Menu Zavřít

Šéf Siemensu chtěl uplatit „německou Gretu“ funkcí ve vedení firmy. Naštval tím aktivisty

13. 1. 2020
Autor: Profimedia.cz

Klimatická aktivistka Luisa Neubauerová protestuje proti tomu, aby firma Siemens dodávala zařízení pro uhelné doly indické firmě Adani v Austrálii. Ředitel německého koncernu Joe Kaeser nabídl Neubaeurové místo ve správní radě nové firmy Siemens Energy. Naštval tím celé hnutí Fridays for Future.

Třiadvacetiletá Luisa Neubauerová je německou obdobou švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Protestuje v rámci hnutí Fridays for Future proti tomu, aby německý strojírenský gigant Siemens dodával technologie pro indickou firmu Adani, jež v Austrálii staví obří uhelné doly.

Generální ředitel společnosti Siemens Joe Kaeser německé aktivistce a člence německých Zelených v pátek 10. ledna nabídl post ve vedení nové firmy Siemens Energy, jež má letos v září vstoupit na německou burzu. Chtěl tím zmírnit její obavy o klima a získat ji na stranu firmy.

„Přijetím takového postu bych se zavázala hájit zájmy společnosti a už bych nemohla nezávisle komentovat počínaní firmy Siemens. To není slučitelné s mojí rolí klimatické aktivistky,“ odmítla nabídku Kaesera na místo v dozorčí radě Siemens Energy.

Otevření nových uhelných dolů v Austrálii je nyní hojně kritizováno také s ohledem na rozsáhlé požáry na kontinentu. Jsou spojovány s globální klimatickou změnou, jež je způsobena spalováním fosilních zdrojů. Nový důl kromě vysoké spotřeby vody a ničení přírodních stanovišť pro faunu znamená i větší riziko poškození korálového Velkého bariérového útesu, přes který by měly plout lodě s uhlím.


Kdo zaskočí za reaktory, když nebude foukat a svítit, ptá se vlivný německý ekonom Sinn

Německý ekonom Hans-Werner Sinn, ilustrační foto


Rozhodnutí německé firmy dodávat zařízení pro vlaky s uhlím odsoudili také australští ekologičtí aktivisté. Podle nich se jedná o hanebné rozhodnutí. Kaeser zase dodávku obhajuje zájmy akcionářů a také tím, že firma nechce porušovat své smluvní závazky.

K zastavení dodávek pro uhelné doly vyzvala i Greta Thunbergová. Neubauerová navíc vyzvala Němce, aby proti rozhodnutí koncernu začali demonstrovat.

Nové doly v Queenslandu by měly produkovat 8 až 10 milionů tun uhlí ročně. Už nyní patří Austrálie mezi největší producenty skleníkových plynů na osobu, pokud se do toho započítá export uhlí.

Neubauerová tvrdí, že německý manažer učinil neomluvitelnou chybu, když z australského projektu nevycouval. V rámci Německa požaduje, aby po roce 2030 už země nepoužívala uhlí. Německá vláda počítá s koncem tohoto zdroje o osm let později.

Přečtete si:

Zájem politiků je nulový, stěžuje si autor projektu alternativního využití ostravských dolů Bajgar

Aleš Bajgar

Dále čtěte:

Únik metanu z uhelných dolů škodí víc než letecká a námořní doprava dohromady

Větrníky, kam se podíváš. Odpor lidí k turbínám chtějí němečtí politici zlomit penězi

Bod zlomu: dánský Ørsted staví pro Němce první větrný park bez státní pomoci

BRAND24

Výstavba větrného parku, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).