Metnar: Nákup pásových bojových vozidel je ohrožen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Metnar: Nákup pásových bojových vozidel je ohrožen

,
Metnar: Nákup pásových bojových vozidel je ohrožen
Zdroj: Tomáš Tkáčik/Profimedia.cz

Ministr obrany Lubomír Metnar připustil, že zvažované snížení obranného rozpočtu na příští rok ohrozí strategický nákup bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun.

„Riziko, které tam teď vidím, a nejde jen o pásová bojová vozidla pěchoty (BVP), je pozměňovací návrh k rozpočtu, tedy minus deset miliard,“ prohlásil Lubomír Metnar (za ANO) na středečním jednání sněmovního branného výboru. Jak dodal, pokud nedojde ke schválení vládního návrhu státního rozpočtu, který na příští rok obraně přisuzuje 85,4 miliardy korun, ohroženy jsou i další vyzbrojovací projekty.

Výtah z usnesení sněmovního výboru pro obranu ze 4. listopadu 2020
• Pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (PBVP) má zásadní bezpečnostní i ekonomický význam pro Českou republiku. Díky zapojení českého obranného průmyslu do výroby a servisu dojde k vytvoření pracovních míst a přenosu know-how, což zvýší připravenost ČR na krizové situace;

• Projekt pořízení nových PBVP jako jeden ze stěžejních programů modernizace Armády ČR se významně opožďuje, toto opoždění bude mít vliv na dodávky této techniky a tím zajištění obranyschopnosti ČR, je proto žádoucí co nejdříve dokončit proces výběru dodavatele PBVP;

• Výbor žádá ministerstvo obrany a vládu, aby stanovily pevný a realistický harmonogram realizace pořízení včetně dodávek a plateb v jednotlivých letech;

• aby součástí smlouvy s dodavatelem bylo garantované zapojení domácího obranného průmyslu a přenosu know-how do ČR a toto zapojení bylo dopředu kvantifikované a vymahatelné a aby zajistily a garantovaly dostatečné finanční prostředky na pořízení PBVP v rozsahu, který odpovídá stanoveným potřebám Armády ČR.

Kvůli nedostatku peněz už ministerstvo obrany letos v srpnu schválilo nový harmonogram splátek nákupu bojových vozidel, který by měl být nově rozložen do let 2021 až 2028. Jak dnes navíc upozornil náčelník generálního štábu Aleš Opata, do roku 2025 by měly probíhat primárně dodávky bojových verzí BVP tak, aby byla těžká brigáda bojeschopná k 1. lednu 2026.

Zbylých 27 podpůrných vozidel by měla česká armáda získat později. To podle Opaty není žádný problém. „Ale nepřežijeme to, když to (nákup BVP, pozn. red.) zkrachuje,“ upozornil Opata.

S pozměňovacím návrhem na snížení obranného rozpočtu o deset miliard korun přišla KSČM. Premiér Andrej Babiš tuhle myšlenku neodmítl. Pouze řekl, že „věří“, že vojsko dostane peníze, které si zaslouží.

Na přelomu ledna a února 2021 by české vojsko mělo nová BVP otestovat v terénu, v červnu by pak mělo ministerstvo obrany podepsat kontrakt s vítěznou firmou. Takový je alespoň aktuální plán.

Metnar: Nákup pásových bojových vozidel je ohrožen
4 (80%) 4 hlasování
Diskuze