Zaměstnancům Amazonu nevadí, že riskují práci. Dál firmu kritizují za přístup ke klimatu

28. 1. 2020
Zdroj: Profimedia.cz

Amazon čelí v posledních týdnech tlaku zaměstnanců na odpovědnější přístup společnosti k životnímu prostředí. Největší internetový prodejce už kvůli porušení interních pravidel pohrozil několika z nich vyhazovem. Někteří si z toho ale nic nedělají a protestují dál. Nejnovější výzvu podepsalo přes 300 zaměstnanců.

Protest proti postoji Amazonu v otázce klimatu, za kterým stojí skupina Zaměstnanci Amazonu pro klimatickou spravedlnost (Amazon Employees for Climate Justice), podepsalo na webové stránce Medium už více než 300 zaměstnanců firmy. Ke svému jménu a pozici připsali i vzkaz vedení společnosti.

Měl by být Amazon v boji s klimatickou změnou ambicióznější?

„Země je náš jediný domov. Dávejte více peněz na boj s klimatickou změnou, než na objevování vesmíru!“ vzkázala zaměstnankyně Virginie Muzerauová s odkazem na společnost Blue Origin, kterou vlastní zakladatel Amazonu Jeff Bezos.

„Amazon by měl využít svůj globální vliv, aby posunul svět k světlejší a udržitelnější budoucnosti. Můžeme a měli bychom být lídrem ve výzkumu a implementace udržitelného života,“ napsal Luke Neville. Další si otevřeně stěžují na postup proti zaměstnancům, kterým je vyhrožováno vyhazovem z práce.

Amazon na začátku roku totiž několika svým zaměstnancům přes firemního právníka poslal e-mail, ve kterém jim hrozí propuštěním, pokud budou dále společnost kritizovat. Odvolával se při tom na svá interní pravidla.


To je málo! Bezos terčem kritiky kvůli nízké částce na pomoc Austrálii

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos


Členové skupiny Amazon Employees for Climate Justice požadují, aby byla společnost do roku 2030 uhlíkově neutrální a aby byla aktivnější v boji s klimatickou změnou. Amazon chce do roku 2030 využívat energie výhradně z obnovitelných zdrojů a uhlíkové neutrality by rád dosáhl deset let poté.

V loňském roce poslalo na osm tisíc zaměstnanců Bezosovi otevřený dopis, ve kterém žádají, aby společnost omezila emise, přestala používat fosilní paliva a zastavila spolupráci s ropnými společnostmi, které využívají technologie Amazonu.

Dále čtěte:

Bezos zbohatl vykořisťováním zaměstnanců, tvrdí Ocasio-Cortezová. Amazon se brání

Amazon chce prorazit v Indii. Investuje miliardu dolarů do malých a středních firem

Google se změnil, na lidská práva se neohlíží, tvrdí exmanažer

Ve stopách Amazonu, Microsoftu a Applu. Tržní hodnota mateřské firmy Googlu přesáhla bilion dolarů

Američané věří víc Amazonu než policii a vládě. Nejhůře dopadl Hollywood

  • Našli jste v článku chybu?