Menu Zavřít

Výroční zpráva BIS: v Česku působí všechny ruské tajné služby, snaží se manipulovat rozhodování

26. 11. 2019
Autor: Profimedia.cz

V České republice v loňském roce operovaly všechny ruské tajné služby. Jejich klíčovým cílem je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy, uvádí ve výroční zprávě za rok 2018 Bezpečnostní informační služba (BIS). V Česku posiluje intenzita i rozsah špionážních aktivit Číny. BIS loni řešila napadení sítě ministerstva zahraničí i útoky na e-maily armády.

Ruské tajné služby v Česku

V Česku loni operovaly všechny ruské tajné služby. Klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy, uvádí BIS. Ruské zpravodajce v Česku oslabilo vyhoštění tří členů diplomatického sboru v Praze v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii, stojí v dokumentu.

Obáváte se ruských špionážních aktivit na území ČR?

BIS stejně jako před rokem zmiňuje, že dlouhodobým bezpečnostním problémem je naddimenzovaná velikost ruské ambasády v Česku, která vystavuje české občany hrozbě, že budou čelit kontaktu se zpravodajci. „V roce 2018 byli na území České republiky přítomni a vyvíjeli zpravodajskou činnost příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb, tj. civilní rozvědky SVR, vojenské rozvědky GRU a vnitřní bezpečnostní a zpravodajské služby FSB,“ uvádí BIS.

BIS konstatuje, že zpracovala podklady, které byly využity v rámci vyhoštění „nedeklarovaných zpravodajských důstojníků“ v reakci na Skripalovu otravu. BIS také trvá na tom, že látku novičok, která při ní byla využita, nikdy v Česku nikdo nevyvíjel, nevyráběl ani neskladoval. Prezident Miloš Zeman loni tvrdil, že se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval, poté byl zničen.


Esej: 20 let Vladimira Putina

 Ilustrace k eseji 20 let Vladimira Putina


Rusko podle BIS chápe jako nepřítele NATO a jeho členské státy včetně Česka. „V ruském podání si zpravodajské a nezpravodajské entity mohou vyměňovat role i funkce, a tedy jakýkoliv orgán, či jemu podřízená agentura, může být využit pro zpravodajské operace či pro jejich zakrytí,“ konstatuje BIS.

Klíčovým ruským cílem je manipulovat rozhodovací procesy a odpovědné osoby. „Cílem je ovlivnit rozhodovací proces na různých úrovních veřejné správy ve svůj strategický prospěch, a to aktivitou, neaktivitou nebo paralýzou subjektu odpovědného za rozhodování,“ uvádí tajná služba. Využívány jsou při tom ekonomické, politické, vojenské i informační tlaky a zdánlivé nedokonalosti státních institucí a demokratických procesů, například dlouhý legislativní proces, parlamentní diskuse nebo správní procedury.

Rusko na jednu stranu buduje svůj vliv na politiky, kteří mají vliv na vývoj v oblastech, o které se země zajímá, na druhou stranu usiluje o marginalizaci protikremelsky orientovaných krajanských subjektů. Česko je také jednou ze scén rozvratných aktivit proti územní celistvosti Ukrajiny, uvádí zpráva. „Snaha utajovaným způsobem v cílových zemích vyvolávat a posilovat společenské tenze na zástupných tématech, jež však v důsledku ovlivňují celou mocenskou rovnováhu, je letitou ruskou praxí,“ dodává. Posílení této praxe pozoruje BIS po anexi Krymu v roce 2014.

V Česku posilují špionážní aktivity Číny

V České republice se loni podle BIS zvýšily intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. Kontrarozvědka ve výroční zprávě zopakovala varování před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy. Tyto příležitosti podle ní využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci a vyvolání dojmu u dotčené osoby, že Číně „něco dluží“.

