Jan Richter, hlavní manažer ANO
Jan Richter, hlavní manažer ANO
Autor: Martin Pinkas/Euro

Babišův pan řídící. Manažer ANO Richter působí ve 22 funkcích

Jan Novotný 03. června 2018, 06:00  -  Jan Novotný
 Jan Richter, hlavní manažer ANO
Jan Richter, hlavní manažer ANO
Autor: Martin Pinkas/Euro
03. června 2018, 06:00

Dosud ne příliš známý nový manažer hnutí ANO Jan Richter působí ve více než dvaceti funkcích najednou. Patří tak mezi nejvlivnější členy hnutí ANO. Navíc stihl vystudovat čtyři vysoké školy a honosí se tituly Mgr. Bc. et Bc. et Bc.

Jestli máte ve svém životě pocit, že nic nestíháte, přečtěte si jeden velmi zajímavý životopis. Moc podobných v české politice není. Dosud ne příliš známý nový manažer hnutí ANO Jan Richter totiž zvládá najednou působit ve více než dvaceti funkcích včetně poslance, místopředsedy poslaneckého klubu nebo krajského a obecního zastupitele. Patří tak mezi nejvlivnější členy hnutí ANO.

Už kvůli jeho časovému vytížení není vůbec jednoduché položit mu nějaké dotazy. Po několika týdnech domlouvání schůzky si nakonec nejdůležitější Babišův člověk v centrále hnutí čas udělal. Richter uznává, že v počtu funkcí patří mezi sněmovní rekordmany. Vysvětluje to tím, že práci pro hnutí ANO obětuje veškerý svůj volný čas. „Svůj život jsem podřídil hnutí. S hnutím jsem v bigamii,“ říká s nadsázkou Babišův hlavní řídící. Řadu funkcí prý dělá zadarmo. Na druhé straně však nechce prozradit, jak vysoká je jeho odměna za práci hlavního manažera ANO.

Manažer-podnikatel

„Nejsem zaměstnanec, dělám to na živnosťák,“ říká Richter o jedné ze svých nejdůležitějších pozic, která zcela jistě nesplňuje podmínky samostatně výdělečné činnosti. Coby hlavní manažer musí poslouchat příkazy Andreje Babiše jako svého nadřízeného, a dokonce pravidelně úřaduje v centrále hnutí. Je však vhodné poznamenat, že švarcsystém je v českých politických stranách, a dokonce i v samotné Poslanecké sněmovně poměrně obvyklý.

Přestože Richter oficiálně s hnutím ANO podniká, v jeho strukturách zastává výsadní funkci. Je hlavním styčným bodem Babiše a celého vedení pro komunikaci s regiony. To se projevilo například před prezidentskou volbou, když Richter rozesílal všem členům hnutí email se zněním Usnesení mimořádného výboru hnutí ANO. To doporučovalo volbu Miloše Zemana.

Ačkoli šéf hnutí Andrej Babiš dlouhodobě kritizuje své podřízené za to, že kumulují několik funkcí najednou, u Richtera mu to nijak nevadí. Richter si zkrátka získal Babišovu důvěru. „Je to možná tím, že jsem v hnutí už od roku 2012. Jsem také už několik let předsedou krajské organizace ANO v Ústeckém kraji a loni ve volbách jsme dosáhli nejlepšího výsledku ze všech krajů,“ chválí se Richter.


Političtí mecenáši: mezi sponzory stran a hnutí jsou zajímavá jména


Podle informací týdeníku Euro ho do funkce hlavního manažera Babišovi doporučil místopředseda ANO Richard Brabec, který se s Richterem zná už od jeho vstupu do hnutí.

„Do té doby jsem trénoval Slavii, ale když přišla nabídka trénovat Real Madrid, šel jsem do toho. Mám rád výzvy,“ vypráví Richter fotbalovou terminologií o svém angažmá v centrále ANO.

