Nakloněný špičatý megalit u Chlístova
Nakloněný špičatý megalit u Chlístova
Autor: David Tramba/Euro

Po stopách českých menhirů aneb kameny původní, obnovené či postavené teprve před pár lety

David Tramba 06. července, 19:00  -  David Tramba
 Nakloněný špičatý megalit u Chlístova
Nakloněný špičatý megalit u Chlístova
Autor: David Tramba/Euro
06. července, 19:00

Moc se o nich neví a ve škole se o nich neučí. Přesto se lze na řadě míst přesvědčit, že i u nás existují kamenné památky doby pravěké. Ano, v Bretani či na britských ostrovech mají větší kousky, ale přesto by byla škoda menhiry na českém území ignorovat.

Menhiry se u nás nacházejí se hlavně v Poohří, na Slánsku, ale také v okolí městečka Sedlec-Prčice a na Šumavě. Tady všude můžete potkat kameny původní, stojící na svém místě několik tisíc let, obnovené či postavené teprve před pár lety.

Archeologové a historikové je většinou přehlížejí, někteří rovnou prohlašují, že pravé menhiry v Česku nejsou. Na druhé straně se lze v lesích setkat s lidmi s virgulí v ruce, kteří za menhir prohlašují každý trochu zajímavý kámen. Pravda bude někde uprostřed. Nevíme jistě, jak jsou tyto monumenty staré, kdo je stavěl ani k jakému účelu vlastně sloužily. Možná i proto dnes přitahují pozornost.

Navštívili jste některý z českých menhirů?

na objednávku Hyundai Kona
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI
Výbava:
Kona
364 990 Kč
s DPH
na objednávku Mazda CX-30
Benzín
Manuální
Motor:
2.0 Skyactiv/90 kW
Výbava:
Skyaktiv-G
557 653 Kč
s DPH
na objednávku Volvo XC90
Nafta
Automatická
Motor:
B5 AWD
Výbava:
Momentum
1 453 405 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kamiq
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 TSI/70 kW
Výbava:
Ambition
368 505 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
50TDI quattro 210kW
Výbava:
Q7
27 829 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kodiaq RS
Nafta
Automatická
Motor:
2.0 TDI 176 kW 4x4 DSG
Výbava:
RS
1 103 908 Kč
s DPH
na objednávku Peugeot Rifter
Nafta
Manuální
Motor:
1.5 BlueHDI 96kw
Výbava:
Active
532 000 Kč
s DPH
na objednávku Volkswagen Passat
Benzín
Manuální
Motor:
1.5 TSI 110 kW
Výbava:
Business
7 264 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Santa Fe
Benzín
Automatická
Motor:
2.4 GDI e-CVVT 4x4 AT
Výbava:
Confidence
794 990 Kč
s DPH
skladem Lexus RX
Hybrid
Automatická
Motor:
450h AWD
Výbava:
Executive Plus Panoramatic
1 520 000 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
45 TDI quattro 170kW
Výbava:
Q7
22 968 Kč
s DPH
na objednávku Kia XCeed
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI/88kW
Výbava:
Comfort
455 881 Kč
s DPH

Nejvíce logiky dává vysvětlení, že menhiry stavěly dávné kultury v eneolitu i v době bronzové, vztah k nim zřejmě měli i Keltové. S jejich pomocí lidé určovali významná data v roce. Tak například při pohledu od klobuckého menhiru lze 30. dubna a 13. srpna pozorovat, jak se vycházející slunce zvedá z hory Říp. Úchvatná podívaná, pokud vám ovšem nevadí brzy vstát a číhat na místě už ve tři čtvrtě na šest.

Třímetroví obři u Slaného

Klobucký menhir má prominentní pozici. Je zkrátka nejznámější a také patří k těm největším, na výšku má něco přes tři metry. Není těžké se k němu dostat, nachází se poměrně blízko od silnice první třídy ze Slaného do Loun. Stačí projet obcí Klobuky a poté se vydat po cestě do Telců. Jeho stáří je těžko zpochybnitelné; nachází se již na starých vojenských mapách z 18. století.

