zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev
Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev
Autor: čtk

Pozdrav z Mnichova nad Seinou. Makedonské ponížení kvůli vstupu do EU přišlo vniveč

Daniel Deyl 09. listopadu 2019, 16:15  -  Daniel Deyl
 Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev
Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev
Autor: čtk
09. listopadu 2019, 16:15

Merde, vzkázal Emmanuel Macron do Severní Makedonie a Albánie. Pro Unii to znamená mravní újmu dnes a geostrategickou zítra.

Zoran Zaev byl na mrtvici. Severomakedonský premiér splnil svůj domácí úkol nejlépe, jak mohl, a nejlépe, jak se dalo očekávat - a nebylo mu to nic platné.

Aby mohla Makedonie pomýšlet na vstup do Evropské unie, musí urovnat spory s Bulhary, Srby a především Řeky, řekl mu v roce 2015 Johannes Hahn, eurokomisař pro rozšiřování Unie. Zaev však měl tou dobou jiné starosti. Byl šéfem sociálnědemokratické opozice a především potřeboval nejít do vězení. Tam s ním mířil tehdejší premiér Nikola Gruevski, šéf partaje definované především vlastenectvím, jsme-li zdvořilí; konstruktivní spolupráce s opozicí nepatřila k jeho trumfům.

Stalo se, že Gruevski spor se Zaevem prohrál a odstoupil (a následně požádal o politický azyl v Orbánově Maďarsku, což prozrazuje leccos). Zaev v roce 2017 vyhrál volby, stal se premiérem a rozjel diplomatickou ofenzivu. Nebylo to jednoduché: chudá země, jejíž obyvatelstvo tvoří ze tří čtvrtin horští Bulhaři a ze zbývající čtvrtiny albánští emigranti a která jako na potvoru sdílí název s kusem sousedního Řecka, to ani jednoduché mít nemůže.

Pokorní (Severo)Makedonci

Zaev však za dva roky dokázal neuvěřitelné. Aby upokojil své slovanské sousedy, řekl, že Bulhaři i Srbové jsou s Makedonci „jeden národ“. Jeden každý takový výrok mu mohl zlomit vaz - nejen politický, nýbrž i ten fyzický. Když jde na Balkáně 0 sousedské vztahy, není taková možnost nikdy daleko.

Nejtěžší spor čekal Zaeva stran názvu země, proti němuž protestovali Řekové i Bulhaři - a to do té míry, že zablokovali zamýšlený začátek jednání o makedonském členství v EU. Loni v červnu se potkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem ve švýcarském Davosu a splnil mu, co mu na očích viděl, včetně třeba přejmenování letištní dálnice z Alexandra Makedonského na Dálnici přátelství.

Tsipras mu nakonec slíbil, že začátek eurojednání zdržovat nebude - pod podmínkou, že Zaev svoji zemi pojmenuje Severní Makedonie, aby Řekové neměli ujímání. Makedonec - tedy vlastně Severomakedonec - to přijal. Co víc, na domácí scéně mu to prošlo bez velkého odporu. Dokázal svoji představu o členství v Evropské unii prodat svým krajanům tak dobře, že kvůli němu byli ochotni podstoupit jakékoli ponížení.

Měla by EU zahájit přístupové rozhovory se Severní Makedonií?

A pak, na konci třetího evropského týdne, to všechno úsilí přišlo během několika minut vniveč. Francouzský prezident Emmanuel Macron při hlasování uplatnil své de facto právo veta. „Potřebujeme reformovanou Evropskou unii a reformovaný proces jejího rozšíření, skutečnou důvěryhodnost a strategickou vizi toho, kdo jsme a jakou hrajeme roli,“ řekl překvapeným novinářům na bruselském summitu 19. října. Žádné upřesnění těchto svých nároků, o nichž do té doby neměl nikdo ani ponětí, nenabídl. Jako byste zaplatili děvčeti cestu na Mauricius a poté se doslechli, že „víš, já si tě nezasloužím“.