Velitel roty

Neméně zajímavá je Richterova kariéra před vstupem do veřejného života. Nejprve se vyučil na plzeňském dopravním učilišti a poté se stal vojákem z povolání v komunistické armádě. Dotáhl to až na velitele roty. Státní bezpečnost ho dokonce chtěla angažovat coby tajného spolupracovníka, avšak nestihla to. Jako kandidáta tajné spolupráce ho zaevidovala až v září 1989.

Po revoluci Richter pracoval jako policista a pak jako ředitel kadaňské bezpečnostní agentury IBIS. Nakonec působil dlouhé roky jako vychovatel v dětském domově v severočeském Místě. „Chtěl jsem být v dětském domově ředitelem. To byl můj sen. Ale ČSSD mi to nedovolila,“ říká nynější poslanec na terase Poslanecké sněmovny s výhledem na Pražský hrad.

Sociální demokraté prý podle něj o obsazení postu ředitele dětského domova rozhodovali, jelikož dlouhé roky vedli ministerstvo školství, které je zřizovatelem domova. Kromě sociální demokracie Richtera v minulosti rozzlobili i komunisté a také ODS. „Prodala nám fotbalové hřiště v Kadani,“ tvrdí zanícený fotbalový funkcionář Richter. Kromě svých politických funkcí se totiž angažuje ještě ve Fotbalové asociaci ČR i v pobočce fotbalového svazu v Chomutově, který dokonce vede.

Jeden magistr a tři bakaláři

Během svého působení v dětském domově na Chomutovsku si Richter oblíbil studium vysokých škol. Se čtyřmi tituly patří v Poslanecké sněmovně mezi akademické šampiony. Vystudoval bakaláře z práva a tři obory týkající se školství a vychovatelství. „Jako vychovatel jsem měl na studium čas,“ říká s tím, že si z jeho „překvalifikovanosti“ dělají kolegové ve sněmovně občas legraci. „Já jsem na to ale hrdý,“ dodává s vážným pohledem.


Přečtěte si: Už je líp. Zaměstnanci ANO si průměrně vydělají 63 tisíc měsíčně


V tu samou dobu začala Richtera přitahovat i politika, konkrétně pak hnutí ANO, které právě Andrej Babiš zakládal. Tehdejší kampaň hnutí ANO „Volte profíky, ne trafiky“ pak Richtera v roce 2014 vynesla do městského zastupitelstva v Kadani. Později se dostal i do krajského zastupitelstva a loni na podzim se probil také do sněmovny.

Brzy nato, kdy se stal loni na podzim poslancem, mu Andrej Babiš nabídl funkci hlavního manažera. Dosavadní manažerku ANO Eriku Duchanovou Babiš postupně odstavil z funkce navzdory tomu, že udržovala velmi dobré vztahy s jeho nejbližšími - třeba s členkou představenstva Agrofertu Petrou Procházkovou. Ani to však Duchanovou nezachránilo.

Babiš a hnutí ANO ale na Duchanovou úplně tak nezapomněli. Od poloviny února působí někdejší manažerka na ministerstvu pro místní rozvoj přímo v kanceláři ministryně za hnutí ANO Kláry Dostálové.

„Jde o poradenskou činnost v oblasti organizačně náročné koordinace 100letého výročí republiky a jeho významných eventů a koordinaci spolupráce českých center a CZT v zahraničí,“ upřesnil náplň činnosti Duchanové na ministerstvu mluvčí Vilém Frček.


Úspory na běžných účtech i dluh za elektřinu. Čeští politici to neumějí ani s vlastními penězi


Hnutí ANO tak místo Duchanové získalo nového centrálního manažera, který se vymyká všem zažitým standardům. Není typickým manažerem z povolání, přesto jisté manažerské schopnosti musí mít, když zvládá najednou vykonávat 22 funkcí a stihl vystudovat čtyři vysoké školy. Richter nezapadá do manažerské škatulky ani vystupováním. Svým slovníkem v sobě nezapírá bodrého „člověka z regionu“. Pro ostré či vulgární slovo nejde daleko a neustále opakuje, že je hlavně potřeba „dělat pro lidi“.