Zajímavý je i místní název menhiru - Kamenný pastýř. Původně totiž kolem něj měl stát kruh z menších kamenů. Při úpravě místa zde před více než deseti lety vznikl nový kruh, tentokrát z dřevěných kůlů. Samotný kámen je ze železitého pískovce a jsou na něm - vedle vzkazů od různých vandalů - vidět i známky opotřebování vlivem deště a větru.

Kloboucký menhir ( Autor: David Tramba/Euro )

Pomyslné druhé místo z hlediska obliby drží menší menhir Zakletý mnich u Drahomyšle. Ani k němu se není těžké dostat, nachází se asi kilometr severně od silnice z Loun do Žatce. Pak se už stačí vydat polní cestou z Drahomyšle do Strkovic. Nad zemí je vysoký asi 220 centimetrů a podobně jako jiné menhiry má jednu zajímavou vlastnost - z každé světové strany vypadá jinak.

Zakletý mnich u Drahomyšle ( Autor: David Tramba/Euro )

Zřejmě největší český menhir se nachází na nečekaném místě - v lesoparku v severní části Slaného. Jeho pravost není úplně jistá, ale jeho podoba i historie tomu nasvědčuje. Původně stál jinde, ale v roce 1932 se ho zmocnili sokolové, přesunuli na okraj Slaného a prohlásili za památník Miroslava Tyrše. Nadzemní výška kamene dosahuje 3,6 metru. Další menhiry dříve stávaly na vrcholu Slánské hory, ale v 17. století je lidé strhli a nahradili dřevěnými kříži.

Menhir v lesoparku ve Slaném ( Autor: David Tramba/Euro )

Umělý kopec a kolem menhiry

Poměrně známým místem jsou Kounovské řady. Na plochém kopci mezi obcemi Kounov a Domoušice na Rakovnicku se nachází čtrnáct řad z kamenů o velikosti v řádu decimetrů, některé řady jsou dlouhé až 400 metrů. Kdo viděl na vlastní oči kamenné řady u bretaňského Carnacu, bude z tohoto místa zřejmě zklamán. Naopak příjemným překvapením je místo, které se nachází jen o nějaké dva kilometry dále.

Jedna z Kounovských řad ( Autor: David Tramba/Euro )

Stačí vyrazit na Špičák a prozkoumat lesy vjeho blízkém okolí. Už samotný kopec je podezřelý svým pravidelným tvarem a místy vyčnívajícími kamennými terasami. Pokud by chtěl nějaký archeolog najít na českém území umělý kopec ve stylu anglického Silbury Hill, měl by začít hledat právě zde.

Všude okolo jsou kameny, místy seřazené do řad, či dokonce kruhů. Do této oblasti se doslova zbláznila skupina nadšenců, která před osmi lety začala místní menhiry odkrývat a opětovně stavět. Dokonce jim přidělila jména - Král, Princezna, Slůně či Velryba. Mluvčím této skupiny je Hana Jakovcová, která své zážitky zpracovala v knihách Lovci menhirů a Nebe kamenů. Jenže ne každému se jejich činnost zamlouvá, jak dokládá informační tabule státního podniku Lesy ČR. Její sdělení však působí směšně - už jen kvůli vysokému počtu gramatických chyb.


Zima se blíží aneb Stručná historie vikingské kolonizace Grónska


Okolí Špičáku rozhodně stojí za návštěvu. Stojících kamenů je zde opravdu hodně a téměř s jistotou na některý narazíte. Největší z nich je třímetrový Král, ale i další mají na výšku okolo dvou metrů. Pokud máte čas, můžete jen tak bloudit lesem a vyhledávat jeden po druhém. Je však dobré vybavit se přípravky proti klíšťatům a jiné otravné havěti, která se zde vyskytuje v hojném počtu.

Král na Špičáku ( Autor: David Tramba/Euro )

Trojice na Javorové skále

Totéž platí o další lokalitě, kterou lze trpělivým hledačům stojících kamenů doporučit. Lesy v kopcovité krajině mezi městy Sedlec-Prčice, Sedlčany a Milevskem skrývají nejedno překvapení. Tady se do obnovy pustila jiná skupina nadšenců - ta okolo záhadologa a spisovatele Pavla Kozáka. K původním několika málo menhirům ve vertikální pozici tak v posledních dvou desetiletích přibývají další.

