Menu Zavřít

Zbrojní průmysl díky krizím roste. Nejrychleji v Evropě

29. 7. 2016
Autor: CC BY-NC 2.0: US Air Force via Flickr

Tržby zbrojařů rostou díky většímu objemu státních zakázek. Růst je rychlejší než v loni, přičemž Evropa předbíhá v tempu Spojené státy. Celkově si top sto firem sektoru za rok vydělalo téměř 700 miliard dolarů.

Žebříčku zisků i přes zvýšenou aktivitu v Evropě nadále kralují americké firmy. Uvádí to studie společnosti Deloitte, která analyzovala výsledky hospodaření stovky největších světových zbrojařských společností s tržbami nad půl miliardy dolarů.

„V roce 2015 se společnosti se sídlem ve Spojených státech podílely na ziscích v sektoru aerospace and defense 62,9 procenty. Evropské společnosti vyprodukovaly 30,2 procenta globálních příjmů,“ uvádí zpráva. Globální výnosy představovaly 674, 4 miliardy dolarů.

Jak studie upozorňuje, evropské firmy snižují ztrátu na ty americké. Zatímco americkým leteckým a zbrojním firmám vzrostly příjmy o 1,4 procenta, evropské společnosti zaznamenaly skok o 8,2 procenta. „Sektor obrany se již odrazil ode dna, pravděpodobně v důsledku zvýšení vojenských výdajů ze strany vlád, které rekapitalizovaly své obranné infrastruktury,“ hodnotí situaci v Evropě Deloitte.

 5letý vývoj zbrojního průmyslu Vývoj příjmů sektoru aerospace and defense (sloupce = objem v mld. usd, křivka = růst v %)

Evropské firmy zastínily americkou konkurenci také v růstu výnosů. Může za to nárůst soukromé a zakázkové výroby letadel. Americký obranný sektor však taktéž zažívá probuzení. Po tom, co mezi roky 2011-2013 zaznamenával kvůli utlumení aktivit na Středním východě meziroční poklesy přes dvě procenta, od roku 2014 opět roste. Dobrou zprávou pro americké zbrojaře je i to, že tamní vláda rozhodla pro rok 2016 navýšit rozpočet na obranu o 3,6 procenta.

Pozitivní pro ekonomiky zemí, kde top sto firem těžkého průmyslu sídlí, je také nárůst počtu pracovních příležitostí i mezd v oboru. Globální zaměstnanost sektoru vzrostla o 0,4 procenta na 2,05 milionu pracovníků. Díky historicky nízkým úrokovým sazbám si firmy stále více půjčují od bank na nové akvizice a vývoj.

CIF24

Největší část z koláče zisku těžkého průmyslu si odkously firmy Boeing, Airbus, Lockheed Martin, General Dynamics a United Technologies. Daří se i českým firmám. Vývoz českých zbrojařských firem v loňském roce překročil 15 miliard korun. Největší podíl na růstu měl zvýšený objem exportu do USA. Předloni byl z Česka vyvezen vojenský materiál v hodnotě 11,8 miliardy korun.


Čtěte také:

OSN a kontrola zbraní? Ano, ale...

Česká zbrojovka rekordně zvýšila tržby, daří se jí i v USA

Byznys se strachem v Česku kvete. Živí ho terorismus a uprchlická krize

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).