„I my máme v hnutí šmejdy, co chtějí jen profitovat,“ říká s tím, že jedním z hlavních úkolů v pozici hlavního manažera je zajistit, aby se do hnutí nehlásili lidé ze zištných důvodů. Chystá se také vylepšit proces lustrací kandidátů do podzimních komunálních voleb.

Richter netrpí ani přehnanou politickou korektností. Jedním z hlavních soupeřů hnutí ANO zvláště na severu Čech se mohou stát v komunálních volbách okamurovci z SPD. „Lidi jejich rétorika určitě oslovuje. Máme u nás cikány, vyloučené lokality a hned za hranice dovezla Merkelová migranty, takže lidé cítí obavy,“ domnívá se jeden z nejvlivnějších lidí v ANO. Přesto je přesvědčen, že největším soupeřem v regionech zůstanou pro ANO občanští a sociální demokraté.

22 funkcí Mgr. Bc. et Bc. et Bc. Jana Richtera
1. poslanec
2. místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO
3. člen Organizačního výboru Poslaneckého sněmovny
4. člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny
5. člen Podvýboru pro náhradní výchovnou péči Poslanecké sněmovny
6. člen Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS Poslanecké sněmovny
7. člen Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Poslanecké sněmovny
8. hlavní manažer hnutí ANO
9. předseda krajské organizace hnutí ANO v Ústeckém kraji
10. předseda oblastní organizace hnutí ANO v Chomutově
11. krajský zastupitel Ústeckého kraje
12. předseda Finančního výboru zastupitelstva Ústeckého kraje
13. zastupitel města Kadaň
14. předseda Kontrolního výboru zastupitelstva města Kadaň
15. člen Komise městské památkové rezervace a rozvoje Rady města Kadaň
16. člen Odvolací komise Fotbalové asociace ČR
17. předseda výkonného výboru okresního fotbalového svazu v Chomutově
18. předseda fotbalového svazu v Chomutově
19. člen dozorčí rady Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova
20. člen dozorčí rady Chomutovská bytová
21. člen výboru Sportovního klubu policie Kadaň
22. člen výboru Filmového klubu přátel českého filmu

Přečtěte si také:

Komentář: Rekordní krádež moci

Komentář: Jak Babiš zařídil daňovou svobodu

Sedláci, továrníci a pan prezident. Už prvorepublikoví politici žili na vysoké nozeČtěte také

Rybolov, ilustrační foto

Rybáři na Baltu musí výrazně omezit lov. Regulace dopadne i na turisty

Sleď i treska jsou v Baltském moři v ohrožení. Proto kvóty na další rok výrazně klesly,…

18. října 2019

Tým vědců z technologického institutu v Karlsruhe (KIT) zkoumá využití vápníku v elektrických bateriích.

Jak nahradit drahé lithium? V Německu zkoušejí baterie s vápníkem

Vědci hledají řešení, jak při stoupající poptávce po akumulátorech nahradit kov lithium,…

18. října 2019

Guvernér Bank of England Mark Carney

Šéf Bank of England varuje byznys: Pokud nezačnete chránit klima, zbankrotujete

Guvernér centrální banky Spojeného království Mark Carney ostrým tónem varoval firmy,…

18. října 2019

 Umělá inteligence, ilustrační foto

Lidé se učí pracovat s umělou inteligencí, věří jí více než svým šéfům

Příchod robotů mění stovky let zaběhlé zvyklosti na pracovištích. Podle průzkumu…

18. října 2019

Ilustrační foto

Státní dluh ke konci září stoupl na 1,67 bilionu korun. Každý Čech hypoteticky dluží 157 tisíc

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun.…

18. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.86

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
Co když srazíte autem nějaké zvíře?
Počítač, internet a děti: Ano, či ne?
Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020
Auta
U starších modelů Tesla přestává fungovat středový displej.…
Připravují se elektrické dodávky od PSA
Galerie: Na návštěvě v Lingottu, bývalé továrně Fiatu s oválem na střeše. Je fascinující
Za volantem Range Roveru Velar SVA Dynamic Edition: Do roka a do dne
Každá funkce nemůže mít vlastní tlačítko, říká ergonom Škodovky
Hry pro příležitostné hráče