Robotický kuchař z Cambridge žvýká a ochutnává jídlo. V budoucnu by ho měl umět i automaticky okořenit

6. 5. 2022
Zdroj: Cambridge University
  • Výzkumníci z Cambridge naučili robota smažit vajíčka. Pomocí mixéru pak napodobili rozžvýkané jídlo a nechali jeho sondu vytvořit mapu mísení chutí

  • Stroj na základě těchto dat rozpozná, zda je pokrm dost slaný, a případně ho může dochutit

  • Aby mohl robotický kuchař vařit také v restauracích a domácnostech, plánují ho naučit pomocí senzorů odečítat i další vlastnosti jídla


Pomalu žvýká, vnímá jednotlivé chutě koření, hodnotí konzistenci pokrmu a případně ho ještě dosolí, aniž by k tomu potřeboval chuťové buňky či zuby. Řeč je o novém robotickém kuchaři, kterého vymysleli a sestrojili vědci z Univerzity Cambridge.

Stroj už dříve hladovým výzkumníkům v laboratoři smažil omelety. Ty se jim ale nejspíš přejedly, a tak ho naučili připravovat – a taky ochutnávat – míchaná vajíčka s rajčaty.

Robot vypočítá, s jakou pravděpodobností vás nahradí robot. Vědci zjistili, které profese zaniknou kvůli automatizaci
Přečtěte si také:

Robot vypočítá, s jakou pravděpodobností vás nahradí robot. Vědci zjistili, které profese zaniknou kvůli automatizaci

Během výzkumu přístroj okusil celkem devět variant tohoto jednoduchého pokrmu ve třech různých fázích „rozžvýkanosti“. Rozkousané jídlo vytvořili vědci tak, že jej pomalu mixovali a předkládali robotovi čím dál jemnější a se „slinami“ promíchanější kaši. A povedlo se, dle doktora Arsena Abdulaliho, spoluautora studie publikované v odborném časopisu Frontiers in Robotics & AI, stroj díky tomu opravdu začal vařit lépe.

Na druhou stranu je nutné přiznat, že k dokonalosti má jím navržený robotický kuchař stále relativně daleko. Na rozdíl od lidí totiž jeho sonda cítí pouze slanou chuť, neboť mu chybí senzory imitující ostatní druhy chuťových pohárků. Kýženého výsledku dosáhl tak, že v podstatě „jen“ odečetl salinitu vajec a zakreslil ji do mřížky. Tím vznikly během několika sekund jakési chuťové mapy jídel, na jejichž základě byl pak schopen sám ona vajíčka umíchat a zároveň i osolit.

Jako šéfkuchař

Abdulali si od svého pokroku s novým kuchyňským pomocníkem slibuje navzdory určitým rezervám velké věci. Nabídka automaticky připravených jídel je zatím dost omezená, ale vajíčka a hamburgery mohou být povzbudivým začátkem proměny gastronomie.

„Chtěli jsme pomocí robotického systému věrohodně napodobit proces žvýkání a vnímání chuti. Výsledkem by měl být lahodnější výsledný produkt,“ vysvětluje vědec. Dodává, že nejdůležitější část experimentu představuje právě mísení jednotlivých složek pokrmu v mixéru, protože jinak by sonda mohla odebrat vzorky pouze z jednotlivých ingrediencí.

„Když se robot ,učí‘ vařit, stejně jako každý jiný začínající kuchař potřebuje vědět, jak se mu dařilo. V našem experimentu mohl vidět, jak se chutě rozkládají během žvýkání, což mu dodalo data pro vytvoření lepšího obrázku o výsledku. Tak se může ve své práci zlepšovat,“ cituje Abdulaliho server BBC.

Grzegorz Sochacki z katedry inženýrství na téže univerzitě, který se na experimentu také podílel, se svým kolegou souhlasí: „I lidé během vaření jídlo v různých fázích přípravy ochutnávají, aby se ujistili, že postupují správně. Pokud mají roboti najít uplatnění v kuchyních, je důležité, aby mohli dělat totéž.“

Aby mohly roboty využít i domácnosti, plánují výzkumníci do jejich systému postupně zahrnout všechny možné senzorické vlastnosti jídla. Zájem o jejich „služby“ je každopádně už nyní – pokukuje po nich například společnost Beko, jež se zabývá výrobou bílého zboží.

Robot kuchařem. Miso Robotics představují umělou inteligenci, která umí sama připravovat fast food
Přečtěte si také:

Robot kuchařem. Miso Robotics představují umělou inteligenci, která umí sama připravovat fast food

„Robotičtí kuchaři v budoucnu sehrají důležitou roli v domácnostech zaneprázdněných lidí nebo v domovech s asistenční službou,“ uvádí jeden z jejích vývojářů Muhammad Chughtai.

Stálice restaurací a fastfoodů

Aktuálně jsou robotičtí kuchaři k vidění zejména v restauracích a fastfoodech, a to v poměrně velkém zastoupení. Jednoho takového od společnosti Miso Robotics využívají třeba americké řetězce White Castle, Chipotle a Panera Bread. Firma, která naučila vařit stroj podle receptu, navíc nedávno uzavřela další pro ni významnou smlouvu, a sice s restauracemi Jack in the Box.

Jejím předmětem jsou hned dva roboty zároveň – rameno Flippy 2, které slouží k obracení masa na pánvi a v sortimentu Miso Robotics je už stálicí, a nový pomocník Sippy, jenž pro změnu nalévá drinky a vaří kávu. První dvojice strojů se má objevit v provozovně v San Diegu, přičemž pokud v tamní kuchyni obstojí, vybaví jimi řetězec i další své pobočky.

FIN - tip č.2

Ve White Castle si na Flippyho zatím nestěžují. Pandemie, během níž se restaurace potýkaly s nedostatkem zaměstnanců, mu do jisté míry usnadnila kariéru, ale personál zatím rozhodně zcela nenahradí. A vlastně se o to ani nesnaží. Kuchyňský robot se v rušných hodinách stává posilou, která zaměstnancům šetří čas vykonáváním rutinní a pravidelné práce, aby se lidé mohli věnovat obsluze zákazníků nebo balení hotových burgerů. Panera Bread pak využívá hlavně robota baristu, zatímco v Chipotle našel uplatnění specialista na tortilové chipsy jménem Chippy.

  • Našli jste v článku chybu?