zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Oblast 51
Oblast 51
Autor: Shutterstock

Plán vniknout do utajované Oblasti 51 má další trhlinu. Lidé se nemají kde ubytovat

02. srpna 2019, 15:08 - Tomáš Bohuslav
Oblast 51
Oblast 51
Autor: Shutterstock
02. srpna 2019, 15:08

Úmysl tisíců, respektive milionů lidí zaregistrovaných na facebookové stránce vyzývající ke vniknutí do tajné americké základny v Nevadě, budí napříč celými Spojenými státy rozporuplné reakce. Akce by se měla uskutečnit sice až v půlce září, již teď ale na řadě míst vyvolává pořádnou vlnu nevole. Počínaje armádou, zdejšími obyvateli konče. Ti navíc zdůrazňují, že na tak velký počet návštěvníků vlastně ani nemají dostatek ubytovacích kapacit.

Původně to měl být pouze jakýsi pokus o vtip. Na konci června sedmadvacetiletý rodák z Kalifornie Matty Roberts založil facebookovou stránku, na které vyzval lidi, aby se společně s ním pokusili vniknout do přísně utajovaného Výzkumného centra leteckých sil, Oddělení 3, které se veřejnosti spíše známé jako Oblast 51. A proč vlastně zrovna sem?

Inu, již dlouhé desítky let se o Oblasti 51 traduje, že tu americká vláda provádí pokusy na mimozemšťanech. Základna prý slouží coby skladiště a testovací areál mimozemských vesmírných lodí (mimo jiných i té, která údajně havarovala v červenci roku 1947 poblíž Roswellu nacházejícího se v Novém Mexiku), jako místo, kde dochází k intergalaktickým schůzkám a komunikaci s mimozemšťany, či jako vývojová laboratoř pro technologie umožňující cestování v čase.

A protože člověk je od přírody tvor zvídavý a americká vláda, potažmo armáda poněkud tajnůstkářská, dá se říct, že bylo možná jen otázkou času, než si někdo bude chtít nechat své konspirační teorie potvrdit, či vyvrátit osobně. Že se však kolem původně nevinného žertu strhne taková mediální mela, která donutí i samotnou Armádu Spojených států amerických vydat oficiální vyjádření varující všechny ty, jež se akce chystané na 20. září tohoto roku plánují zúčastnit, asi jen tak někdo nečekal.

V současnosti má facebooková událost Storm Area 51, They Can't Stop All of Us vyzývající k hromadnému vniknutí do Oblasti 51 přes 2 miliony účastníků. Dalších 1,4 milionu uživatelů vyjádřilo svůj zájem.

Organizátor Matty Roberts se v ní snaží (snad opravdu) s trochou nadsázky podobně smýšlejícím lidem vysvětlit, že když se najde dostatečný počet zájemců, kteří se rozeběhnou vstříc branám objektu ve stylu Naruto (japonský komiks – pozn. red.), armáda rozhodně nebude mít tolik nábojů, aby je všechny postřílela, takže se někomu určitě podaří vniknout dovnitř a odhalit pravdu (rozumějte spatřit mimozemšťany).

Strach z FBI

Jak ovšem sám přiznává, že jeho šprým vzbudí takový ohlas, prý rozhodně nečekal.

„Čekal jsem tak tři dny, za tu dobu tam bylo takových 40 lidí, ale pak zničehonic to raketově vzrostlo. Bylo to celkem divoké,“ přiznal televizi KLAS-TV Roberts.

Čím více lidí postupem času začalo o jím zamýšlenou akci projevovat zájem, tím více se bál, že se se o něj začnou zajímat i bezpečnostní složky: „Bylo to jako, teď ke mně domů přijde FBI, a od té chvíle to bylo začalo být strašidelné.“

A co že jej k založení zmíněné stránky vlastně vedlo? Za vše údajně může rozhovor s jistým Robertem „Bobem“ Lazarem, který na inkriminované základně v průběhu osmdesátých let několik měsíců pracoval a který v roce 1989 v televizi pod rouškou anonymity prohlásil, že zde americká armáda prováděla výzkum hned devíti vesmírných plavidel, jež nebyly sestrojeny člověkem.

