V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila

,
V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila
Zdroj: Depositphotos
  • Žebříček nejbezpečnějších měst na světě doznal kvůli pandemii velkých změn. V čele se poprvé objevila Kodaň, která předčila Toronto a Singapur

  • Japonské Tokio, jež žebříčku vévodilo v uplynulých třech případech, skončilo tentokrát až jako páté

  • Na opačném konci seznamu figurují města jako Rangún (Yankoun), Karáčí nebo Caracas

Že covid zamíchal celou řadou prestižních světových žebříčků porovnávajících všechno možné, je dobře známá věc. Nejinak je tomu i v případě Safe Cities Index, tedy studie zpracovávané organizací Economist Intelligence Unit (EIU), jejímž hlavním účelem je zmapovat nejbezpečnější města na světě.

EIU svůj žebříček sestavuje od roku 2015, vždy s dvouletým odstupem. Pořadí na prvních třech příčkách ve všech předešlých ročnících bylo pokaždé stejné. Nejbezpečnější metropolí planety bylo Tokio, následované Singapurem a Ósakou, dalším zástupcem ze země vycházejícího slunce. Tentokrát ale vše docela jinak, na čele figuruje dánská Kodaň.

Osvědčená montovna. Česko má díky kvalitním pracovníkům a stabilní ekonomice nejlepší podmínky pro výrobu v celé Evropě

Hlavní město skandinávského státu dosáhlo v průměru pěti dílčích ukazatelů celkového skóre 82,4 bodu, čímž o dvě desetiny bodu porazilo kanadské Toronto. Pomyslnou bronzovou medaili si vysloužil již zmíněný Singapur, jenž získal osmdesát bodů a sedm desetin k tomu. Celá první desítka aktuálně nejbezpečnějších měst světa vypadá následovně.

Safe Cities Index 2021

Pořadí Město Celkové skóre
1 Kodaň 82,4
2 Toronto 82,2
3 Singapur 80,7
4 Sydney 80,1
5 Tokio 80,0
6 Amsterdam 79,3
7 Wellington 79,0
8 Hongkong, Melbourne 78,6
10 Stockholm 78,0

Zdroj: Safecities.economist.com

Analytici z EIU při sestavování svého žebříčku zohledňovali hned 76 kritérií rozdělených do pěti hlavních kategorií. Ty se zabývaly bezpečností digitální i osobní, úrovní infrastruktury, vyspělostí zdravotního systému a vůbec poprvé také přístupem jednotlivých aglomerací k otázkám životního prostředí a udržitelnosti.

Přestože celý výčet Safe Cities Index obsahuje hned šedesát jmen, Praha, natožpak nějaké jiné české město, se v něm neobjevily. To však nutně neznamená, že není možné zjistit, jak si na tom tuzemská metropole (či kterákoliv jiná obec) ve srovnání s ostatními stojí. S tím, že o něco takového budou mít lidé zájem, v EIU počítali, a proto vytvořili na svých stránkách formulář s celkem 12 jednoduchými otázkami, po jejichž zodpovězení si každý bude moci udělat obrázek o tom, v jak bezpečném městě vlastně žije. Nutno však podotknout, že výsledek je potřeba brát s určitou mírou rezervy, neboť některé dotazy jsou poněkud subjektivního charakteru.

Chudé země si neškrtnou

Jak moc je nejnovější verze žebříčku nejbezpečnějších měst světa ve srovnání s těmi předešlými právě kvůli probíhající pandemii odlišná, vystihla Fang Zhao, profesorka inovací a strategie na Staffordshire Business School, která byla součástí výzkumného týmu EIU: „Covid-19 změnil celý koncept městské bezpečnosti.“

Koronakrize podle ní zdůraznila potřebu digitální bezpečnosti, neboť řada obyvatel byla nucena s větší či menší nevolí pracovat během uplynulých měsíců z domova, čehož se pochopitelně snažili využít počítačoví hackeři. V tomto ohledu si dle odborníků nejlépe vede australské Sydney. Tokio má zase pro změnu nejpropracovanější systém zdravotnictví, kdežto Hongkong předčí všechny ostatní úrovní zabezpečení své infrastruktury. Z hlediska osobní bezpečnosti, která v sobě zahrnuje například riziko teroristických útoků, možnosti nosit u sebe zbraň, množství korupce či počet příslušníků policie v přepočtu na obyvatele, vykazuje nejlepší statistiky vítězná Kodaň. A pokud jde o otázky týkající se životního prostředí, zde se prvotřídními výsledky může pyšnit novozélandský Wellington.

Žebříčku nejinovativnějších zemí světa stále vévodí Švýcaři. Česko skončilo na solidním 24. místě

Není přitom bez zajímavosti, že na čelních příčkách žebříčku – ať už toho celkového, nebo dílčích – se umístila města z vyspělých států, zatímco metropole nacházející se v chudších regionech zůstaly poněkud opomenuty. „Jsme svědky velmi silné korelace mezi bohatými zeměmi a výkonností (měst) v rámci žebříčku,“ potvrdila televizi CNBC Pratima Singhová, jedna z hlavních tváří celého výzkumu.

A skutečně, pohled na opačný konec žebříčku prozradí, že nejméně bezpečnými městy na světě jsou Rangún (nově pojmenovaný jako Yankoun) ležící v Maynmaru, totiž bývalé Barmě, která v uplynulých měsících plnila zprávy reportážemi o vojenském převratu a jejíž ekonomika byla vloni dle údajů Světové banky až 71. největší vůbec. O mnoho lépe si ale nevedlo ani pákistánské Karáčí či krizí zmítaná Venezuela, respektive její hlavní město Caracas.