Tentýž osud stihl Albánce. Zde nabídl Macron vysvětlení, že země je příliš zkorumpovaná a plná organizovaného zločinu, než aby mohla být členem Unie. („A vůbec, mně se tady nelíbí,“ řeklo děvče.) V tomto případě sehnal francouzský prezident oporu v Nizozemsku a Dánsku, které také hlasovaly proti. Že ve věci zablokování Severní Makedonie zůstal Macron osamocen, svědčí o neobvyklosti jeho kroku a o napětí, jež vyvolal.

Strhla se diplomatická mela. Nejvýše postavení eurokrati Donald Tusk a Jean-Claude Juncker svorně opustili nepsané pravidlo, jež jim velí nekritizovat své chlebodárce-národní politiky, zejména ne ty špičkové. „Je to selhání historických rozměrů,“ komentoval Macronův krok Juncker. „Podle mého mínění je to chyba,“ byl Tusk jen o ždibíček mírnější. Odhodlání obou mužů mohlo být umocněno faktem, že jim do konce služebního období zbývalo jen deset dnů, ale to na věci mění jen málo.

Ve vzácné shodě zareagovali i německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Giuseppe Conte i americké ministerstvo zahraničí. Mluvili o zklamání; a že snad napřesrok se na věc Evropané podívají znovu.

Místo EU ruský vliv

To však není pravděpodobné. Jak psali novináři od Lisabonu po Tallinn, odmítnutí dvou zemí, které se zuby nehty snažily splnit veškerá kritéria k zahájení jednání, nemůže mít za následek nic jiného než oslabení proevropského smýšlení. To najde vyjádření v porážkách příslušných politických stran, následném odklonu jejich zemí od proevropské orientace a samozřejmě v konci reforem ekonomiky i státní správy.

Ruský vliv i hrozba autoritářských tendencí s tím jdou ruku v ruce. Zkušenost s takovým vývojem je čerstvá: podobného zacházení se dostalo před zhruba deseti lety Turecku; jak se to na této zemi odrazilo, dnes vidíme velmi dobře.

Zoran Zaev již nechal na duben příštího roku vypsat předčasné volby. („Tak si tady buď sama“ řekl zhrzený nápadník a praštil dveřmi.) „Jednou věcí jsem si jistý, že společně zvítězíme,“ řekl pochmurným tónem, jenž ostře kontrastoval s jeho optimistickým obsahem.

Geostrategický průšvih ( Autor: Euro )

Co tedy přimělo Emmanuela Macrona, aby se vystavil tak ostrému nesouhlasu? Postupem doby vykrystalizovaly tři hypotézy, jedna divočejší než druhá. První z nich je, že chce předejít vzestupu francouzského nacionalismu, jenž by se mohl přetavit v silnou podporu Marine Le Penové - nebo jiného kandidáta jejího Národního sdružení - v příštích prezidentských volbách. Proti tomu hraje skutečnost, že rozhovory s Albánci a Severomakedonci měly být nyní pouze zahájeny a trvaly by jistě déle než maximum osmi prezidentských let, které Macronovi vyměřuje ústava (o volbách v roce 2022 ani nemluvě).

Druhou možností je tajná dohoda s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Existuje škola myšlení, jejímž významným představitelem je například bulharský analytik Ivan Dikov, podle níž se Putin chce vymanit z nevýhodného východního kurzu. V partnerství s Čínou hraje Moskva druhé housle a myšlenka Euroasijské ekonomické unie naráží na neochotu většiny ruských sousedů hrát s sebou.

Logickou alternativou je tedy pro Putina návrat ke spolupráci se Západem - ale nechce to zadarmo, tvrdí Dikov a spol. Geostrategické vítězství v podobě prodloužení ruské sféry vlivu o Severní Makedonii, pravoslavnou zemi píšící azbukou, by pro něho mohlo být atraktivní. Evropští vůdci, kteří by na takový handl přistoupili, by dostali přednostní přístup na stočtyřicetimilionový ruský trh, pěkné dohody o plynu a podobně.

