Od vysavačů po ,robotickou uklízečku‘. Britská společnost Dyson investuje desítky miliard korun do technologického centra

31. 5. 2022
Zdroj: Dyson
  • Společnost Dyson vytvořila technologické centrum, ve kterém pracuje na vývoji domácích robotů

  • Ty mají v budoucnu zastat základní domácí práce. Nyní se britský výrobce vysavačů se sídlem v Singapuru snaží vyřešit otázku jemné motoriky

  • Firma se zavázala, že do vývoje robotiky hodlá investovat desítky miliard korun. Ve velkém bude nabírat i zaměstnance


Máte rádi pořádek, ale představa luxování, uklízení anebo mytí nádobí vám už tolik sympatická není? Kromě toho, že v tom dost pravděpodobně nejste sami, vás možná uklidní i fakt, že v blízké budoucnosti uvedené břemeno nejspíš přeberou domácí roboti. Na jejich vývoji momentálně pracuje britská společnost Dyson, donedávna známá především jako výrobce vysavačů a čističek vzduchu.

Firma nyní ve svém závodě u letiště Hullavington v anglickém hrabství Wiltshire plánuje vytvořit velké technologické centrum, kde bude na nových typech domácích robotů pracovat 250 inženýrů. Podle deníku The Guardian tak chce její vedení uskutečnit nejpozději do roku 2030. „Jedná se o velkou sázku na budoucí robotickou technologii, která bude hnacím motorem výzkumu v celé společnosti Dyson, včetně mechanického inženýrství, systémů vidění, strojového učení a skladování energie,“ uvedl pro zmíněný list Jake Dyson, syn zakladatele Jamese Dysona a hlavní inženýr společnosti.

Robotická paže je schopná manipulovat s křehkými předměty, jako je nádobí. Zdroj: Dyson Robotická paže je schopná manipulovat s křehkými předměty, jako je nádobí. Zdroj: Dyson

O novinku se firma podělila prostřednictvím fotografií a videí robotických paží. Ty byly zachyceny při vykonávání jednoduchých domácích činností, jako je úklid nábytku, přemisťování věcí a manipulace s nádobím – například při prostírání stolu nebo jeho odkládání do odkapávače. Svoji jemnou motoriku pak jedna z robotických paží demonstrovala také tím, že uchopila plyšového medvídka a umístila ho do krabice.

Ačkoli se to nemusí zdát jako kdovíjak významný úspěch, pro roboty jsou podobné, na první pohled jednoduché činnosti, jako je třeba právě uchopení křehkého předmětu, často velkým problémem. Jeho vyřešením by se společnosti mohlo otevřít mnoho příležitostí. Protože ačkoli dnes roboti běžně pracují například v továrnách na výrobních linkách, do lidských domovů se jako pomocná síla zatím nedostali.

Z elektromobilů sešlo

Areál v Hullavingtonu byl původně plánovaný jako místo pro vývoj elektromobilů. Od tohoto plánu však společnost kvůli obavám z neziskovosti nakonec upustila a následně uvedla, že v letech 2020 až 2025 vynaloží 2,75 miliardy liber (80 miliard korun) nejen na nové výrobky, ale také na výzkum technologií. Včetně zmíněné robotiky. Jen za letošní rok investovala tímto směrem 600 milionů liber (17,5 milionu korun).

Robot vypočítá, s jakou pravděpodobností vás nahradí robot. Vědci zjistili, které profese zaniknou kvůli automatizaci
Přečtěte si také:

Robot vypočítá, s jakou pravděpodobností vás nahradí robot. Vědci zjistili, které profese zaniknou kvůli automatizaci

Že své plány myslí vážně, dal Dyson najevo na Mezinárodní konferenci o robotice a automatizaci ve Filadelfii. Během ní vedení oznámilo, že v roce 2022 přijalo již dva tisíce nových lidí, z nichž polovinu tvoří inženýři, a že v následujících pěti letech pak hodlá řady svých zaměstnanců rozšířit o dalších 700 expertů z oblastí počítačového vidění, strojového učení či mechatroniky.

Společnost, která v roce 2021 dosáhla tržeb ve výši šesti miliard liber (174,6 miliardy korun), v minulosti na trh uvedla několik robotických vysavačů. Jejími nejprodávanějšími produkty však zůstávají bezdrátové ruční modely. Za sebou má i netradiční výrobek v podobě sluchátek obsahujících clonu na čištění vzduchu. Ty byly veřejnosti představeny již letos v březnu, ačkoliv sami zájemci si je budou moci zakoupit teprve na podzim.

UX23

Sluchátka známá jako Dyson Zone jsou zepředu na ústech propojena speciální obličejovou maskou obsahující filtr, jenž zachytává alergeny a znečišťující látky. Typicky se může jednat o oxid dusičitý, oxid siřičitý či brzdný prach. Uživatel si navíc může vybrat ze čtyř režimů čištění, a to v závislosti na tom, v jakém prostředí se nachází a jakou námahu zrovna vynakládá.

  • Našli jste v článku chybu?