Stejně jako před rokem BIS upozorňuje, že k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylují i kariérní diplomaté. Čínští zpravodajci pak zvyšují aktivitu v tom, jak se snaží vyhledat a kontaktovat potenciální spolupracovníky mezi českými občany. Vedle čínských a ruských aktivit nezjistila BIS závažné nepřátelské aktivity cizích zpravodajských služeb s výjimkou íránských.

Číňané podle výroční zprávy cílí hlavně na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu. „BIS zaznamenala rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy. Čínská strana nabízí pozvaným hradit veškeré výdaje a nadto ještě přidává kapesné,“ uvádí. Čína si tím vytváří kontaktní síť osob, které jí budou nakloněny a ochotny jí vycházet vstříc.


Čtěte komentář: Proč je český obchod s Čínou tak schodkový?

Makrooko Miroslava Zámečníka


„Ze zpravodajského hlediska je nejrizikovějším aspektem samotná fyzická přítomnost hosta na území Číny. K oslovení pro spolupráci totiž čínské zpravodajské služby obvykle využívají právě pobyt zájmových osob na území Číny, případně ve třetí zemi,“ uvádí BIS. K oslovování potenciálních českých zdrojů či spolupracovníků využívají čínští zpravodajci například sociální síť LinkedIn, konstatuje zpráva.

Čína se také snaží narušovat politické i ekonomické česko-tchajwanské vztahy. „Zástupci ČLR vyvíjeli v roce 2018 maximální úsilí, aby o vzájemné spolupráci získávali informace a následně mohli rychle reagovat s cílem oslabovat české kontakty s Tchaj-wanem,“ uvádí kontrarozvědka.

Kybernetické útoky na Česko

BIS loni vyšetřovala napadení neutajované sítě ministerstva zahraničí pravděpodobně ruskými aktéry, při dalším incidentu resort čelil několika druhům škodlivého softwaru, které lze s velkou pravděpodobností spojit s aktivitami čínské kyberšpionážní skupiny.

Síť ministerstva zahraničí byla podle BIS napadena v závěru roku 2017 prostřednictvím zastupitelského úřadu v zahraničí. „Ze získaných informací vyplývá, že se s největší pravděpodobností jedná o ruskou kyberšpionážní kampaň,“ uvádí BIS. Útočníci podle BIS nejprve napadli několik koncových počítačů sítě, následně se snažili zajistit si do napadeného systému trvalý skrytý přístup.

Při dalším nesouvisejícím incidentu podle BIS čelily několika druhům škodlivého softwaru některé počítače neutajované sítě MZV. “(Software) bylo možné na základě rozličných indikátorů velmi pravděpodobně spojit s aktivitami čínské kyberšpionážní skupiny,“ uvádí zpráva. Stopy po ukrytých aktivitách bylo podle BIS možné dohledat několik let zpětně, během této doby útočníci získali některé dokumenty týkající se témat, o která se zajímali.


Přečtěte si: Podvody, pornografie, praní špinavých peněz. Kyberkriminalita v Česku opět vzrostla


Ministerstvo zahraničí je vzhledem ke své působnosti vystaveno neustále některým více či méně sofistikovaným útokům, konstatuje BIS. Před rokem informovala o útoku na 150 e-mailových schránek MZV i dalším útoku, u kterého bylo z dostupných informací zřejmé, že byl součástí hackerských kampaní s původem v Rusku.

Podobně jako loni zmiňuje kontrarozvědka útoky v rámci kyberšpionážní kampaně APT28/Sofacy na elektronickou poštu osob spojených s armádou. „Ačkoliv útočníci nezískali žádné informace utajované podle zákona, získali přístup k řadě osobních a citlivých údajů. Tyto informace mohou v budoucnu zneužít formou sociálního inženýrství pro další útoky, a to nejen na příslušníky armády,“ uvádí tajná služba.

BIS potvrdila úmrtí Čecha, který se přidal k teroristům

BIS loni potvrdila úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z České republiky, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku. V souvislosti s problematikou terorismu loni BIS prověřovala signály o možném výskytu islamistických radikálů v Česku, konkrétní rizika se ale v žádném z případů nepotvrdila.

