Nebezpečná hra. Schodek rozpočtu bobtná, příští vláda zdědí velký problém - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nebezpečná hra. Schodek rozpočtu bobtná, příští vláda zdědí velký problém

,
Nebezpečná hra. Schodek rozpočtu bobtná, příští vláda zdědí velký problém
Zdroj: Archiv MF

Teprve budoucnost ukáže, zda jednáme správně. Tak současná ministryně financí Alena Schillerová obhajuje prohlubující se propast mezi státními příjmy a výdaji.

Ač v době pandemie nemoci covid-19 nelze proti masivní podpoře ekonomiky nic namítat a bezesporu je potřeba, protože jinak by nás čekaly ještě větší problémy, bližší pohled zřetelně ukazuje, jak moc se celkové zadlužení Česka v důsledku prohloubí. A kolik práce čeká vlády budoucí, bez ohledu na to, zda ve svém tažení na ministerstvu financí bude i po parlamentních volbách v příštím roce pokračovat hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, nebo někdo v jiných barvách.

Státní dluh, který vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu, letos poprvé přesáhne dva biliony korun. Ministerstvo financí předpokládá, že to bude asi 2,12 bilionu. Běžně je tento dluh financován pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zde Česku přeje situace na trhu, kdy si země díky solidnímu hodnocení ratingových agentur aktuálně půjčuje na svůj provoz za nízké až záporné úroky. Jenže tato situace tu nebude navždy a takzvané rolování, kdy státy své dluhy nesplácejí, ale dokola refinancují podle aktuálně nejlepších podmínek na trhu, nemusí být do budoucna výhodné.

Že je nynější rozpočtová politika státu na hranici udržitelnosti, už ostatně upozornila i Národní rozpočtová rada. „Vláda významným zvýšením výdajových rámců neponechává vůbec žádný prostor pro řešení nenadálých a neočekávaných událostí v roce 2021, což nelze považovat v současné nejisté době za racionální,“ uvedla ve svém nedávném stanovisku. Připomeňme, že návrh státního rozpočtu ČR pro rok 2021 počítá se schodkem ve výši 320 miliard, zatímco ten letošní vlivem boje s pandemií vzrostl z plánovaných 40 na 500 miliard korun.

Přesto lze poněkud s nadsázkou říci, že Česko má „kam padat“. A ve svých návrzích se o to opírá i sám resort financí: celkovým zadlužením v poměru k výkonu domácí ekonomiky, tedy k hrubému domácímu produktu, patří Česká republika v Evropě s předcovidovou hodnotou 29 procent HDP (2019) k premiantům.

Nižší zadlužení mají ze zemí Unie jen Estonsko, Lucembursko a Bulharsko. Opačnému konci žebříčku naopak vévodí Portugalsko, Itálie a Řecko, jejichž kumulovaný dluh podle statistik Eurostatu vysoce převyšuje 100 procent HDP (Řecko 180 procent).

Evropská komise přitom za hraniční považuje hranici 60 procent HDP, kterou dnes překračuje například i Německo. Pod ní se pak vejde jen patnáct zemí ze současné evropské sedmadvacítky.

Důležitější než hra s čísly je však podle rozpočtové rady především zodpovědné nakládání a plánování včetně jasného plánu konsolidace veřejných financí. Zda tomuto doporučení vláda dostojí, zhodnotí podle přání paní ministryně historie.