Firma Prymulovy dcery získala dotaci k výrobě dezinfekce. Dosud téměř nevydělávala - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Firma Prymulovy dcery získala dotaci k výrobě dezinfekce. Dosud téměř nevydělávala

,
Firma Prymulovy dcery získala dotaci k výrobě dezinfekce. Dosud téměř nevydělávala
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Rodinná firma Prymulových Medimun, kterou dlouhé roky vlastnila manželka ministra zdravotnictví Ruslana Prymulová a od roku 2017 ji ovládá dcera Romana Prymuly Karolína, získala letos v srpnu dotaci z operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost” administrované ministerstvem průmyslu a obchodu vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO).

Výběrová komise ministerstva přiklepla firmě letos 5. srpna dotaci ve výši více než 650 tisíc korun na nákup technologií k výrobě dezinfekce. „Díky finanční podpoře bude moci příjemce vyrábět dezinfekci, což posílí jeho konkurenceschopnost,” zdůvodnila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová s tím, že dotace tvoří polovinu investované částky.

Firma bez historie

Společnost Medimun přitom po většinu své podnikatelské historie (byla založena už v roce 2003) tvořila ztrátu v hospodaření a vykazovala buď žádnou, nebo naprosto minimální činnost. Až loni vykázala čistý zisk ve výši jednoho tisíce při obratu 180 tisíc korun. Letos ale chystá více než milionovou investici právě do výroby dezinfekce, která se v souvislosti s koronavirovou epidemií stala žádaným a mnohdy nedostatkovým zbožím.

„Cílem projektu je vyrábět zdravotní dezinfekční prostředky využitelné v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních na vlastních výrobních technologiích s dostatečnou kapacitou, která splňuje poptávané množství na trhu. Dílčím cílem je nákup vybraných strojů a technologií a uvedení do provozu. Druhým dílčím cílem je uvedení dezinfekčních prostředků do výroby na vlastních výrobních technologiích,” uvádí společnost na svých webových stránkách. Tam také zatím nabízí k prodeji kyselinu hyaluronovou jako doplněk stravy.

Týdeník Euro kontaktoval Karolínu Prymulovou s žádostí o rozhovor. Tato nabídka ale zůstala nevyužita. Týdeník Euro zaslal otázky také ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi, zda o dotaci věděl a zda se necítí být ve střetu zájmů. I tyto dotazy zůstaly nezodpovězeny. Roman Prymula se navíc sám letos v červnu stal podnikatelem, získal životnostenské oprávnění, mimo jiné ve výrobě zdravotnických prostředků.

Milionová dcera

Prymulova dcera Karolína, která vlastní společnost Medimun, už v minulosti provozovala velmi úspěšnou firmu Biovomed. Tu založila v roce 2013, kdy jí bylo 24 let a v tomto roce ještě studovala univerzitu v americké Tampě. Firma dokázala během pouhých dvou let (2014-2015) utržit na „poradenské činnosti” pro farmaceutické firmy, mezi nimi i pro výrobce vakcín, téměř 75 milionů korun. Čistého vydělala za tyto dva roky bezmála 10 milionů korun. Roman Prymula vykonával ve firmě prokuru, ale zároveň byl v té době ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové a také předsedou výboru České vakcinologické společnosti, jímž je dosud.

Karolína Prymulová. Zdroj: Facebook Karolíny Prymulové

Nakonec se celá věc dostala na veřejnost a tehdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček Prymulu odvolal z funkce šéfa královéhradecké nemocnice. Prymula se bránil, že konflikt zájmů byl při jeho odvolání jen zástupný problém, za Němečkovým rozhodnutím viděl osobní spor. Nicméně právě Prymulovo účinkování ve společnosti Biovomed bylo podle informací týdeníku Euro od dvou na sobě nezávislých zdrojů z bezpečnostní komunity důvodem, proč Prymula dosud nezískal bezpečnostní prověrku.

Po Prymulově odvolání z funkce šéfa královéhradecké nemocnice následoval prudký pokles zisku firmy Biovomed a v roce 2018 Karolína Prymulová svou společnost prodává. Za rok 2018, z něhož je v sbírce listin uložena poslední účetní závěrka, společnost vykázala dokonce milionovou ztrátu. Prymulová v tomto roce firmu prodala podnikateli Luďku Podolovi. Nejprve pouze 10 % firmy a na konci roku 2018 pak zbytek. I po odchodu Prymulových z firmy Biovomed v ní působí Prymulův dlouholetý přítel Igor Kohl, kterého si najal Podola.