Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

 Bývalý elitní policista Jiří Komárek
Bývalý elitní policista Jiří Komárek
Autor: Profimedia.cz

Bývalého elitního detektiva Komárka čeká obžaloba, jeho podřízení povyšují

 Hrbáček 05. září 2017, 15:11  -  Jan Hrbáček
 Bývalý elitní policista Jiří Komárek
Bývalý elitní policista Jiří Komárek
Autor: Profimedia.cz
05. září 2017, 15:11

Je to už více, než rok, co šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Zareagoval tak na spuštění reorganizace elitních útvarů. Jeho tvrzení se ale neprokázalo a začala ho stíhat Generální inspekce bezpečnostních sborů. A ta v létě podala návrh na jeho obžalobu pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů podala v červenci 2017 návrh na podání obžaloby Komárka na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Dozorující státní zástupce si v této věci vyhradil právo na poskytování veškerých informací,“ potvrdil rada inspekce Martin Strouhal. Návrh teď musí žalobce posoudit a následně rozhodne o tom, zda pošle Komárka před soud. Exdetektivovi, který je dnes zaměstnán na Finanční správě, hrozí až pětiletý trest nebo zákaz činnosti.

Zatímco Komárek dnes nejspíš lituje, že naletěl na mylnou informaci a vystoupil v médiích s plamenným prohlášením proti nejvyššímu policejnímu šéfovi, jeho kolegové, respektive podřízení, v tichosti postupují v policejní hierarchii na vyšší posty.

Například plukovník Tomáš Adam se před časem stal zástupcem vedoucího územního odboru policie v Prostějově. Podplukovník Jan Lisický je čerstvě šéfem odboru obecné kriminality policejního ředitelství Olomouckého kraje a jako o jeho zástupci se uvažuje o dalším Komárkově podřízeném Janu Pavlovi.

Týdeník Euro už na jaře zmínil přechod někdejšího přímého podřízeného šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka Vlastimila Swierczyny na ostravskou pobočku olomouckého Vrchního státního zastupitelství. Jde o detektivy, kteří se s Komárkem podíleli na známých kontroverzních policejních kauzách Vidkun a Beretta.

Z detektiva hlavou Kobry

Komárek dnes bojuje o to, zda bude moci ještě pracovat ve složkách státu. Po konci ÚOOZ měl přitom dobře našlápnuto k nové kariéře. Dostal se pod křídla bývalého ministra financí Andreje Babiše a začal pracovat na Finanční správě. Podobně jako se šéf ÚOOZ Robert Šlachta stal náměstkem celníků. Oba tak dostali, politickým žargonem „trafiku“.

Komárek byl před zproštěním výkonu služby kvůli obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby vrchním radou v oddělení koordinace kontrolní činnosti Finanční správy. „Náplní jeho práce bylo zejména koordinovat a metodicky řídit činnosti související s výkonem a koordinací kontrolní činnosti včetně multilaterálních kontrol, podílet se na přípravě legislativy, spolupracovat se státními orgány v rámci vykonávané agendy,“ vysvětlila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.


Čtěte více o pozadí „brutálního úniku“

Útok na policejního prezidenta se chystal déle, vyplývá z odposlechů


Skutečnost, že Komárek není specialistou na daňovou kriminalitu, ale na organizovaný zločin, Finanční správě, zjevně nevadila. „Zákon o státní službě jasně stanovuje podmínky přijetí žadatele o služební poměr, což splnil, svéprávný; bezúhonný; požadované vzdělání – v jeho případě vysokoškolské vzdělání; potřebná zdravotní způsobilost. Vše toto doložil příslušnými listinami. Byl přijat na systemizované místo ve 14. platové třídě,“ pokračuje Petlachová. Zařazení na třetí nejvyšší stupeň platové třídy by Komárkovi mimochodem umožňovalo po vítězství hnutí ANO, jemuž je značná část expolicistů kolem Šlachty nakloněna, okamžitý návrat na vysoký post do policie.

