském zásahu do korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha porušil zákon ve prospěch obžalovaných, konstatoval dnes Nejvyšší soud. Vrchní soud, jehož rozhodnutí je ovšem nadále platné, měl výhrady k odůvodnění odposlechů. Označil je za nezákonné, a tedy nepoužitelné. Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze. Z výroku NS plyne, že odposlechy jsou odůvodněné dostatečně a bude možné je u soudu použít jako důkazy.

Nejvyšší soud se problémem zabýval na základě stížnosti, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dnes soud nejprve zamítl zbývající důkazní návrhy Rathovy obhajoby, hned poté vyhlásil rozhodnutí. Z obžalovaných přišel jen Rath. „Vrchní soud porušil svým rozhodnutím zákon ve prospěch obviněných,“ řekl soudce Vladimír Veselý. Zároveň zdůraznil, že Nejvyšší soud nerozhodoval o vině obžalovaných. Shrnul teoretická východiska, odkázal na řadu nálezů Ústavního soudu a postupně se začal vyjadřovat k jednotlivým příkazům k provedení odposlechů či sledování.

U prvního příkazu k odposlechu z listopadu 2011 NS uvedl, že odůvodnění postačuje. Odposlech je zákonný, jeho výsledky lze tedy užít u soudu. Podobně se vyjádřil také k dalším příkazům a také ke sledování kanceláří. Při rozkrývání typu trestné činnosti, ze které jsou obžalovaní Rath a spol., podle NS těžko připadá v úvahu něco jiného než odposlechy. Vrchní soud prý při kritice odůvodnění vytrhával některé pasáže z kontextu.

Nejvyšší soud podle Ratha podlehl nátlaku ministra spravedlnosti a prezidenta, a podvolil se tak politické objednávce. Podobný verdikt očekával. „Je to jemnější forma 50. let,“ prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy.

Je smířen s tím, že půjde do vězení. „Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná,“ řekl Rath. Zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Rathova obhajoba požadovala, aby se Nejvyšší soud obrátil na ústavní soudce s návrhem na přezkoumání právní úpravy stížnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud návrhu nevyhověl, sporná ustanovení trestního řádu už prý v minulosti Ústavní soud řešil, část jich zrušil, zbytek je v souladu s ústavou. Veselý podotkl, že možnost iniciovat u ministra podání stížnosti má obžaloba i obhajoba. Nejde tedy o porušení principu rovnosti zbraní.

S rozhodnutím Nejvyššího soudu je prezident Miloš Zeman „velmi spokojen“. V minulosti kritizoval soudce, který v případu rozhodl o nezákonnosti odposlechů, a zvažoval i podání kárné žaloby. Chtěl ale počkat, jak dopadne stížnost ministra spravedlnosti. Prezident také prohlásil, že když se u někoho najdou miliony korun v krabici od vína, diskuse o vině považuje za nepatřičné.

Pelikán považuje dnešní verdikt za klíčový nejen pro Rathův případ, ale i pro možnost účinně stíhat závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci. Spokojení jsou také státní zástupci, podle kterých zvítězil zdravý rozum. „Já mám samozřejmě velkou radost, velice mi na tom záleželo, proto jsem sáhl k tomu neobvyklému kroku, že jsem v živé věci dával stížnost pro porušení zákona. Měl jsem velké obavy, kdyby to nedopadlo. Jsem moc rád, že to tak dobře dopadlo,“ řekl Pelikán novinářům v Hanoji, kde je společně se Zemanem.

Dvě větve kauzy Davida Ratha:

První větev kauzy
Týká se zakázek na modernizaci středočeských nemocnic a opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku. Kauza začala v polovině května 2012, kdy policie Ratha zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.
V květnu 2012 žalobkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu zámku. Policie začala stíhat další lidi, mj. exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou (nyní Kottovou) a šéfy dvou stavebních firem. V březnu 2013 policie navrhla Ratha a dalších deset lidí obžalovat.
Krajský soud v Praze v dubnu 2015 vynesl nepravomocný rozsudek nad devíti obžalovanými. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory, uložil 7,5 roku vězení, další z obžalovaných odsoudil v rozmezí od pěti let vězení po podmínečné tresty. V červenci téhož roku soud vynesl nepravomocný verdikt nad Rathem a další obviněnou Lucií Novanskou. Rathovi soud vyměřil nepodmíněný trest 8,5 roku a propadnutí majetku.
Loni v říjnu pražský vrchní soud rozsudek zrušil. Důvodem byly použité odposlechy, stěžejní důkazy obžaloby, které byly podle vrchního soudu pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) kvůli zrušenému rozsudku podal stížnost k Nejvyššímu soudu. Domnívá se, že nebyl důvod, aby vrchní soud věc vrátil k novému projednání.
Nejvyšší soud dnes konstatoval, že vrchní soud při svém loňském zásahu do kauzy porušil zákon ve prospěch obžalovaných. Vrchní soud měl výhrady k odůvodnění odposlechů. Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze, z výroku Nejvyššího soudu plyne, že odposlechy jsou odůvodněné dostatečně a bude možné je u soudu použít jako důkazy.
Druhá větev kauzy
Týká se manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, v říjnu 2013 policie obvinila v této větvi osm firem a devět lidí.
V srpnu 2015 Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality oznámil, že kriminalisté navrhli obžalovat devět lidí a osm firem z druhé větve kauzy Rath. Obvinění údajně požadovali u zmanipulovaných veřejných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje úplatky 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun.
Letos v lednu Krajský soud v Praze ovšem vrátil druhou větev kauzy k došetření. Důvodem byly nezákonně pořízené odposlechy, kvůli kterým měly být ze spisu odstraněny některé důkazy a soud měl také znovu vyslechnout některé svědky. Vrchní státní zastupitelství proti rozhodnutí nepodalo stížnost a to je tak pravomocné.
Soud druhou větev kauzy vrátil i kvůli novele trestního zákona, která upravuje trestní odpovědnost firem. Podle nového znění, které platí od prosince 2016, firmy nemohou být stíhány v případech, kdy vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby zabránily protiprávnímu jednání svého zaměstnance. Novela sice začala platit až po podání obžaloby, policie i soudy ale musí přihlížet k předpisům, které jsou pro obžalované výhodnější.

O kauze Rath dále čtěte:

Rath si stěžuje na Zemana u Ústavního soudu

Rath neuspěl s námitkou podjatosti. Jednání je odročeno

Rath podal námitku na podjatost senátu NS. Může podle něj podlehnout tlaku