Menu Zavřít

Osvědčená montovna. Česko má díky kvalitním pracovníkům a stabilní ekonomice nejlepší podmínky pro výrobu v celé Evropě

20. 8. 2021
Zdroj: Depositphotos
  • Česká republika obhájila podruhé v řadě pozici nejlepší evropské destinace pro výrobu

  • V rámci celosvětového měřítka se umístila na páté příčce hned za Čínou, Indií, USA a Kanadou

  • Ze žebříčku Manufacturing Risk Index společnosti Cushman & Wakefield vyplývá, že v Česku máme stabilní geopolitické prostředí a kvalitní pracovní sílu. Tuzemská ekonomika navíc patří v tempu zotavování po koronakrizi spíše k těm rychlejším


Česko coby montovna Evropy. Řada lidí z oblasti byznysu považuje tuto nálepku za nešťastnou a byla by ráda, kdybychom se jí zbavili. Faktem nicméně je, že to nějaký čas nejspíš ještě nepůjde. A vlastně to ani nemusí být úplně na škodu. Naopak, existuje spousta jiných vyspělých ekonomik, které mohou Česku jeho pozici z nejrůznějších důvodů závidět.

Že je naše země nejlepší destinací pro výrobu v rámci celého starého kontinentu a současně také pátou na světě, vyplývá z pravidelného průzkumu realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Do jejího žebříčku Manufacturing Risk Index byla poprvé zahrnuta před pěti lety, přičemž na první příčce, co se evropských poměrů týče, se letos umístila celkově už potřetí.

Analytici srovnávají jednotlivé státy na základě dvacítky ukazatelů, z nichž sestavují tři dílčí, vážené žebříčky. Ty hodnotí podmínky, náklady a rizika pro výrobu, přičemž kombinací dosažených výsledků v dotčených kategoriích vznikne pořadí celkové. Data, s nimiž výzkumníci pracují, mapují situaci v sedmačtyřiceti zemích světa a pocházejí od věrohodných subjektů typu Světového ekonomického fóra, firmy Moody’s Analytics nebo Světové banky.

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry
Přečtěte si také:

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry

„Česká republika se již tradičně pyšní postavením země vhodné pro výrobní sektor,“ uvedl k žebříčku Jiří Kristek ze společnosti Cushman & Wakefield. „To, že si tuto pozici drží, je pro celou ekonomiku velmi dobrá zpráva, jež ukazuje na atraktivitu země pro novou výstavbu. Přispívá k tomu hned několik faktorů, z nichž nejvýznamnější je strategická poloha v rámci Evropy, kvalifikovaná pracovní síla a stabilní ekonomické prostředí.“

Z celosvětového měřítka se lépe než Česká republika umístily pouze Čína, Indie, Spojené státy americké a Kanada. Země javorového listu se přitom ještě vloni nacházela za Českem. Protože však v regionu střední a východní Evropy došlo v uplynulých měsících k citelnému zdražení nákladů na pracovní sílu, dostala se před něj. Vedle dalších států nacházejících se v oblasti jihovýchodní Asie se do první desítky dostaly ještě pobaltské země Polsko a Litva. Konkrétní podoba aktuálního žebříčku pak vypadá následovně.

Manufacturing Risk Index pro rok 2021

Pořadí  Země
1 Čína
2 Indie
3 USA
4 Kanada
5 Česká republika
6 Indonésie
7 Litva
8 Thajsko
9 Malajsie
10 Polsko

Zdroj: Cushman & Wakefield

Bezpečná země

Z pohledu nákladů na pracovní sílu se ve světě i v Evropě najde celá řada zemí, která může výrobním podnikům nabídnout o poznání výhodnější podmínky. Česko se v oblasti ceny práce umístilo  až ve druhé čtvrtině žebříčku. V kombinaci s ostatními aspekty, zvláštně pak při zohlednění geopolitických rizik, nicméně vlastní pozici značně vylepšilo.

„Česká republika si stále drží výhodnou pozici při rozhodování nadnárodních firem, kam umístit výrobu. Vyniká především díky vhodné kombinaci zásadních faktorů, jež tato strategická rozhodnutí ovlivňují. Nákladově není nejlevnější – v efektivitě ho předhánějí levnější asijské země, v otázce rizika jsou zase stabilnější země jako USA či Německo. Při porovnání všech parametrů, které Česká republika nabízí, se nicméně jedná o optimální zemi, kam investovat,“ potvrdil Kristek.

Češi učí Němce, jak na čistou vodu. Jejich unikátní filtr z nanovláken by mohl pomoci i budoucím astronautům
Přečtěte si také:

Češi učí Němce, jak na čistou vodu. Jejich unikátní filtr z nanovláken by mohl pomoci i budoucím astronautům

Navzdory rekordně vysokým schodkům státního rozpočtu za loňský, letošní a přinejmenším také pro příští rok a počátečnímu nevýraznému tempu vakcinace dávají analytici Cushman & Wakefield Česku velice slušné šance na rapidní hospodářské zotavení. Dle aktuální prognózy ČNB by měl letos tuzemský hrubý domácí produkt meziročně povyrůst o 3,5 procenta. V následujících dvou letech pak centrální bankéři počítají s růstem na 4,1, respektive 3,0 procenta.

„Česká republika se, i přes pomalejší rozjezd očkování, rychle řadí mezi progresivní státy, které se ucházejí o to, aby se z koronavirové krize dostaly co nejrychleji. Realizované kroky jsou zásadní pro to, aby výrobní sektor mohl fungovat bez jakýchkoli překážek či omezení,“ uzavírá Kristek s tím, že premiantem v dané oblasti bude pochopitelně Čína. Její ekonomika by měla letos podle analytiků z Mezinárodního měnového fondu zažít až 8,1procentní růst.

Dařit se má ale také Irsku, které si má dle Evropské komise polepšit o úctyhodných 7,2 procenta, a Nizozemsku, ačkoliv v jeho případě zatím EK počítá „pouze“ s 3,3procentním růstem.

Česko coby 24. nejinovativnější země světa

Navzdory všemu výše zmíněnému se Česko postupně zlepšuje i na poli inovací, kteroužto oblast považují mnozí analytici za naprosto stěžejní pro budoucnost tuzemské ekonomiky. Podle Světové organizace duševního vlastnictví je Čeká republika aktuálně 24. nejinovativnější zemí světa. Vyplývá to z každoročně sestavovaného žebříčku, jenž nese název Globální inovační index. Ten zkoumá například to, jaké jsou celkové výdaje státu na vědu a výzkum, kolik článků v odborných časopisech stihnou tamní vědci během roku publikovat či jak moc kvalitní je místní univerzitní systém. Ještě loni přitom Česko skončilo šestadvacáté.

chytré podnikání - tip témata

Většina nejinovativnějších zemí světa je evropských. Jejich hegemonii v první desítce letos narušily pouze Spojené státy, Singapur a Jižní Korea. Na prvním místě se již tradičně objevuje Švýcarsko, přičemž ani letošek nebyl výjimkou.

  • Našli jste v článku chybu?