Pragmatický azimut. Při jednání o Tchaj-wanu jde o byznys až v první řadě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pragmatický azimut. Při jednání o Tchaj-wanu jde o byznys až v první řadě

,
Pragmatický azimut. Při jednání o Tchaj-wanu jde o byznys až v první řadě
Zdroj: Adam Jang

Téměř každý důležitý projev evropského státníka obsahuje odkaz na hodnoty demokracie, svobody a volného trhu. Když dojde na Tchaj-wan, je ticho po pěšině.

Tchaj-wan. Zatímco Evropská unie tento ostrov svobody v moři čínské stranické moci diplomaticky neuznává a zatím mu odmítá i smlouvu o investicích a vzájemném obchodu (kterou mu přislíbily oficiální dokumenty Unie, zejména strategie Trade For All z roku 2015), tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, které pro její vytrvalost a zarytost někteří politologové začali přezdívat „asijská Angela Merkelová“, se nevzdává. Pořád věří, že ekonomická spolupráce nakonec přinese i politický posun věci. V polovině června proto vyzvala Evropany, aby smlouvu o investicích urychlili.

„Dohoda o investicích mezi Tchaj-wanem a EU bude první velký krok, který podtrhne naše společné normy a umožní rozkvět podnikání, spolu s ochranou obchodníků a investorů,“ uvedla tchajwanská prezidentka a pokračovala: „Jak lépe ukázat světu, že demokracie jsou ochotné podpořit se navzájem tváří v tvář rostoucím výzvám vůči našim hodnotám? Měli bychom využít sílu ekonomiky k posílení našich demokracií.“ Jenže na lepší časy se neblýská. Stín velké Číny je příliš velký. Možná největší, jaký kdy byl.

Při pohledu na politickou realitu tak zní vznešená slova Cchaj Jing-wen o spolupráci demokracií a jejich vzájemném posílení přinejmenším ironicky. Země Evropské unie totiž velmi důsledně dodržují společný postoj k politice jedné Číny, podle níž je Tchaj-wan součástí velké Číny, a tak se také k němu diplomaticky přistupuje. Evropská unie sice prosazuje účast Tchaj-wanu v některých mezinárodních organizacích a čile s tímto ostrovem obchoduje (vzájemný obchod už přesahuje 50 miliard eur), pokud jde o další akty hodnotového či jiného…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?

Chci se stát předplatitelem

Délka předplatného  • 47x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě

Způsob platby


Kam doručíme časopis?

Doručovací údaje

Fakturační údaje

Firemní údaje