Celkově hodnotí BIS situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace v Česku jako klidnou. „Muslimské organizace se stejně jako v předchozích letech potýkaly s personálními a finančními problémy. I přes snahy různých skupin o získání vlivu nad těmito organizacemi byl zachován dlouhodobě umírněný charakter muslimské komunity,“ uvedla BIS.

V poslední výroční zprávě za rok 2017 BIS uvedla, že počet zahraničních bojovníků s vazbou na Česko, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl na 11. Dva z nich byli čeští občané. Podle zprávy o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v roce 2018, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra, eviduje policie takových osob 16, z toho čtyři české občany. V aktuální zprávě BIS číslo neuvádí, zmiňuje však, že loni potvrdila úmrtí jednoho ze zahraničních bojovníků.


FBI školí akademiky: obává se čínské špionáže

 Čínská špionáž, ilustrace


Kontrarozvědka píše, že signály o výskytu radikálů v Česku se zabývala vedle běžného monitorování situace v muslimské populaci. „Konkrétní přímá rizika ve vztahu k České republice nebyla v žádném z případů potvrzena. Několika dalším podezřením se BIS věnovala v rámci boje proti financování terorismu. Ani v této oblasti nebyly získány poznatky nasvědčující tomu, že by území České republiky sloužilo jako logistická či jiná základna mezinárodního terorismu,“ stojí v dokumentu.

BIS sháněla informace i o lidech z oblasti Maghribu, jak bývá označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye. Komunita je podle BIS decentralizovaná a postrádá autority, které by bránily radikalizaci. BIS zaznamenala několik jedinců s radikálními projevy. „Za indikátory rizikovosti u Maghribanů považuje BIS nezájem o integraci do většinové společnosti, kriminální činnost, snahu legalizovat svůj pobyt v České republice účelovým sňatkem a finanční tíseň,“ uvádí BIS.

Největší hrozbou proruští aktivisté

Nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka představovalo v minulém roce podle BIS šíření dezinformací proruskými aktivisty. V posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v Česku a členství země v EU a NATO, konstatuje dnes zveřejněná zpráva kontrarozvědky.

Tradiční extremistická scéna jak v levém, tak pravém spektru podle ní loni stagnovala, stejně tak projevy anarchistů. Proruští aktivisté přitom pocházejí z širokého okruhu subjektů bez ohledu na pravolevé dělení a formální postavení.

„Jde o členy nejrůznějších nacionalistických a populistických hnutí, některých stran, zapsaných spolků, neformálních iniciativ a sdružení osob i nezařazené jednotlivce, včetně osob a skupin vzešlých z dříve působícího protiimigračního hnutí,“ uvádí zpráva. Do skupiny zahrnuje média, která se prezentují jako nezávislá či alternativní, osoby usilující o územní rozdělení Ukrajiny a kozácká uskupení.


Hrad pozval na oslavy státního svátku proruské aktivisty z Krymu. Je to provokace, reaguje Ukrajina

 Český prezident Miloš Zeman

WT100


Motivaci těchto skupin vysvětluje BIS ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Vladimira Putina či adorací Ruska obecně. „U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami Ruské federace,“ uvádí. Jejich škodlivé působení vidí BIS v tom, že za využití zavádějících, manipulativních či lživých tvrzení ovlivňují veřejné mínění a vyvolávají a udržují strach a napětí ve společnosti. To přispívá k polarizaci a radikalizaci společnosti a podkopávání důvěry obyvatel v principy svobodného demokratického státu.

Mezi dominantní témata pravicových extremistů stejně jako v předchozích letech patřila kritika migrační politiky, vrátila se i protiromská rétorika. Veřejné aktivity anarchistů stagnovaly. Militantně orientovaní anarchisté byli podle BIS prakticky neaktivní. Fragmentováni byli radikální komunisté, někteří proto zvažovali vytvoření širší levicové fronty.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).