Jako když si vezmu extázi. Uživatelé propadli přírodní droze kanna - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jako když si vezmu extázi. Uživatelé propadli přírodní droze kanna

,

Rostlina kanna pochází z jižní Afriky. Prášek z této byliny působí jako přírodní antidepresivum a je volně prodejné jako potravinový doplněk.

Užívání přírodní drogy, která navozuje euforické stavy, jež se mohou blížit syntetické extázi, zažívá velký rozmach ve Spojených státech. Podle vyznavačů rostliny Sceletinum tortuosum, které se říká kanna, užití prášku z tohoto keříku „otevírá srdce“.  Účinky rostliny jsou známy u původních obyvatel v jižní Africe dlouho a běžně se užívá jako lék proti úzkosti.

Kanna podle webu Vice.com stále více poutá pozornost v Severní Americe jako náhražka nelegálních drog.  Jihoafričané psychoaktivní rostlinu žvýkají, kouří nebo šňupají, případně sušené květy louhují jako čaj.

Neurolog James Giordano z Georgetown University Medical Center připomenul, že v Evropě jsou pilulky obsahující kannu podávány kočkám a psům proti úzkosti, když se mají na delší dobu odloučit od svých majitelů.


Konopný expert Pirátů: Marihuanu můžeme plně legalizovat do osmi let


Na americkém trhu farmaceutická firma PLT Health prodává extrakt z kanny jako přípravek pod označením Zembrin. Kromě toho je dostupná v různých formách jako potravinový doplněk. Tableta zembrinu, který obsahuje 25 mg účinné látky, může skutečně vést u člověka k navození stavu, že se cítí „sjetý“, přiznal Giordano. Dávka 25 až 50 mg už tělo dospělého člověka dostatečně intoxikuje, dodal.

Euforické stavy navozují dvě psychotropní látky. Alkaloidy mesembrin a tortuosamin. Účinky neurolog přirovnal k extázi. „Budete cítit euforii, budete se cítit šťastní a milující,“ vysvětlil. Někteří lidé budou také tvrdit, že se jim lépe přemýšlí.

Snižuje sociální úzkost a zlepšuje komunikaci

Ředitel americké společnosti 1906 Peter Barsoom, jež prodává potravinové doplňky obsahující konopí, potvrdil, že je u zákazníků oblíbený produkt Bliss s obsahem 20 mg kanny. Chválí si zejména to, že snižuje sociální úzkost a zlepšuje verbální komunikaci. Zákazníci pozitivně hodnotí také zlepšené prožívání sexu.

Vědci zkoumali účinky jihoafrického keře v souvislosti s léčbou Alzheimerovy choroby. Droga by mohla zlepšovat kognitivní funkce mozku, zlepšovat náladu a spánek pacientů. Kanna působí podobně jako léky Prozac a Zolloft, které se prodávají jako antidepresiva. Snižuje absorpci serotoninu v mozku.

Lékař Giordano tvrdí, že kanna je relativně bezpečná, například oproti syntetickým amfetaminům, pokud se nemíchá s dalšími látkami nebo alkoholem. Hrozí ale předávkování při množství nad 100 mg.

Zdroje: vice.com, sceletium.org

Jako když si vezmu extázi. Uživatelé propadli přírodní droze kanna
4 (79.35%) 31 hlasování
Diskuze