Této hypotéze nelze upřít jistou dávku logiky. Také je však dobře mít na paměti, že kdykoli se na světové politické scéně objeví cosi nečekaného, řeč o „tajné dohodě s Putinem“ na sebe nenechává dlouho čekat. Moskva však bude na současném stavu věcí profitovat tak či onak: Kreml nemá ve zvyku nechávat bez povšimnutí mocenské vakuum kdekoli na světě, a na Balkáně obzvlášť.

Vnitřní boj

Konečně třetí hypotéza hledá vysvětlení Macronova šokujícího kroku v boji o moc uvnitř Evropské unie samotné. Ve chvíli, kdy vliv Angely Merkelové slábne, je Macron patrně nejdynamičtějším politikem z první evropské ligy a patřičně si na tom zakládá. Mnoho evropských aktérů mělo Macronovi velmi za zlé, že obešel nepsaná pravidla při jmenování Christine Lagardeové do čela Evropské centrální banky. Establishment to francouzskému prezidentovi vrátil, když Evropský parlament odmítl potvrdit Macronovu chráněnkyni Sylvii Goulardovou do funkce eurokomisařky pro vnitřní trh; to se stalo jen týden před Macronovým „merde!“ směřovaným na Balkán.

Jisté je jedno. Ať už má pravdu jakákoli uvedená hypotéza, jejich kombinace či něco úplně jiného, ve Skopji (a Tiraně) bude slovo Brusel ještě dlouho znít právě tak, jako znělo generacím Čechoslováků slovo Mnichov.

Dále čtěte:

Poslanci podpořili přistoupení Severní Makedonie k NATO, proti byli komunisté a SPD

Komentář: Horší než na Balkáně. Rumuni a Řekové dali Česku lekci z politické kultury

Makedonie vstoupí do NATO. Protokol musí schválit všechny členské státy

Macron: NATO je kvůli změně postoje USA a chování Turecka ve stavu mozkové smrti


Čtěte také

Nejsilnější vyráběná větrná turbína Haliade X výrobce GE, ilustrační foto

U Británie roste největší větrný park na světě. Celkový výkon přesáhne tři reaktory z Temelína

Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké…

21. ledna 2020

 První poslední Petra Weikerta

Konec Babišovy vesničky

Právě končí jeden kdysi výbušný příběh. Na jeho začátku byly výzva, aby Česko přijalo…

21. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

Amerika opět vítězí, prohlásil Trump v Davosu. USA prý zažívají nevídaný hospodářský rozmach

Americký prezident Donald Trump dnes na úvod letošního zasedání Světového ekonomického…

21. ledna 2020

Plynové potrubí, ilustrační foto

Zbytečné projekty. Investice Bruselu do plynu ve výši 730 miliard mohou být mrháním peněz

Evropská investiční banka schválila celkovou sumu 29 miliard eur (728 miliard korun) do…

21. ledna 2020

 Slevy, ilustrační foto

Obchod jako škola podvodu. Nekalé praktiky českých prodejců se ale chýlí ke konci

Obchod je školou podvodu, napsal v osvíceném 18. století francouzský spisovatel a…

21. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 8 | Průměrné hodnocení: 4.38

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Koupě bytu, vypořádání dědictví i luxusní dovolená. Na co všechno si lze vzít hypotéku?
Vydavatelství Mladá fronta uhradilo smyšlenou pohledávku a vyzvalo soud k neprodlenému odmítnutí insolvenčního návrhu
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Auta
Další test ukázal, že auta na plyn jsou ekologičtější než…
Remote Tacho Download v rámci služby DAF Connect
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2020. Prohlédněte si fotky, které se do něj nevešly
I ty, Subaru? Japonská značka chce po roce 2035 prodávat jen elektroauta
Tesla chystá hatchback, kterým zaútočí na Volkswagen ID.3. Navrhne ho v Číně
Hry pro příležitostné hráče