Jeden z těch zachovalých se nachází v temném lese necelý kilometr na sever od obce Chlístov. Dojít k němu lze od silnice číslo 121, pokud auto necháte u mostku přes Novodvorský potok, nebo od vysílače na vrcholu Javorové skály.

Nakloněný špičatý megalit má na výšku 190 centimetrů. Dnes už zde stojí tři kameny, dva další přibyly zásluhou samozvaných obnovitelů.


Ekonomické dějiny velrybářství: kytovce lidé lovili již v době kamenné


Další původní menhiry lze s trochou štěstí vyhledat na kopci Balvaniska u Hodkova, na bezejmenném vrchu mezi Vilínem a Kozlovem nebo na Pivovarské hoře jižně od Velkého Chlumce. Jeden z těch obnovených Kozákovou skupinou se nachází v lese u židovského hřbitova na okraji Milevska. Jeho autenticitu však podporuje zmínka v knize Vývoj Milevska a okolí z roku 1939, kde je zmíněn jako stojící.

Pokud se pohybujete v Pošumaví, můžete zkusit prohledat severní svah Javorníku. Asi kilometr jihovýchodně od Zuklína lze narazit hned na několik tajemných kamenů. Jedním z nich je šedivý, asi 185 centimetrů vysoký Měsíční kámen, který Pavel Kozák označuje za menhir s nejsilnější energií v Česku. Jižní strana údajně vyzařuje negativní energii a západní strana čtyřbokého kamene naopak pozitivní. Pokud budete mít cestu okolo, můžete to otestovat osobně.

Holašovický kýč

Zatímco ve středověku i za éry socialismu lidé menhiry ničili a odstraňovali z polí, po roce 1989 dochází k opačnému trendu.

Řada nadšenců je staví na svých pozemcích, případně kdekoli to jde. Na novodobý kamenný kruh tak lze narazit třeba v areálu Botanické zahrady v Praze Troji nebo na okraji Kutné Hory u silnice na Kaňk.

Holešovický kýč ( Autor: David Tramba/Euro )

Do Holašovic u Českých Budějovic většinou lidé jezdí za vesnickou barokní architekturou. Na kraji obce staví místní obyvatel Václav Jílek již třináct let kameny různých velikostí. Je to sice monumentální dílo, ale přesto tomu něco chybí. Možná právě ta tajemná energie autentických menhirů z dob dávno minulých.

Dále čtěte:

Budeme muset zdražit mapy, říká šéf klubu turistů Chvátal

Cesta na sever. Jan Eskymo Welzl pěšky procestoval Sibiř

Tajemství pravěku: Evropané nebyli otrhaní chudáci


Čtěte také

 Umělá inteligence, ilustrační foto

Lidé se učí pracovat s umělou inteligencí, věří jí více než svým šéfům

Příchod robotů mění stovky let zaběhlé zvyklosti na pracovištích. Podle průzkumu…

před 6 hodinami

Boris Johnson a Jean-Claude Juncker

Lídři zemí Evropské unie podpořili novou brexitovou dohodu, britský parlament bude hlasovat v sobotu

Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze…

17. října 2019

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, archivní foto

Zeman ujistil Si Ťin-pchinga o respektování politiky jedné Číny. A požádal o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta , aby pokračovaly…

17. října 2019

 Výroba součástek v továrně CITIC Dicastal

Číňané chtějí postavit se Žďasem závod za osm miliard. Vytvoří 500 pracovních míst

CITIC Dicastal, výrobce hliníkových automobilových součástek, plánuje s firmou Žďas…

17. října 2019

Britský premiér Boris Johnson

Británie a Evropská unie se shodly na podmínkách brexitu. Opozice ale dohodu odmítla

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu. Informovali o tom dnes…

17. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
Co když srazíte autem nějaké zvíře?
Počítač, internet a děti: Ano, či ne?
Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020
Auta
Pátý člen řady motorů Scania 13 l
Nová Octavia na oficiálních skicách. Další únavný maraton postupného odhalování začíná
I u nás bude možné získat dotace na elektromobil. Citigoe iV pak bude stát zhruba 230 tisíc
Test Yamaha Tracer 700 GT: Cestování nalehko
Videodojmy: Mercedes S 560e je tak trochu podfuk, jako všechny plug-iny. Ale jezdí parádně
Hry pro příležitostné hráče