Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó
Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó
Autor: čtk

Řada evropských zemí uznala Guaidóa venezuelským prezidentem

04. února, 16:29 - čtk
Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó
Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó
Autor: čtk
04. února, 16:29

Více než desítka států EU, včetně České republiky, se dnes připojila ke dvacítce amerických zemí, v čele s USA, které už dříve uznaly šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem.

Podle těchto států má opoziční lídr jako dočasná hlava Venezuely legitimitu uspořádat svobodné volby. Jako první dnes oficiálně oznámil uznání španělský premiér Pedro Sánchez, posléze tak učinily Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Británie, Rakousko, Nizozemsko, Litva, Lotyšsko a Portugalsko. Krok kritizovalo Rusko, které uznání označilo za vměšování do vnitřních záležitostí a které podporuje prezidenta Nicoláse Madura.

„Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely,“ řekl dnes na tiskové konferenci španělský premiér Pedro Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb. K ultimátu se připojilo i několik dalších evropských zemí. Guaidó dnes v reakcích na twitteru začal postupně děkovat vládám, které ho uznaly. „Společně dosáhneme přechodné vlády a svobodných voleb na cestě k demokracii,“ napsal mimo jiné.

Maduro, jehož režim je kritizován za porušování lidských práv, pronásledování opozice i za výrazný podíl na hluboké ekonomické krizi v zemi, ultimátum evropských zemí odmítl. Nabídl jen uspíšení parlamentních voleb. To ale opozice odmítá jako bezpředmětné. Venezuela má prezidentský systém a parlament ovládá opozice už od ledna 2016. Od té doby ale Maduro práci parlamentu blokuje s pomocí nejvyššího soudu. Do něj si vládní socialistická strana navolila příznivce těsně po prohraných volbách v prosinci 2015, když ještě fungoval starý parlament, v němž měla většinu.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstrací. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb a také proto, že Maduro složil přísahu před nejvyšším soudem, a nikoli před parlamentem, jak to stanoví ústava. Podle ní šéf parlamentu přebírá vedení země do uspořádání nových voleb, pokud se prezident z nějakého důvodu ne