K tomu, že Komárek vstupoval na Finanční správu jako jedna z klíčových osobností takzvané Daňové kobry, se Finanční správa nechce po jeho obvinění znát. „Daňová Kobra je metoda práce, založená na spolupráci Národní centrály proti organizovanému zločinu, Finanční správy a Celní správy. Funguje jak na úrovni centrální, tak i regionální. Členové týmu společně bojují proti daňovým únikům a daňové kriminalitě, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Zástupci Daňové Kobry si v rámci zákonných možností operativně vyměňují informace, díky nimž rychle tipují kauzy daňových úniků a dokonale koordinují jednotlivá řízení,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro ohledně začlenění Komárka do práce Daňové kobry Finanční správa.

Zkrácený plat

Generální inspekce bezpečnostních sborů navrhla obžalovat Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby před necelými dvěma měsíci. Někdejší policista se měl inkriminovaného činu dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru. Komárek podle inspekce porušil zákony tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru nařkl šéfa policie z úniku informací.

Jiří Komárek dnes kvůli obvinění pobírá zkrácený plat podle zákona o státní službě. „V případě, že nebude pravomocně odsouzen nebo nebude jeho trestní stíhání podmíněně zastaveno, bude mu plat po skončení trestního stíhání doplacen,“ dodala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petlachová.

Vše nyní závisí na žalobci Pavlu Pryglovi. V dohledné době rozhodne o tom, jestli Komárkovu kauzu předá soudu, nebo o případu rozhodne jiným způsobem. Na otázku týdeníku Euro, v jaké fázi je rozhodování o Komárkově obžalobě, zatím žalobce neodpověděl.

Komárek odešel od policie loni, stejně jako jeho tehdejší šéf - ředitel ÚOOZ Šlachta. Oba to vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová. Jejich podezření vyšetřovala sněmovní komise. Počátkem února nicméně konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo Šlachtu odstranit. Podle poslanců vedení policie v čele s Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem však přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

Při policejní reorganizaci vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, do níž se sloučily Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Reorganizace vyvolala roztržku mezi koaličními stranami ČSSD a ANO, kritizovali ji také někteří státní zástupci.

Jiří Komárek s týdeníkem Euro nekomunikuje.

Připomeňte si dění kolem reorganizace policie:

Oznámení na Šeredu za únik informací o vyšetřování policejního prezidenta odloženo

Kauza reorganizace policie: trestní oznámení míří na GIBS a žalobce Šeredu

Případ Tuhý, Chovanec založen: žalobci dali reorganizaci policie k leduČtěte také

 Startup, ilustrační foto

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V žebříčku měst vede Londýn

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se…

před 2 hodinami

Boeing 747 přistávající na Letišti Václava Havla Praha

Letiště Praha chystá rozšíření. Do roku 2035 zvýší kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících

Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených…

před 3 hodinami

Události  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka

V Česku působila síť ruských zpravodajců, BIS a policisté ji rozbili

Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu …

před 4 hodinami

Ondřej Stratilík

Babišův Červený Hrádek

Andrej Babiš se rád chlubí, jak se světovými a evropskými lídry jedná o bezpečnosti. Není…

před 4 hodinami

 ilustrační foto

NATO zaspalo. Rusko a Čína mají v kyberprostoru převahu, varuje expert

Čína a Rusko využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad Spojenými…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
eNeschopenka 2020: co se změní?
Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
Auta
Český úspěch při International DAF Driver Challenge 2019
Test zimních pneumatik 215/55 R17: Celkový vítěz propadl při brzdění na suchu
V Přelouči postavili pancéřovaný Superb. Odolá i výbušninám
Vypínání válců u benzinových motorů: elegantní způsob snížení spotřeby
Škoda Octavia nové generace se (ne)ukazuje na prvních neoficiálních fotkách
Hry pro příležitostné hráče