Peníze z cigaret a lihu by podle Sobotky mohly podpořit investice nemocnic

27. 1. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby část výnosu spotřební daně z tabáku a alkoholu byla vyhrazena do investičního fondu, který by vznikl při ministerstvu zdravotnictví. Financovaly by se z něj investice nemocnic.

Peníze, které se nyní vyberou na zdravotním pojištění, podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) stačí na běžný provoz, ale ne na investice. Řekli to při otevření zrekonstruovaných prostor II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity.


Ze zdravotnictví si přečtěte:

Češi loni ilegálně vyvezli léky za 3,3 miliardy. Nejvíce v historii

VZP platila dvěma firmám až 40krát víc, než je obvyklé


„Jsem přesvědčený, že bychom do budoucna měli vytvořit investiční fond při ministerstvu zdravotnictví, který by byl financován z části výnosu spotřební daně z tabáku a alkoholu,“ řekl Sobotka. Ročně by do fondu mělo putovat několik miliard korun. Podle premiéra nelze do budoucna spoléhat na peníze z evropských fondů, z kterých byly v minulosti některé investice především mimopražských nemocnic financovány. Navíc Praha jako bohatý region evropské peníze na tyto účely čerpat nemohla. Sobotka se dnes sešel také se zástupci fakultních nemocnic, s kterými o tomto návrhu mluvil.

Podle ministra zdravotnictví Ludvíka peníze ze zdravotního pojištění stačí na běžný provoz, ale chybí zdroje pro investice. Vnitřní zadluženost tuzemských nemocnic Ludvík odhaduje v řádech desítek miliard korun. „Umíme skvěle léčit, ale potřebujeme také někde léčit,“ poznamenal ministr. Ministerstvo podle Ludvíka začne nyní připravovat koncepční materiál, který by popsal, jak vypadá investiční dluh nemocnic, jaké zdroje bude mít zdravotnictví v příštích letech k dispozici, a navrhnul řešení ve formě investičního fondu.

Materiál by měla vláda podle Sobotky schválit ještě v tomto volebním období. Navazující změny zákonů, které budou potřeba, ale bude možné předložit až v dalším volebním období. Sobotka chce, aby ministerstvo o návrhu zahájilo debatu s politiky napříč politickým spektrem i se zástupci krajů.

Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by letos měly činit 274,2 miliardy korun, což je o 13 miliard více než loni.


Výběr DPH díky Babišově novince stoupl. Čtěte více:

Výběr DPH stoupl díky kontrolnímu hlášení o 10 miliard

Ředitelství finančního úřadu v Praze


  • Našli jste v článku chybu?