Menu Zavřít

Pošťácký džob v ohrožení. Royal Mail experimentuje s drony, chce s nimi doručovat balíky na odlehlé ostrovy

20. 5. 2021
Autor: Windracers
  • Britský státní podnik Royal Mail testuje možnost doručovat poštovní balíky pomocí dálkově ovládaných dronů

  • Společnost s nimi létá na souostroví Scilly, které je z pevniny vzhledem ke své poloze poměrně těžko dostupné

  • Jeden z dronů, jenž byl pro účely testování vybrán, unese náklad až o hmotnosti 100 kilogramů


Že řadu činností zastanou jednoho dne místo lidí stroje, se tuší dlouho. A logistika patří mezi odvětví, která bude v tomto ohledu „na ráně“ mezi prvními. Britští pošťáci se o tom během uplynulých dní mohli přesvědčit sami na vlastní oči. Státní společnost Royal Mail (Královská pošta) se totiž rozhodla, že otestuje, jaké by to bylo, kdyby místo zaměstnanců začaly jednotlivé balíky doručovat drony.

K experimentu si britská pošta vybrala poměrně klidnou destinaci – souostroví Scilly, které leží v Keltském moři zhruba 50 kilometrů od jihozápadního cípu Anglie. Ostrovy patří k nejhůře dostupným oblastem Velké Británie. Žádná silnice ani železnice sem pochopitelně nevede, a tak jediný způsob, jak na ně doručovat poštu a ostatní balíky, představuje loď, případně menší letadlo. A právě to se nyní Royal Mail snaží změnit.

Pomoci jí k tomu má Windracers Dron, dvoumotorový stroj vyvinutý vědci ze Southamptonské univerzity. Ve srovnání s ostatními drony platí za skutečného obra. Podobá se spíše ultralehkému letounu, to však vůbec ničemu nevadí. Ba naopak, právě díky své velikosti a robustnosti je schopen unést až stokilovou zásilku.

Odlehlé oblasti už nebudou tak odlehlé

Stroj bude prozatím pendlovat mezi radarovou základnou Královského letectva (RAF) u města Perranporth a letištěm na ostrově St. Mary’s, přičemž zpočátku má do této odlehlé oblasti doručovat především zdravotnický materiál a testovací sady. Pakliže se v rámci testování osvědčí, přibudou pochopitelně i další druhy zásilek, uvádí web Sky News. Ten zároveň dodává, že jde o vůbec první na dálku řízený let bezpilotního letounu mezi pevninou a jedním z britských ostrovů.

Místní pošťáci se nicméně o svoji práci tak úplně bát nemusejí – alespoň prozatím. Stále jich bude potřeba. Jakmile totiž dron přistane v cílové „destinaci“, je nutné zásilky vyložit a připevnit je k menším dálkově ovládaným létajícím zařízením, které balíčky následně doručí do jednotlivých distribučních center rozmístěných různě po souostroví. Odtud pak konečně poputují k samotným zákazníkům.

Moderní technologie by tak de facto měla britským pošťákům jejich práci pouze usnadnit, nikoliv převzít. „Na těchto ostrovech je několik skutečně odlehlých oblastí a tohle je úžasný způsob, který by nám mohl pomoci se k nim lépe dostat,“ potvrdila reportérům Sky News pracovnice Royal Mail Amy Richardsová. „Musíme učinit maximum proto, abychom zachovali všechny části naší země propojené, zejména v této těžké době.“

Ve stopách Amazonu

Doručování zásilek pomocí robustního dronu má podle serveru Simple Flying ještě minimálně dvě velké výhody. Stoj totiž může létat i za špatného počasí a navíc není přirozeně závislý na přílivu a odlivu. Což teoreticky znamená, že by se z něj mohl stát o poznání spolehlivější doručovatel, než jak je tomu v případě běžných lodí. A také rychlejší. První letová zkouška ukázala, že tam a zpět to bezpilotnímu letounu trvá jen necelé dvě hodiny.

MMF24

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry
Přečtěte si také:

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry

O možnost, jak co možná nejvíce zefektivnit systém doručování zásilek koncovému spotřebiteli, se zajímá například i internetový obchod Amazon. A nutno podotknout, že je se svým „výzkumem“ o něco dál než britský Royal Mail. Společnost Jeffa Bezose už loni v září obdržela od amerického leteckého úřadu FAA povolení spustit na území Spojených států zkušební program, v rámci kterého budou lidem doručovat objednané zboží právě tato na dálku ovládaná létající zařízení. Firma podle VTM disponuje drony, které jsou schopny unést náklad vážící 2,2 kilogramu a doletět s ním na vzdálenost 24 kilometrů.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).