Slovenská dálniční známka – platnost, kde koupit, kolik stojí? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slovenská dálniční známka pro rok 2022: kde ji seženete a kolik stojí?

,
Slovenská dálniční známka pro rok 2022: kde ji seženete a kolik stojí?
Zdroj: Depositphotos

Léto se pomalu blíží a mnoho Čechů se chystá na dovolenou do sousedního Slovenska nebo přes slovenskou dálnici vyrazí někam dál. Stejně jako ve většině zemí je i v tomto případě nutné na cestu přes dálniční úsek zakoupit dálniční známku. Na výběr máte ze tří možností – s vyznačenou dobou platnosti na 10 a 30 dní, nebo na 12 měsíců.

Dálniční známka Slovensko

Co se dálniční známky týče, Slovensko je jednou z nejvíce pokrokových zemí v Evropské unii. Dálniční známku tam totiž od roku 2016 zakoupíte pouze v elektronické podobě. Není třeba si tak lámat hlavu s tím, do jakého rohu známku nalepit, aby umístění odpovídalo pravidlům dané země.

Cena slovenské dálniční známky

Dálniční známka na Slovensku pro rok 2022 nezdražila. Koupit si tak stále lze roční kupón za 50 eur, 30denní kupon za 14 eur a 10denní za 10 eur. Platnost se počítá od toho dne, který si člověk sám vyplní při online registraci. Dále se rozlišuje typ vozidla. Výběr je z motorových vozidel do 3,5 tuny a přípojných vozidel. Vozidla, která váží více než 3,5 tuny, platí mýtné.        

Platnost dálniční známky Hmotnost do 3,5 t + přívěs 01, 02 Hmotnost nad 3,5 t
10 dní 10 eur Mýto
30 dní 14 eur Mýto
1 rok 50 eur Mýto

Kde dálniční známku koupit?

Než člověk přejede slovenské hranice, je třeba mít dálniční známku zakoupenou. Nutné je ale myslet na to, že se dnes dá slovenská dálniční známka zakoupit pouze online (tedy v elektronické podobě). Nejjednodušší možností jsou webové stránky eznamka.sk. Existuje ale i mobilní aplikace eznamka, která je dostupná pro systémy Android a iOS. Tam si člověk zvolí známku podle její platnosti a typu vozidla. Vše je popsáno velmi intuitivně, takže se není čeho obávat.

Slovenská dálniční známka se nelepí

Poté, co na webovém portále nebo v aplikaci vyberete typ vozidla, platnost známky a zadáte SPZ vozidla, budete mít jako doklad PDF dokument, ve kterém naleznete potvrzení o koupi dálniční známky. Tento doklad nejčastěji naleznete v e-mailu, kam se odešle po vyřízení platby. U sebe pak toto potvrzení mít nutně nemusíte, protože SPZ vozidla bude zadána v elektronické databázi. Pro jistotu a klid v duši si ale potvrzení můžete vytisknout.

Kontrola dálničních známek

Kontroly jsou prováděny videozařízeními umístěnými na rampách vedoucích přes silnice a mýtnými branami. Vozidla s dálniční známkou zakoupenou online jsou automaticky přidána do databáze, přes kterou policie může vozidlo prověřit. Kromě kamerového systému jezdí v terénu také speciální sledovací automobily.

Pokuty

V případě, že vyjedete ve vozidle do 3,5 tuny na slovenskou dálnici nebo rychlostní silnici bez platné elektronické dálniční známky, systém vám automaticky zašle pokutu. Ta je aktuálně ve výši 150 eur (zhruba 3825 Kč). Může být ale i nižší. Pokud pokutu uhradíte do 15 dnů, bude vám snížena o 50 eur (tzn. na částku 2550 Kč).

Obdobným způsobem lze ale pokutu i zvýšit. Pokud budete s placením čekat nebo se dopustíte dalšího přestupku, může se výše pokuty vyšplhat až na 500 eur (cca 12 750 Kč).

Přehled dálničních úseků – Slovensko

Dálnice Úseky dálnice v provozu Délka dálnice
D1 Bratislava – Trnava – Trenčín – Hričovské Podhradie, Dubná Skala – Turany, Ivachnová – Prešov-západ, Prešov-juh – Budimír 366 km
D2 Česko dálnice D2 – Bratislava – Maďarsko dálnice M15 80 km
D3 Hričovské Podhradie – Žilina-Strážov, Oščadnica – Čadca-Bukov, Svrčinovec – Polsko 25 km
D4 Rakousko dálnice A6 – Bratislava-Jarovce, Bratislava-Záhorská Bystrica – Bratislava-Devínska Nová Ves 5 km

 

Kde koupit dálniční známku na Slovensko?

Od roku 2016 se dálniční známky pro Slovensko kupují pouze elektronicky. Nejjednodušší možností, kde známku pořídit, je portál nebo mobilní aplikace eznamka.sk. Je třeba vybrat platnost známky, typ vozidla a vyplnit SPZ.

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku?

Roční kupón slovenské dálniční známky stojí 50 eur, 30denní zakoupíte za 14 eur a 10denní za 10 eur. Platnost se počítá ode dne, který si člověk sám vyplní při online registraci. Dále se rozlišuje typ vozidla. Výběr je z motorových vozidel do 3,5 tuny a přípojných vozidel. Vozidla, která mají nad 3,5 tuny, platí mýtné.

Jaká je platnost dálniční známky Slovensko?

Slovenská dálniční známka může mít platnost 10 dní, 30 dní nebo 1 rok. Roční dálniční známka má platnost od 1. 1. daného roku a splatnost 31. 1. následujícího roku. Desetidenní a třicetidenní slovenské dálniční známky začínají platit podle data, které si člověk sám elektronicky zvolí.

Jaké jsou pokuty za neplatné dálniční známky na Slovensku?

Pokuta aktuálně činí 150 eur (zhruba 3825 Kč). Může být ale i nižší. Pokud pokutu uhradíte do 15 dnů, bude vám snížena o 50 eur (tzn. na částku 2550 Kč).