Kurz se prodíral davy, Stracheho zdravili hajlováním. Šéfové rakouských stran odvolili - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kurz se prodíral davy, Stracheho zdravili hajlováním. Šéfové rakouských stran odvolili

, čtk, red,

V dnešních parlamentních volbách v Rakousku již odvolili všichni straničtí volební lídři, včetně kancléře a šéfa sociální demokracie (SPÖ) Christiana Kerna, favorita voleb, předsedy lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze a předáka národovecké Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Kurzův příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem novinářů z celého světa. Incident s mužem, který vykřikoval nacistický pozdrav zase poznamenal hlasování Stracheho.

Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. „Doufám, že volební účast bude velmi vysoká,“ řekl při té příležitosti. První informace o volební účasti přišly ze západorakouské spolkové země Vorarlbersko, kde se poslední volební místnosti uzavřely už ve 13 hodin. Volební účast tam podle předběžných údajů činila 63,4 procenta, což by bylo mnohem více než při předchozích volbách v roce 2013.

Kurz odvolil v atmosféře hodné rockové hvězdy, když se musel prodrat davy novinářů. Původně se měl u volební urny ve vídeňské části Meidling objevit už kolem 09:30, mezi prvními ze stranických lídrů. Nakonec ale příchod odložil o dvě a půl hodiny. Kurz jen krátce pohovořil s novináři, ale těch bylo tolik, že kolem tohoto miláčka médií vznikla tlačenice. Politik doprovázený svou partnerkou Susanne Thierovou proto rychle odešel. Stačil ale vyzvat občany k účasti na volbách. Bez jejich hlasů prý nebude možné v Rakousku uskutečnit opravdové změny.

Rakouské volby obrazem:

Pro zahraniční média je právě Kurz největším magnetem rakouských voleb. Před „Kurzovou“ volební místností čekaly více než dvě stovky novinářů a televizních štábů z celého světa. Fenomén Kurz je přitahuje i z toho důvodu, že politik by se ve svých 31 letech mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

Kurz je také důvodem, proč – bez ohledu na výsledek voleb – s velkou pravděpodobností příští koalici už nesestaví sociální demokraté a lidovci. Právě dnešní předčasné volby se konají z Kurzovy iniciativy, který v květnu konstatoval, že další spolupráce v rámci velké koalice není možná. Pozorovatelé očekávají vznik koalice lidovců a pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který volil později odpoledne také ve Vídni.

Důchodce chtěl podpálit volební místnost
Zřejmě duševně labilní sedmasedmdesátiletý muž se dnes v městečku Hartberg na jihu Rakouska patrně pokusil podpálit volební místnost. Na místě stačil kolem 11:30vyprázdnit kanistr s benzinem a hrozil členům volební komise kapesním nožem. Kolemjdoucí mu však zabránili v zažehnutí místa, uvedla na svých stránkách štýrská zemská policie.

Podezřelého důchodce po incidentu odvedla policie a povolala lékaře, aby ho vyšetřil. Má zjistit, zda je muž příčetný.

Motivem počínání místního občana mohla být nespokojenost s politickou situací, domnívá se policie.

Strache přišel ve vídeňské čtvrti Landstrasse k volbám v doprovodu své matky. Doufá prý v „dobrý výsledek“. Změna je podle něj možná jen s FPÖ. Jeho příchod však poznamenal také incident, při němž jakýsi muž směrem k šéfovi nacionalistů volal nacistický pozdrav „Heil Hitler, Heinzi-Christiane“. Příslušníci bezpečnostních složek ho okamžitě obklíčili.

Jako první z lídrů velkých politických stran však odevzdal svůj hlas Kern. Před novináři byl sice velmi skoupý na slovo, ale vyjádřil nezbytný optimismus. Kancléř, který přišel volit s manželkou Eveline Steinbergerovou-Kernovou, dokonce prohlásil, že sociální demokraté dnes chystají „delší oslavu“. Kromě toho řekl, že se dnes odpoledne chystá sledovat fotbalové utkání rakouské nejvyšší ligové soutěže mezi Austrií Vídeň a Sturmem Štýrský Hradec.

Kern také zveřejnil krátké video, v němž Rakušany vyzval k účasti ve volbách, protože podle něj se dnes „rozhodne, jakým směrem se bude ubírat naše země“. Kancléř poznamenal, že chce světu ukázat otevřené, moderní a sociálně spravedlivé Rakousko a že je třeba zabránit případné koalici ÖVP a FPÖ. Tyto strany prý mají zcela odlišné představy.

Předvolební průzkumy Kernovým sociálním demokratům mnoho důvodů k optimismu nedávaly. Straně totiž přisuzovaly až třetí příčku za jasným favoritem voleb, Kurzovou lidovou, a až za pravicově populistickou FPÖ.

Čtěte více k dnešnímu volebnímu dni v Rakousku:

Favoritem lidovci, černým koněm svobodní. Rakousko volí

 Lídr rakouských lidovců Sebastian Kurz na předvolebním plakátu