V Dubaji otevřeli nejhlubší podvodní město na světě. Sahá 60 metrů pod zem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V Dubaji otevřeli nejhlubší podvodní město na světě. Sahá 60 metrů pod zem

,
V Dubaji otevřeli nejhlubší podvodní město na světě. Sahá 60 metrů pod zem
Zdroj: Deep Dive Dubai
  • Dubaj se může pyšnit dalším světovým prvenstvím, tamní společnost otevřela nejhlubší potápěčský bazén na světě

  • Atrakce s názvem Deep Dive Dubai má podobu podvodního města

  • Veřejnosti je bazén zatím uzavřen, otevře se jí ale ještě letos

Hned dvě světová prvenství Dubaji zřejmě nestačila, a tak po nejvyšším mrakodrapu a největším nákupním centru představila země další rekordní atrakci. Tentokrát nejhlubší potápěčský bazén světa. Jeho dno se nachází 60 metrů pod hladinou, což je o celých 15 metrů níž než v případě polského Deepspotu, a tedy dost hluboko na to, aby mohl být zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. K tomu ostatně došlo již 27. června.

Bazén, který je součástí nové atrakce Deep Dive Dubai, je naplněn celkem 14 miliony litry sladké vody, což odpovídá objemu šesti olympijských plaveckých bazénů. Je rovněž nejméně čtyřikrát větší než kterýkoli jiný potápěčský bazén na světě. Teplota vody je v něm udržovaná na 30 stupních Celsia, což jsou ideální podmínky pro nošení lehkého neoprenu či plavek.

Atrakce je určena pro certifikované potápěče i začátečníky. Zdroj: Deep Dive Dubai

Krytý bazén se nachází uvnitř stavby o rozloze 1500 metrů čtverečních, která svým tvarem připomíná ústřici, čímž tvůrci odkazují na historii Spojených arabských emirátů spojenou s lovci perel. Největší lákadlo však pravděpodobně představuje podmořské město, ve kterém mohou potápěči prozkoumat „opuštěné“ potopené byty anebo si v herně zahrát kulečník a projet se na kole. Celkovou atmosféru pak dokreslují moderní instalované zvukové a světelné systémy.

Restaurace i filmové studio

Součástí komplexu je také restaurace vybavená velkými okny a televizními obrazovkami, pomocí kterých mohou návštěvníci nahlédnout pod vodu, aniž by se vůbec namočili. „Na světě je poměrně dost potápěčských bazénů, které jsou hluboké, ale tento je mnohem zajímavější,“ řekl CNN ředitel Deep Dive Dubai Jarrod Jablonski s tím, že efekt potopeného města z něj dělá nový světový řád. „Je tam tolik věcí, že je opravdu nefér říkat tomu bazén,“ dodává k atrakci, která je současně i podvodním filmovým studiem. Nedaleko objektu je k dispozici i mediální střižna.

Deep Dive Dubai nabídne kurzy pro začátečníky i certifikované potápěče, přičemž po prohlídce s průvodcem lze bazén a podmořské město prozkoumat i na vlastní pěst. Bezpečí návštěvníků bude hlídat 56 nainstalovaných kamer a pro případ nouze bude k dispozici také moderní hyperbarická komora, do které se vejde až 12 osob.

Bazén je zatím přístupný jen na pozvání, veřejnosti se však otevře ještě letos. Mezi prvními, kdo měl možnost potápění v podmořském městě vyzkoušet, byl dubajský premiér a nadšený potápěč šejk Muhammed bin Rašíd Al Maktúm, který se svým zážitkem pochlubil na sociálních sítích.

Pro případ, že by návštěvníci zapomněli, o jak velkou hloubku se jedná, zveřejnila společnost Deep Dive Dubai na svých webových stránkách ještě varování pro ty, kteří by se poté chystali navštívit proslulý Burdž Chalífa. „Po potápění nenavštěvujte vrchol mrakodrapu,“ stojí ve zprávě. „Po jakémkoli ponoru se doporučuje počkat 18-24 hodin, než vystoupáte výše než do 300 metrů,“ přibližuje společnost a dodává, že v opačném pořadí nebezpečí dekompresní nemoci nehrozí.