Ani condor, ani Eva. Jak armáda vybírala caesara za šest miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ani condor, ani Eva. Jak armáda vybírala caesara za šest miliard

,
Ani condor, ani Eva. Jak armáda vybírala caesara za šest miliard
Zdroj: Martin Siebert/Euro

Houfnice Caesar, která se má stát páteří českého dělostřelectva, ve výběru porazila třeba i jihoafrické dělo Rhino, německé AGM či slovenskou Evu.

„Celkem bylo stanoveno 80 parametrů z toho 11 hlavních,“ přibližuje Marek Vala, mluvčí ministerstva obrany, jak ozbrojené síly vybíraly svou budoucí samohybnou houfnici. „Za zásadní by se daly označit: cena, dostřel, rychlost střelby, široká škála munice, plná kompatibilita se systémy řízení palby používanými v NATO, umístění na podvozku Tatra,“ upřesňuje Vala.

Právě kompatibilita s kopřivnickou šasi byla poměrně velkým sítem. Hned tři srovnávané houfnice neprošly. Podle vyjádření ministerstva obrany není možné na podvozek Tatra usadit švédskou technologii Archer, jihoafrickou G6 Rhino ani německou AGM. Ve výběru tak zůstal Caesar, Zuzana 2, Eva, Atmos a Condor.

Jak už ministr Lubomír Metnar uvedl minulý týden, francouzská houfnice Caesar v armádním porovnání zvítězila i díky nejnižší ceně. „Pro představu uvedu porovnání s houfnicí Zuzana 2. Za jedno dělo Caesar by ministerstvo obrany mělo zaplatit 105 milionů korun, dle studie proveditelnosti a předchozích průzkumů trhu vycházela Zuzana 2 přibližně o 50 procent dráž,“ počítá Vala.

Všechny srovnávané nabídky
FH-77 BW L52 Archer (BAE Systems Bofors, Švédsko)
G6 Rhino (Denel, JAR)
Caesar 8×8 (Nexter Systems, Francie)
Zuzana 2 (Konštrukta-Defence, Slovensko)
Eva (ŽTS-Speciál, Slovensko)
Atmos (Elbit Systems, Izrael)
T5-52 Condor (Denel, JAR)
155mm ShH AGM (KMW, Německo)

Jak už týdeník Euro uvedl v minulých dnech, snahou ministerstva obrany je docílit toho, aby se na výrobě a dodávkách samohybných houfnic za 5,95 miliardy korun podílely kromě soukromých firem i státní podniky. „To, o které (společnosti) se konkrétně bude jednat a jaká bude jejich účast, však bude předmětem budoucích jednání se společností Nexter. Stejně jako způsob výroby a kompletace děl. Proto je předběžné v této fázi sdělovat, které komponenty budou či nebudou vyrobeny,“ odpovídá Vala na dotaz, co všechno kromě podvozků Tatra 8×8 bude možné vyprodukovat na území České republiky.

Houfnice osaditelné podvozky Tatra 8×8
Atmos
T5-52 Condor
Caesar 8×8
Eva Zuzana 2

Jednání mezi ministerstvem obrany a zástupci francouzské zbrojovky Nexter Systems by měla začít v nejbližších týdnech, aby se podpis kontraktu stihl ještě letos. Poslední z 52 nových děl má dorazit v roce 2026.

Ani condor, ani Eva. Jak armáda vybírala caesara za šest miliard
4.1 (81.25%) 16 hlasování
Diskuze