Kiska je politický analfabet a člověk bez názoru, prohlásil Fico - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kiska je politický analfabet a člověk bez názoru, prohlásil Fico

, čtk,
Kiska je politický analfabet a člověk bez názoru, prohlásil Fico
Zdroj: Profimedia.cz

Poslanec a předseda nejsilnější slovenské parlamentní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico označil hlavu slovenského státu Andreje Kisku za „politického analfabeta“. Expremiér tak podle slovenských médií reagoval na prezidentův výrok přirovnávající letošní rok k roku 1998. Před dvaceti lety přitom na Slovensku skončila vláda Vladimíra Mečiara, zatímco v roce 2018 po protestech veřejnosti odstoupil z funkce premiéra právě Fico.

„Prezident Kiska je politický analfabet a člověk, který nemá žádný názor,“ prohlásil Fico v diskuzi na internetové televizi Tablet.tv. Upozornil, že sám v roce 1998 kandidoval za Stranu demokratické levice, která byla součástí postmečiarovské vládní koalice. Fico podle svých slov letos odstoupil z funkce premiéra dobrovolně a proto, aby zabránil předčasným volbám.

Fico rezignoval na post předsedy vlády v březnu, aby přispěl k řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předsedou nejsilnější vládní strany Směr-SD ale zůstal.

V březnu 2019 budou na Slovensku prezidentské volby. Kiska svůj mandát obhajovat nebude a strana Směr-SD svého kandidáta tají. Fico počátkem prosince uvedl, že strana jeho jméno oznámí patrně až v únoru, tedy zhruba měsíc před plánovaným prvním kolem prezidentských voleb. Zdůvodnil to tím, že chce zabránit „mediálnímu lynči“ kandidáta.

Přečtěte si rozhovor:

Byl to pokus o převrat, říká o pádu své vlády Robert Fico

 Robert Fico

Dále čtěte:

Kiska kritizoval poměry na Slovensku, zmínil i vraždu novináře

Esej: Našim lidem dovoleno vše. Dvojnásobná vražda vytrhává Slovensko z cynismu

Slovenský autoland se rozrůstá: Jaguar Land Rover otevírá nový závod za týden

Dárečky od Evropana. Fico by mohl učit, jak si dlouhodobě udržet moc

Ohodnoťte tento článek
Diskuze