Postrach pro sériové vrahy. Bývalý novinář na ně jde s algoritmem - Euro.cz

Přihlášení

Postrach pro sériové vrahy. Bývalý novinář na ně jde s algoritmem

,
Postrach pro sériové vrahy. Bývalý novinář na ně jde s algoritmem
Zdroj: Flickr, Stan Milosevic

Bývalý novinář Thomas Hargrove se snaží najít trendy u nevyřešených vražd na základě analýzy velkého souboru dat. Algoritmus by měl pomoci objasňovat zejména případy sériových vrahů.

Ve Spojených státech je poměrně vysoké procento neobjasněných vražd. Ještě v roce 1965 byla objasněnost vražd okolo 90 procent, v roce 2012 to už bylo 64 procent, uvedl časopis Economist. Od roku 1980 se jedná o 211 tisíc neobjasněných vražd, každý rok pět tisíc. V roce 2015 spadla objasněnost vražd na 61,5 procenta.

Nepříznivou statistiku se snaží změnit bývalý novinář Thomas Hargrove, který založil projekt Murder Accountability Project. Celý život se zabývá analýzou dat.

Procento objasněných vražd ve Spojených státech vytrvale klesá
Procento objasněných vražd ve Spojených státech vytrvale klesá
Zdroj: murderdata.org

Začal s analýzou volebních dat jako student na University of Missoury, pak pracoval pro deník E. W. Scripps, kde se věnoval čemukoliv, co souviselo s čísly.

V roce 2004 se dostal k analýze dat od Federálního úřadu vyšetřování (FBI), který vydává Uniform Crime Report (UCR). Měl napsat článek o prostituci ve Spojených státech. A náhodou narazil na statistiky ohledně vražd.

„Otevřel jsem tuto zprávu, a byly tam záznamy, které jsem dosud neviděl. Řádek po řádku, každá vražda byla hlášena FBI,“ vysvětlil agentuře Bloomberg, jak se dostal k současné práci.

U každé vraždy je uveden věk oběti, rasový původ, pohlaví, způsob vraždy. Ani neví jak, okamžitě jej napadlo, zda by se tato data dala zpracovat počítačem, aby odhalila sériového vraha.

Kde se nejvíc vraždí? Podle světadílů
Světadíl Míra vražd Počet vražd
Amerika 16,3 157 000
Afrika 12,5 135 000
Asie 2,9 122 000
Evropa 3,0 22 000
Oceánie 3,0 1 100
Svět 6,2 437 000

Pozn. Míra vražd je počet vražd na 100 tisíc obyvatel. Data k roku 2013. Zdroj: UNODC

Hargrove nerozumí tomu, proč se objasněnost vražd od poloviny 60. let neustále snižuje, i když mají policisté k dispozici modernější metody, například analýzu DNA. Domnívá se, že sériové vraždy by se mohly na základě podrobné analýzy lépe objasňovat.

„Myslím, že existuje řada sériových vrahů, kteří jsou na svobodě. Většina měst jich má alespoň několik,“ je přesvědčen. Jedna z nejhorších situací je v Chicagu, kde se počet vražd zvýšil z 485 v roce 2015 na 762 v loňském roce.

Společné charakteristiky zločinů

Z využitím softwaru pro analýzu neobjasněných vražd začal v roce 2008. Ten má nalézat společné charakteristiky u těchto zločinů a filtrovat případy, které vykazují stejné prvky. Jako příklad zkusil analyzovat vraždy spáchané Garym Ridgwayem, takzvaným vrahem od zelené řeky. Ridgway v oblasti Seattlu zavraždil za dvě dekády minimálně 49 žen. Zatčen byl v roce 2001. Byl odsouzen k 49 doživotním trestům.

Hargrove zkoušel různé filtry, nakonec se mu nejlépe osvědčily čtyři kategorie. Místo vraždy, pohlaví oběti, věková skupina a způsob zabití. V roce 2015 skončil s prací novináře a založil projekt Murder Accountability Project (MAP).

Drobná neziskovka hodlá zveřejňovat data od FBI související s vraždami, aby byly snadno dostupné pro veřejnost. Shromáždila už informace o 638 454 vraždách, které byly spáchány v období 1980 až 2014. Včetně 23 tisíců případů, které nebyly hlášeny FBI. Každý tak může nyní analyzovat data a hledat sériové vrahy.

„Můžete si najít město, v němž žijete, a podívat se, zda nenajdete něco podezřelého,“ vyzval „lovec vrahů“ Hargrove.

Přečtěte si esej o velikosti Ameriky od Lubomíra Hegera:

Jak veliká má být vlastně Amerika?

Socha svobody má hlavu smrtky.

Bezpečnostní poradce Bílého domu odstoupil. FBI vyšetřuje jeho styky s Ruskem:

Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil, prý kvůli vazbám na Rusy