„Prostě jsem si myslel, že je to srandovní nápad pro vytvoření meme stránky,“ odpověděl tehdy Roberts prostřednictvím Facebooku rádiové stanici NPR.

Armáda je připravena základnu bránit

Netrvalo dlouho a do celé věci se vložila rovněž samotná armáda USA. Ta během července vydala oficiální prohlášení, v němž všechny potenciální účastníky akce varuje, že „(Oblast 51) je otevřený tréninkový areál sloužící americkému letectvu“ a že je „připravena bránit Ameriku a její majetek“ před kýmkoliv, kdo se sem pokusí neoprávněně vniknout.

A aby toho nebylo málo, snaží se nyní skupinu nadšenců odradit i lidé žijící v těsné blízkosti základny. Ta se nachází nedaleko městečka Rachel uprostřed nevadské pouště severně od Las Vegas. Jeho populace čítá celkem 54 obyvatel, a přestože tu jsou místní na senzacechtivé turisty víceméně zvyklí, nastalé události poněkud vyvedly z míry i je.

„Nedokážu pochopit, že si to získalo tak velkou pozornost. Setkáváme se s tím každý týden, ale nikdy to nemělo takové rozměry,“ cituje web CNN šerifa okresu Lincoln Kerryho Lee.

Hotely široko daleko jsou zcela vyprodány

Problémem nicméně je, že v městečku Rachel se nachází pouze jediné zařízení, které nabízí přenocování a jídlo. Nese příznačný název Little A´Le´Inn (zkomolenina slovního spojení „malý mimozemšťan“ – pozn. red.) a na 20. září, tedy v den, kdy by se měla akce uskutečnit, je již beznadějně vyprodané. A podobná situace panuje rovněž v 80 kilometrů vzdáleném Alamu. Jediným řešením pro tisíce, respektive miliony „oficiálně“ ohlášených účastníků tak je nedaleký kemp.

Kromě nedostatku kapacit si ovšem místní dělají starost ještě ohledně jedné další věci, a sice bezpečnosti. Ne ani tak jejich jako spíše tisíců potenciálních návštěvníků.

„Umím si představit spoustu lidí, kteří jsou náchylní na teplo, a vzhledem k našim omezeným zdrojům by to rozhodně mohlo ohrozit jejich bezpečnost. Takový počet lidí by mohl zcela přetížit složky našeho záchranného systému,“ vysvětlil šerif s tím, že rozhodně nemá nic proti tomu, aby sem lidé nadále mířili za účelem „pozorování hvězd“ na noční obloze nebo výletů do terénu na horských kolech. Pokud ale vezmou Oblast 51 útokem, bude jedním z těch, kteří budou stát na pomyslné druhé straně barikády.

Dále čtěte:

Místo lodí tanky. Jordánské město láká na potápění v nevšedním podmořském světě

Slunce, pláž a rock´n´roll. Na Floridě brzy otevřou unikátní hotel ve tvaru kytary


Čtěte také

 Brexit, ilustrační foto

Brexit jako komplikace i příležitost. Praktické otázky zůstávají nevyjasněné

Nastavení nových obchodních dohod v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie…

před 4 hodinami

Šéf Ryanairu Michael O’Leary

Byrokracie i umělé překážky. Aerolinky se brání placení náhrad za zpožděné spoje

Letecké společnosti se snaží vyhýbat placení náhrad za zpozděné či zrušené lety. Vyřízeni…

před 4 hodinami

Praha  Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib: Zastavili jsme zbytečné technologické projekty za více než 100 milionů

Vede studenou válku s premiérem i s Čínou. Jedním z hlavních cílů Zdeňka Hřiba je ale…

před 4 hodinami

 Americké osvobození od diktátu ropného trhu může vtáhnout Washington do další zbytečné války - a svět do ekonomické recese

Perský paradox. Osvobození od diktátu ropného trhu může USA vtáhnout do války a svět do recese

Když americká ekonomika kýchne, říká se, že svět dostane chřipku. Nejméně od šedesátých…

před 4 hodinami

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Adrenalinem napumpovaný. Novozélandský Queenstown přitahuje turisty, dobrodruhy i investory

Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy. Není divu. Všechno je tu crazy.

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
BMW 8 (1990): Tehdejší účetní katastrofa je dodnes…
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji už v březnu
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Hry pro příležitostné hráče