Podpora státu pod kontrolou. Vznikne rada pro strategické technologie

26. 9. 2020
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Dvojministr a vicepremiér Karel Havlíček minulý týden protlačil vládou návrh na vznik nové Rady pro strategické technologie a produkty. Nadresortní orgán při ministerstvu průmyslu, v rámci něhož mají působit vedle Havlíčkových náměstků také zástupci ministerstev obrany, zemědělství, zahraničních věcí a Úřadu vlády, bude systematicky řídit a podporovat vývoj strategických technologií a produktů nejen v době krizových událostí.

„Cílem je řídit podporu, ať už na úrovni výzkumu, vývoje, investic, či různých certifikací, ale i produkcí a nákupů strategických produktů, které jsou klíčové pro odolnost České republiky a bezpečnost státu,“ oznámil po jednání vlády Havlíček. Vedle koordinace podpůrných aktivit má být úkolem rady také řešení krizových situací, aby v případě krize byly výrobky již připravené, což se dosud nedělo. Tým má přitom pracovat i v „obdobích klidu“.

„Tým bude koordinovat a řídit podpůrné aktivity napříč jednotlivými resorty tak, abychom měli veškerou podporu, která tímto směrem jde, pod kontrolou, případně abychom byli schopni měřit její efektivitu,“ vysvětlil Havlíček.

V nově vzniklém orgánu mají mít své zástupce také Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora nebo Svaz měst a obcí ČR. Svou činnost bude rada reportovat jednou ročně, jejího předsedu jmenuje a odvolává sám Havlíček z řad svých náměstků.

Svůj plán navrhnout vznik rady vládě přitom ministr představil jen pár hodin předtím na tiskové konferenci věnující se spolupráci státu s akademickou půdou, zejména pak s ČVUT v Praze.

Typickým příkladem této spolupráce je plicní ventilátor CoroVent, který vyvinul tým profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ve spolupráci s partnery ze sdružení Covid19cz a dalšími experty.

Podle Jiřího Dennera, spolumajitele společnosti Mico Medical, která produkt vyrábí, pomáhají aktuálně české úřady například s vyjednáváním dodávky několika těchto ventilátorů do Jižní Ameriky, konkrétně do Brazílie. Stát pomáhá například i se získáváním potřebných certifikátů.

  • Našli jste v článku chybu?