Velký bratr dohlédne i na záchody. Začne v Japonsku

1. 3. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

Japonští zaměstnanci už brzy nebudou mít klid ani na toaletě. I tam je dostihnou technologie.

Zní to šíleně, ale šílené se v technologicky vyspělém Japonsku stává realitou (připomeňme třeba roboty obsluhující v tamních hotelech). Telekomunikační společnost KDDI přišla s aplikací, v jejímž podání vás oko velkého bratra dostihne i tam, kam dříve chodil i císař pán pěšky.

Orwell by se (ne)divil

Soukromí se z lidských životů vytrácí. Sledovat vás může sociální síť, chytrý telefon a dokonce zcela přesně podle vzoru Orwellova románu 1984 i chytrá televize. Vývojáři KDDI nyní usoudili, že japonští zaměstnanci ztrácí zbytečně mnoho času na toaletě a to je nutné napravit. Jak jinak než technologií. Mobilní aplikace, kterou chtějí na trh vypustit již v březnu, zaměstnancům sama najde nejbližší volný záchod v budově a automaticky vypočítá nejvýhodnější cestu. A aby toho nebylo málo, zkontroluje, zda lidé v kabince netráví příliš mnoho času.


Japonci dostanou víc volna. Čtěte o tom:

Jednou měsíčně volné odpoledne. Přepracovaným Japoncům se má ulevit

Zaměstnanci likérky Suntory odchází poprvé z práce ve tři hodiny odpoledne


Optimalizace tohoto druhu ve své podstatě není nic nového a tak trochu připomíná nechvalně proslulé praktiky amerického Amazonu, v jehož skladech se zaměstnanci musí pohybovat po předem určených trasách a zároveň plnit časové normy a limity. Naprostým přeborníkem optimalizace záchodových exkurzů svých zaměstnanců ve jménu vyššího pracovního nasazení pak byl před několika lety jeden ze supermarketů v Česku, který pokladním povinně ordinoval, aby v práci nosily pleny.

Místo ložnice WC i kancelář

Člověka by asi nenapadlo, že zrovna Japonsko, kde častou příčinu neočekávaného lidského skonu představuje tzv. karóši, neboli smrt z přepracování, nutnou optimalizaci pracovní síly potřebuje.

Pravdou nicméně je, že podle ankety z roku 2012 firemní toalety k příležitostnému odpočinku využívalo přibližně 30 procent japonských kancelářských pracovníků i byznysmenů. Jenže, jak se lze například dočíst z románů spisovatele Haruki Murakamiho, Japonci berou svou práci smrtelně vážně a v kanceláři velice často i přespávají.

Jak by takový průzkum dopadl, kdyby se uskutečnil v některé ze zemí s laxnější pracovní morálkou, než je Japonsko, například na jihu Evropy, kde mají v oblibě několikahodinové siesty, zůstává otázkou. Zbývá jen čekat, až se záchodové problematiky chopí některý z nadějných technologických startupů v tuzemsku.

UX23


Japonsko by mohlo být na vzestupu. Čtěte více:

Nastávající hegemon? Nikoli Čína, ale Japonsko, tvrdí experti

Japonsko, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?