Babiš trvá na tom, že Pocheho navrhl. V dopise Zemanovi ale jako alternativu doporučil Hamáčka - Euro.cz

Přihlášení

Babiš trvá na tom, že Pocheho navrhl. V dopise Zemanovi ale jako alternativu doporučil Hamáčka

, čtk,
Babiš trvá na tom, že Pocheho navrhl. V dopise Zemanovi ale jako alternativu doporučil Hamáčka
Zdroj: čtk

Předseda ČSSD Jan Hamáček vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) ke zveřejnění komunikace úřadu vlády s prezidentskou kanceláří k navržení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Babiš původně tvrdil, že prezidentu Miloši Zemanovi předložil jediný seznam adeptů na ministry, na kterém byl i Poche. Prezident ale Pocheho nejmenoval a řízením úřadu pověřil Hamáčka. Premiér doplnil, že Zemanovi poslal kromě seznamu ministrů ještě dopis, v němž navrhl do čela diplomacie šéfa ČSSD.

Prezident kritizoval navržení europoslance Pocheho na ministra a snažil se ho přesvědčit, aby o post kvůli svým postojům k migraci neusiloval. Babiš pak v pondělí oznámil, že Hradu předložil seznam adeptů na ministry včetně Pocheho. Když ale Zeman Pocheho ve středu ministrem nejmenoval, média spekulovala, že dal Babiš Zemanovi následně další seznam ministrů bez Pocheho, což premiér i Hamáček popřeli. Prezident ve čtvrtek uvedl, že dostal od Babiše nejdřív předběžný seznam bez jakéhokoli kandidáta na ministra zahraničí a pak dopis se dvěma kandidáty – Pochem i Hamáčkem.

„Já jsem vyzval pana premiéra, aby zveřejnil komunikaci mezi úřadem vlády a Pražským hradem. Očekávám, že tak učiní. Pak bude jasno,“ řekl Hamáček. „Nejsou žádné dva seznamy, odešel tam jeden seznam. Na tom seznamu bylo jméno Miroslava Pocheho,“ zopakoval.


Poche se nevzdává. Zemana chce přesvědčit o svých kvalitách

 Miroslav Poche


Babiš dnes zopakoval, že předal Hradu seznam ministrů nové vlády s Pochem na postu šéfa diplomacie. Zároveň však novinářům řekl, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Hamáčka.

Prezident okolnosti jmenování Hamáčka ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov popsal jinak než Babiš. „Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka,“ řekl Zeman.

Text doprovodného dopisu, který na Hrad poslal Andrej Babiš
Vážený pane prezidente republiky,

v reakci na Váš dopis ze dne 24. 6. 2018 Vám v souladu s čl. 68 odst. 2 Ústavy České republiky pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25. 6. 2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením Ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a ministra vnitra pana Jana Hamáčka.

S pozdravem

Andrej Babiš

Přečtěte si komentář: Krásná nová vláda

 Páral

Dále čtěte:

Hamáček převzal ministerstvo zahraničí. Babiš okolnosti jmenování nevysvětlil

Budoucí ministryně Malá: Výrok o Babišově stíhání měl vyvolat debatu o imunitě

Komentář: Jedno zbytečné referendum

Komentář: Andrej na pásce