Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů

,
Putinova pátá kolona. Pro Rusko nebo v jeho zájmu pracuje stále více Čechů
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Čechů, kteří pracují buď přímo pro Rusko, nebo v jeho zájmu v posledních letech výrazně přibývá. Jsou mezi nimi novináři, aktivisté, ale i někteří dlouholetí politici.​ Často vystupují v ruských státních médiích a komentují dění v Česku, například situaci okolo odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 či odhalení památníku Vlasovcům v Praze-Řeporyjích.

„Jdeme za panem Frantou,“ oznamuji vrátné v jednom z průchodů u Václavského náměstí, kde sídlí Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. „Nikoho takového neznám“ reaguje překvapeně paní z vrátnice. V tu chvíli už Vladimír Franta přichází. Podle svých slov je jediným korespondentem ruské státní agentury Sputnik v Česku. Mám s ním domluvený rozhovor o jeho práci a pan Franta si vybral právě toto zvláštní místo. „Bude se vám tu líbit,“ odpovídá pohotově na otázku, proč jsme se sešli v sídle architektonické nadace.

Nepřichází sám. Přivedl si redaktora a fotografa komunistických Haló novin Romana Blaška, který je mimo jiné jednatelem obnovené Komunistické strany Československa (neplést s KSČM). Za partnerskou KSČM loni Blaško kandidoval ze čtvrtého místa do Evropského parlamentu. O Blaška tu ale teď nejde, ten jen zapíná svůj diktafon a fotí si nás. Mluvit bude Franta.

„Tak se nám představte, s kým tady děláme rozhovor,“ vyzývá Franta. Pokouším se mu vysvětlit, že rozhovor jsem si s ním domluvil já, a dokonce jsem mu poslal témata předem, jelikož Franta je podle svých slov nejprve musel konzultovat se svým zaměstnavatelem. Jakmile tato žertovná hra o roli zpovídajícího a zpovídaného skončí, dostáváme se k meritu věci. Franta pracuje pro médium placené Kremlem.

Česká kontrarozvědka BIS zařadila Sputnik vedle televizní stanice Russia Today mezi hlavní zdroje ruské propagandy v Česku. Tato média podle českých zpravodajců představují bezpečnostní hrozby pro Česko i pro celou Evropskou unii. Zajímá mě, proč se vysokoškolský pedagog ruštiny, fonolog a diplomovaný pojišťovací zprostředkovatel Franta stal předloni zpravodajem právě ruského Sputniku.

„Dostal jsem se k tomu jako rusista a tato práce se naprosto slučuje s mým světonázorem,“ tvrdí zcela otevřeně Franta a dodává, že nebyl částečně spokojen s tím, jak se o Rusku v českém veřejném prostoru mluví. „Vzniká tu jednostranný výklad Ruska, který je negativní, a mně vadí jakákoliv negativní agenda v současné společnosti, která by měla být eklekticko-synkretická a měla by směřovat k něčemu konstruktivnímu. Takže jsem se rozhodl, že se budu věnovat něčemu pozitivnímu, a to jsem našel v ruských médiích,“ dodává s využitím svých oblíbených vědeckých pojmů.

Sputnikovská rétorika

Jak se vlastně český občan může stát zaměstnancem média financovaného Kremlem? „Jednoduše jsem napsal do redakce a zeptal jsem se, jestli můžu spolupracovat. Oni řekli výborně, spolupracujte, posílejte nám své texty,“ vysvětluje Franta podle něj banální příběh. Veškerá přijímací komunikace prý probíhala jednoduše po internetu.

Nemá Franta jako český občan problém s tím, že je placen Kremlem a hájí ruské zájmy v České republice? „Jsem s tím absolutně v pohodě,“ říká a zároveň se chlubí dvouhlavým orlem – ruským státním znakem na klopě svého saka.

Když Franta mluví o své práci, zmiňuje takzvanou „sputnikovskou rétoriku“, která prý odráží ruské reálie. Jedná se o způsob a styl psaní článků, jejichž cílem je také sdělovat pozici ruské strany.

„V minimální míře je tam nějaká moje interpretace. V daleko větší míře je upřímná snaha zeptat se respondentů, co si o těch věcech myslí,“ popisuje svůj styl práce. Ale jak to jde dohromady s Frantovým vyjádřením pro ruskou státní televizi, kde ve svém vstupu obviňuje pražské komunální politiky Zdeňka Hřiba (Piráti), Ondřeje Koláře (TOP 09) a Pavla Novotného (ODS), že mohou jednat na objednávku ze zahraničí, když pojmenovávají náměstí po ruském zavražděném disidentovi Borisi Němcovovi, nechávají odstranit sochu maršála Koněva a umisťují památeční desku vlasovcům? Není to přesně ta osobní interpretace, o níž Franta tvrdí, že ji užívá jen „v minimální míře“?

„Slyšel jsem, že Česká republika chce zapadnout do nějakého mezinárodního kontextu, kde před ruskými ambasádami v různých zemích dochází k podobným jevům. Je to štípanec Ruské federaci, protože Boris Němcov je opoziční politik,“ vysvětluje své vyjádření s tím, že „takto tu informaci koupil“. Prý přímo od lidí z vedení magistrátu.

Ať prokážou, že to tak není

Franta působí možná trochu zvláštně, ale velmi sebevědomě, někdy až vychloubačně, avšak každopádně jako někdo, kdo je o svém ideovém směřování naprosto přesvědčen, jak by ho možná popsali bývalí důstojníci Státní bezpečnosti. „Paradoxně Čech placený ruským státem v ruské státní televizi někoho obviňuje, že mohl jednat na objednávku ze zahraničí. Aneb jak se říká: To nevymyslíš,“ glosuje Frantův postoj na svém blogu Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost a spolutvůrce webu Manipulatori.cz, který se ruskou propagandou v Česku dlouhodobě zabývá.

