Proč turisty lákají místa spojená se smrtí? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Fenomén temné turistiky: proč návštěvníky lákají místa spojená se smrtí?

, Tereza Tancerová,
Fenomén temné turistiky: proč návštěvníky lákají místa spojená se smrtí?
Zdroj: Shutterstock

Ukrajinská jaderná elektrárna Černobyl, italské Pompeje i nacistický koncentrační tábor Osvětim. Co mají tato místa společného? Odehrály se na nich tragédie, které si vyžádaly velkou spoustu obětí. Dnes jsou navíc oblíbenou lokalitou nadšenců do „temné turistiky“, jejímž cílem je prozkoumání oblastí spojených se smrtí. K místům, která si zaslouží uznání a respekt, ale řada turistů přistupuje s neúctou.

Zřejmě nejpopulárnějším příkladem staronového fenoménu, kterému se přezdívá temná turistika (dark tourism), je místo největší jaderné katastrofy všech dob. Zájem turistů o návštěvu ukrajinského města Černobyl a přilehlé Pripjaťi navíc ještě stoupl po té, co televize HBO odvysílala minisériii Černobyl. Společnosti organizující zájezdy do místa havárie tak momentálně registrují až 35% nárůst rezervací.

Stále více návštěvníků míří do Černobylu i přilehlého města Pripjať.

Cílem temné turistiky je prozkoumávání míst, která jsou nějakým způsobem spojena s hromadným lidským neštěstím. Nejčastěji přímo se smrtí. „Když se vydáte na místa, kde lidé skutečně umírali, cítíte, jako byste žili na hraně,“ vysvětluje pro zpravodajský web CNN Karel Werdler, nizozemský profesor historie.

Staronový fenomén

Termín temný cestovní ruch byl poprvé použit v devadesátých letech minulého století, místa hrůz a tragédií však lidi lákaly už mnoho let předtím. Příkladem mohou být například Pompeje, římské město zničené erupcí sopky, které se v hledáčku turistů objevuje už od 17. století.

Pompeje byly v roce 79 zničeny výbuchem sopky Vesuv.

„Máme co dočinění se dvěma termíny. S temnou turistikou, která v různých podobách existovala vždy, a masovým turismem, kdy se populární památky stávají ještě populárnější, což vede k pohybu obrovské masy lidí,“ vysvětluje ředitel Institutu pro výzkum temného cestovního ruchu na britské univerzitě Lancaster Philip Stone.

Podle Tonyho Johnstona, vedoucího cestovního ruchu v Athlone Institute of Technology v Irsku, se motivace temných turistů k návštěvě tragických míst liší od jednotlivce k jednotlivci. Záleží navíc na cílové destinaci. „Někteří návštěvníci mají v úmyslu dozvědět se o krutosti, a to užitečným způsobem. Ten může sloužit také jako ponaučení,“ vysvětluje Johnston s tím, že mezi turisty jsou pravidelně i tací, kteří mají vyloženě vášeň pro historii, ale i ti, jejichž záměry jsou čistě morbidní.

Fotky, které budí rozruch

Vzhledem k virtuálně orientované době je dnešní turismus úzce spjatý s pořizováním fotografií. Hlavně pak v posledních měsících mohli být lidé na sociálních sítích svědky toho, jak turisté zveřejňují fotografie, které jsou podle některých uživatelů těchto sítí naprosto nevhodné. A to především s ohledem na tragickou historii daných míst.

Fotky mladé modelky vyvolaly na sociální síti Instagram vlnu diskuze.

Uživatel, který na sociální síti Twitter vystupuje jako Bruno Zupan, zveřejnil v červu čtyři fotografie lidí, kteří navštívili Černobyl. Na jedné z nich je zobrazena žena s odhaleným spodním prádlem. Modelka s přezdívkou nz.nik ze stejného místa sdílela svou vlastní polonahou fotografii, na které je zčásti oblečena do ochranného oděvu. „Lidé tam umírali děsivým způsobem, projev trochu úcty,“ okomentovala jednu z fotek uživatelka Instagramu Anna Taylorová. „Že se nestydíš!“ přidávali se další lidé.

K vidění jsou na sociálních sítích také snímky lidí pohybujících se po kolejích, po kterých do koncentračního tábora Osvětimi přijížděly transporty židů. „Pokud navštívíte Osvětim, myslete na to, že jste na místě, kde zemřel více než milion lidí. Respektujte jejich památku. Existuje mnoho jiných míst, kde se takto můžete chovat. Kolejiště, které vezlo stovky tisíc lidí vstříc jisté smrti, k nim však nepatří,“ upozornila na Twitteru v březnu správa památníku Osvětim své návštěvníky.

Návštěvníky koncentračního táboru Osvětimi musela na nevhodné chování upozornit správa areálu.

K nevhodnému chování turistů se v červnu vyjádřil i tvůrce již zmíněného seriálu Černobyl Craig Mazin: „Pamatujte prosím na to, že na místě, které navštěvujete, došlo ke strašné tragédii.“

Dále čtěte:

Z tragédie atrakcí. Po odvysílání seriálu Černobyl stoupá zájem o exkurze do zakázané zóny

Lákají vás tajemná zákoutí? Podívejte se na dechberoucí opuštěná místa

Ohodnoťte tento článek
Diskuze