Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů

,
Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Čechů, kteří pracují buď přímo pro Rusko, nebo v jeho zájmu v posledních letech výrazně přibývá. Jsou mezi nimi novináři, aktivisté, ale i někteří dlouholetí politici.​ Často vystupují v ruských státních médiích a komentují dění v Česku, například situaci okolo odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 či odhalení památníku Vlasovcům v Praze-Řeporyjích.

„Jdeme za panem Frantou,\" oznamuji vrátné v jednom z průchodů u Václavského náměstí, kde sídlí Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. „Nikoho takového neznám“ reaguje překvapeně paní z vrátnice. V tu chvíli už Vladimír Franta přichází. Podle svých slov je jediným korespondentem ruské státní agentury Sputnik v Česku. Mám s ním domluvený rozhovor o jeho práci a pan Franta si vybral právě toto zvláštní místo. „Bude se vám tu líbit,“ odpovídá pohotově na otázku, proč jsme se sešli v sídle architektonické nadace.

Nepřichází sám. Přivedl si redaktora a fotografa komunistických Haló novin Romana Blaška, který je mimo jiné jednatelem obnovené Komunistické strany Československa (neplést s KSČM). Za partnerskou KSČM loni Blaško kandidoval ze čtvrtého místa do Evropského parlamentu. O Blaška tu ale teď nejde, ten jen zapíná svůj diktafon a fotí si nás. Mluvit bude Franta.

„Tak se nám představte, s kým tady děláme rozhovor,“ vyzývá Franta. Pokouším se mu vysvětlit, že rozhovor jsem si s ním domluvil já, a dokonce jsem mu poslal témata předem, jelikož Franta je podle svých slov nejprve musel konzultovat se svým zaměstnavatelem. Jakmile tato žertovná hra o roli zpovídajícího a zpovídaného skončí, dostáváme se k meritu věci. Franta pracuje pro…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?