Panika nad prázdnou státní kasou

24. 4. 2019
Zdroj: Redakce

Lidé se dělí na pány a kmány. Pána poznáte podle toho, že od něj potřebujete bumážku, štempl a dělá si co chce. Kmán nemá štempl a musí dělat, co chce pán, jinak je bit. To je smysl sdělení novopečené generální ředitelky finanční správy Tatjany Richterové zaměstnancům finančních úřadů, které ignoruje rozhodnutí Ústavního soudu.

Nález Ústavního soudu říká, že berňák může z odpočtu DPH zadržovat jen část, o niž vede s poplatníkem spor, a zbytek mu má bezodkladně vyplatit. Richtrové je to zjevně šumák, protože svým podřízeným nařídila, že se nic vyplácet nebude, než si pro to úřad vymyslí nějaká pravidla. Rozuměj fígle, jak usnesení soudu obejít.

Kdyby daňový poplatník odsouzený k platbě sporné daně a penále postupoval identicky, tak by měl v lepším případě druhý den obstavený majetek a v horším by seděl ve vazbě. Řekněme si, že v poslední době si finanční správa vybudovala pověst instituce, která si s plněním rozhodnutí soudů hlavu moc nedělá a k penězům poplatníků se chová, jako by byly její vlastní. Toto nařízení je ale už hodně přes čáru.


Přečtěte si:

Finanční úřady vracely desítky milionů korun za chybně vyměřenou daň

Ilustrační foto


Je bezesporu výsledkem dlouhodobého přehlížení panského chování některých státních úředníků a tolerování drobných překročení pravomocí. S odpočty DPH měli podnikatelé dlouhodobě značné potíže, protože finanční úřad zcela ignoroval třicetidenní lhůtu, kterou má na vyplacení vratky daně. Stačilo si vyžádat nějaké dokumenty či informace a lhůta běžela znovu. Kdo byl neodbytný, vyfasoval kontrolu a na peníze čekal třeba půl roku.

FIN - tip č.2

Pak se podnikatelé naučili rozkládat daňovou povinnost v čase, tak aby jim nevznikaly vratky a odpočet DPH nepřekračoval daňovou povinnost. A tak se berňák zaměřil na hledání sporných položek, na jejichž základě začal pozastavovat celé odpočty kvůli drobným pochybením. Místo sporných deseti tisíc, tak začal podnikatel nedobrovolně stát úvěrovat třeba půl milionem.

Když Ústavní soud tuto zjevně lupičskou činnost zarazil, hledá se cestička, jak z toho ven alespoň na pár měsíců. Panika nad prázdnou státní kasou je zjevně veliká.

Čtěte další komentáře Pavla Párala

  • Našli jste v článku chybu?