Menu Zavřít

Z Emirátů Češi nekupují ropu, ale hliník. Opačným směrem posíláme auta a sýry

21. 12. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

V českém vývozu do blízkovýchodní země patří k důležitým položkám vozy Hyundai nebo tradiční arabský sýr Akawi, který se vyrábí v českých mlékárnách.

Do země v Perském zálivu Češi mimo jiné prodávají letadla, telefony a další spotřební elektroniku. Export zahrnuje také strojírenské výrobky, zbraně či osobní automobily, zejména značky Hyundai. Dobře se daří dodávkám potravin, hlavně mléčných výrobků. Spojené arabské emiráty jsou například velkým odběratelem sýru Akawi, který je tradiční arabskou pochoutkou, ale pro nedostatek mléka si ho nechávají arabské země vyrábět v Česku. Hlavní položkou dovozu z Emirátů je jednoznačně hliník, který tvoří 60 procent importu. Dováží se také plasty. Důležitou položkou v oblasti služeb jsou zdravotní pobyty arabských turistů v severočeských a západočeských lázních.

Celkový vývoz českých výrobků do Spojených arabských emirátů v posledních letech dosahuje stabilně velmi vysoké hodnoty. Po Spojených státech, Číně a Japonsku jsou Emiráty čtvrtým nejdůležitějším mimoevropským exportním cílem pro české podniky. Obrat vzájemného obchodu se drží kolem hranice 900 milionů dolarů ročně, přičemž více než 80 procent tohoto objemu představuje český export. V opačném směru jde výrazně méně zboží a Česko nepatří ani mezi dlouhodobé odběratele ropy z Emirátů.

 Obchod české republiky se SAE (v milionech dolarů)

ebf 24 - tip duben

PDF verze prosincového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 12/19

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).