„Jděte pryč!“ Obrana tají, co dělá nejlépe placená úřednice - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Jděte pryč!“ Obrana tají, co dělá nejlépe placená úřednice

,
„Jděte pryč!“ Obrana tají, co dělá nejlépe placená úřednice
Zdroj: čtk

Bere víc než náčelník generálního štábu, ale neví se za co. Zuzana Lieblová, poradkyně Martina Stropnického (ANO), měla svou práci poprvé veřejně prezentovat na čtvrtečním zasedání sněmovního branného výboru. Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval ale na poslední chvíli prosadil, aby z jednání odešla veřejnost i novináři.

„Jednání bylo uzavřené, protože se řešily citlivé věci týkající se vyzbrojování,“ tlumočí Koštovalův postoj Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. Oslovení poslanci si ale myslí něco jiného. Podle Antonína Sedi (ČSSD) nic citlivého ani tajného nezaznělo, jeho kolega Alexandr Černý (KSČM) zase mluví o tom, že se řešila především obecná metodologie nákupů.

Stropnického stranický kolega Bohuslav Chalupa je smířlivější. Má za to, že některé informace prezentované Zuzanou Lieblovou by teoreticky mohli využít či zneužít zájemci o armádní zakázky.

Ani po čtvrtečním zasedání branného výboru ovšem není úplně jasné, co Zuzana Lieblová na ministerstvu obrany dělá. Přitom týdeník Euro už loni na podzim upozornil, že pobírá velmi nadstandardní plat. Když v prosinci 2014 přišla jako čerstvá posila vyzbrojovací sekce, činil její nástupní příjem v průměru 107 250 korun. Loni si každý měsíc vydělala 104 484 korun. To je více než náměstci ministra či náčelník generálního štábu.

Snížení mzdy?

Kontroverzní praxe se pak projednávala i ve Sněmovně. Martin Stropnický během interpelací před poslanci oznámil, že poradkyně Lieblová pravděpodobně s koncem roku 2016 z ministerstva odejde. To se ale nestane. „V tuhle chvíli jsme nějakou práci dokončili, nicméně vyplývají z toho určité implementační kroky a na těch budu od 1. února pracovat s náměstkem Koštovalem,“ odpověděla ve čtvrtek Lieblová na dotaz týdeníku Euro.

Její přesun z kabinetu ministra obrany do vyzbrojovací sekce Daniela Koštovala potvrdil i Jan Pejšek. Lieblová se prý bude starat o klíčové nákupy. „Jen podotýkám, že za standardních platových podmínek jako řadová zaměstnankyně,“ tvrdí Pejšek. Sama Lieblová ovšem snížení mzdy nepotvrdila. „Já budu upřímná – nechci vám odpovídat,“ sdělila Euru.

Čtěte dále:

Stropnický: Nejdůležitější povinností je udržet prozápadní kurz

Dvě procenta HDP na obranu v roce 2025? Je to reálné, shodují se Sobotka a Stropnický


Ohodnoťte tento článek
Diskuze