A může tedy Franta nějak dokázat, že pražští komunální politici konají na objednávku ze zahraničí? Odpovědi na tento opakovaný dotaz se Franta vyhýbá. „Dnešní doba je taková, že vy nemůžete něco dokazovat jen pouze sám,“ říká tajemně. „At oni prokážou, že to tak není,“ vyzývá vzápětí.

Franta se ani netají tím, že se velmi dobře zná s Andrejem Končakovem, ředitelem Ruského střediska vědy a kultury (RSVK) v pražské Bubenči. Právě kvůli němu mají podle informací několika českých médií policejní ochranku tři pražští komunální politici. „S panem Končakovem si tykáme. Známe se jako vrstevníci. Byl jsem na řadě jejich akcí nehledě na to, že jsem do RSVK chodil na zpěv,“ objasňuje Franta.

Kromě své zpravodajské práce pro Sputnik je Franta také politikem. Loni ve volbách do Evropského parlamentu kandidoval jako nezávislý za uskupení Rozumní a Národní demokracie se známým antisemitským lídrem Adamem B. Bartošem. Frantu prý do voleb nominovali Rozumní. „Byl jsem osloven Petrem Hannigem (předseda Rozumných -pozn. red.). Vážím si ho jako člověka ze šoubyznysu. Mám velice vřelý vztah ke kultuře a hudbě. To, že se dali do holportu s Národní demokracií, pro mě bylo trochu překvapení, ale i tak byl jejich program naprosto v pořádku,“ přibližuje Franta. Za Rozumné by letos mohl kandidovat znovu, a to v krajských volbách v Ústeckém kraji.

Franta je zjevně renesančním člověkem, protože vedle všech svých aktivit ještě zvládá sjednávat svým klientům investice do zlatých slitků. Jak to všechno zvládá? „Pracuji nonstop. Jestli chcete uzavřít smlouvu o inteligentním plánu investic do zlata, můžeme klidně teď,“ nabízí se muž v oranžovém tričku s logem tiskové agentury Sputnik.

Sídlo zdarma

Čechů, kteří pracují buď přímo pro Rusko, nebo v jeho zájmu, v posledních letech výrazně přibývá. Nejsou to jen aktivisté a novináři, ale i někteří dlouholetí politici. Kromě Franty je vděčnou respondentkou ruských státních médií také Vladimíra Vítová, někdejší politička ČSSD a nynější předsedkyně Aliance národních sil. Ta sídlí v budově, kterou vlastní Český svaz bojovníků za svobodu vedený Jaroslavem Vodičkou, který má za sebou několik skandálů a jemuž mnozí poslanci odmítají nadále schvalovat státní dotace.

Mimo jiné i kvůli závažným chybám v hospodaření spolku. Ministerstvo financí našlo ve svazovém účetnictví za roky 2016 až 2018 chyby za téměř milion korun. Členové podle zjištění ministerstva vypláceli sami sobě více, než dovolují pravidla. A kromě toho svaz, který každoročně ze státního rozpočtu získává 6,3 milionu korun, pronajímá zcela zdarma sídlo právě Alianci národních sil, což týdeníku Euro potvrdila sama Vítová.

„Máme tam pronajatou jednu kancelář a získali jsme od Českého svazu bojovníků za svobodu bezplatnou smlouvu na její pronájem,“ uvedla Vítová, která často vystupuje na proruských demonstracích a píše také texty do ruských státních médií. „Dnes se velkou nadějí pro každého stalo Rusko s výjimečným politickým a ekonomickým stratégem – Vladimirem Putinem,“ napsala například Vítová v dopise „ruskému lidu“, který publikoval ruský státní portál Inosmi.

Kromě Vítové je jednou z hlavních osobností Aliance národních sil také Ivan Kratochvíl, „velitel“ polovojenského uskupení Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Kratochvíl podle magazínu Reportér opakovaně cestuje do Ruska a na Ruskem okupovaná území včetně Donbasu, kde byl v kontaktu s ruskými tajnými službami.

Nemůžu to nijak ovlivnit

Vedle Vítové a Franty je častým hostem v ruských státních médiích také zastupitel Prahy 11 Robert Vašíček (SPD). Ve všech ruských sdělovacích prostředcích je však označován výhradně jako „starosta Prahy 11“. Jak k této záměně mohlo v tolika případech dojít?

„Nemůžu to nijak ovlivnit. Jak to mám udělat? Diplomatickou nótou?“ ptá se na dotaz týdeníku Euro Vašíček, jinak také expert na politický marketing. V nedávné době proslul například tím, že žádal přesun Koněvovy sochy z Prahy 6 do Prahy 11, konkrétně před vstup do metra Háje. Nebo nechal vyrobit kopii památní desky Koněvovi, která se kdysi nacházela na Staroměstském náměstí.

Stálicí v proruském spektru českých politických aktivistů je bývalý senátor za ČSSD Jiří Vyvadil. Už mnoho let spravuje populární facebookovou skupinu Přátelé Ruska v České republice. Teď se bývalý politik chystá na zcela zásadní krok ve své kariéře. „Ne že bych si ji přál, ale nezrál čas udělat nějakou výraznější změnu. Agresivní útoky proti Rusku a Číně mě vedou k tomu, vytvořit novou politickou stranu s názvem Češi proti fašisticko-liberální kavárně,“ nastiňuje své plány Vyvadil.